"Ekomak,Edirne OSB'yi seçti"

Ekomak Kompresör, 3 makine mühensidi tarafından 1992 yılında kuruldu.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Ekomak,Edirne OSB'yi seçti

Edirne Organize Sanayi Bölgesi'nde (EOSB) 20 bin metrekarelik alana yeni fabrika kuran Ekomak Kompresör, toplam 6 milyon 500 bin dolarlık yatırım yaptı. Ekomak Endüstriyel Kompresör ve Makine Sanayi Genel Müdürü Mustafa Erdal, “Asya, Avrupa ve Uzakdoğu'da Ekomak'a ait 6 şirketimiz ve dünyanın 58 ülkesinde yerleşik 100'den fazla distribütör ağımızla, yüksek kalitede ürün ve uluslararası hizmet taahhüt ediyoruz. Avrupa’ya yakın olmak ve bölgede yapılan liman ve doğalgaz yatırımlarını değerlendirmek için Edirne’yi seçtik” diyor. Mustafa Erdal, EOSB’de yaptıkları yaptırım ve gelecek planları ile ilgili gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı şöyle yanıtladı:

Ekomak’ın hikayesini bizimle paylaşır mısınız?

Ekomak Kompresör 1992 yılında kuruldu. Ekomak’ı kurarken ihracat yapmak gibi bir hedefimiz yoktu. Kaliteli kompresörler yapmak için yola çıktık. Biz üç makine mühendisi olarak kurduk. İlk zamanlarda bize ürünlerin kalitesinin çok yüksek olduğu ve bu fiyatlara satış yapamayacağımz konusunda eleştiriler oldu. Biz üretime başladığımızda Türkiye’nin 13’üncü kompresör şirketiydik. O yıllarda rakibimiz olan şirketin sahibi bize “13 uğursuz sayıdır, dikkat edin batmayın” demişti, sonra kendisi iflas etti. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da aranır bir şirket haline geldik.

Hangi şirketlere kompresör veriyorsunuz?

Avrupa’da marka olmuş birçok şirkette bizim makinelerimiz kullanılıyor. Airbus uçaklarının testlerinin yapıldığı şirkette bizim kompresörlerimiz kullanılıyor. Bu şirket teklif alma metodu ile bize ulaştı. Teklif veren 12 şirket arasından, kalite ve fiyat bazında öne çıktığımız için bizi tercih ettiler. Teknik özelliklerimizle Avrupa’da alınabilir kompresör markaları arasında ilk 5 içerisine girdik. Aynı şekilde Vaillant Kombi Avrupa’daki tesislerinde bizim ürünlerimizi kullanıyor. Ayrıca Johnson& Johnson ve Singapur’un en büyük gemi işletmecisinde 100’e yakın kompresörümüz bulunuyor.

Yatırım için neden Edirne’yi tercih ettiniz?

Burası Avrupa’ya yakınlığı ile önemli bir şehir. Edirne Organize Sanayi Bölgesi Türkiye’nin en önemli sanayi alanlarından biri olacak. Burası doğalgaz yatağına sahip bir bölge ve kısa sürede bu kaynak kullanılmaya başlanacak. Kısa sürede bu gazın çıkarılarak sanayi alanında kullanılacağı kesin. Bölgede işgücü ucuz. OSB’nin altyapı sorunu yok. Avrupa’ya yakın. Kalifiye eleman bulmak zor fakat Edirne halkı kısa sürede işi öğreniyor. Eğitimliler fakat pratik bilgiden yoksunlar. Biz de her zaman olduğu gibi önceden adım attık.

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz? Ne kadar üretiminiz var?

Avrupa ülkelerine ve Ortadoğu’ya ihracatımız var. Çin’e kompresörlerimiz gidiyor. Toplamda 70 ülkede Ekomak kompresörleri kullanıyor. 50 ülkede bayimiz var. Yıllık 15 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. Almanya, İspanya, Rusya, Polonya ve Fransa’da tesislerimiz var. Çin’de bir şirket ile anlaşma yapmak üzereyiz. 400 bin dolarlık bir depo ile bu ülkede bayilik vereceğiz.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz