Enerji merkezine doğru

Konya, güneş enerjisi ve kömür rezervleriyle Türkiye'nin enerji merkezi olmaya aday.

1 MAYIS, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji merkezine doğru


CİNER, TERMİK SANTRAL KURUYOR
Türkiye’nin en büyük holdinglerinden Ciner Grubu’na ait Ilgın Elektrik Konya’da 500 MW termik santral için 49 yıllığına üretim lisansı aldı. Ciner Grubu’nun Konya’da yatırım yapmasının en önemli nedeni, kömür madeninin burada olması ve ekonomi bölgeleri ile bağlantının rahat kurulması olarak görülüyor.

Projenin başında bulunan Ciner Group Enerji Departmanı’ndan Aytekin Arslan, “Konya’daki proje çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Özellikle santrale yakıt sağlayacak kömür maden bölgesinde yaklaşık 1,5 yıldır çalışıyoruz. Maden planları ve yeraltı susuzlandırma proje planları hazırlıyor. Yine maden bölgesini içeren jeoteknik çalışmaları bitirdik. Santralın yapımı için birçok firma ile görüşmelerimiz devam ediyor. Ana yüklenici firma seçimini kısa süre içerisinde tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

Arslan, maden için yapılacak yatırım dahil toplam yatırımın 1 milyar doları geçeceğini açıklıyor. “Hedefimiz santralın 2017 yılının başında devreye girmesi. Santral baz yükle çalışacak ve yıllık ortalama 3.500.000 MWh elektrik üretecek” diyor. Bu santralin uluslararası emisyon limitlerinin çok altında çalışacak şekilde tasarlandığını da belirten Arslan, “Grup olarak proje yaptığımız her bölgede ana hedefimiz çevreye duyarlı, temiz tesisler kurmak ve işletmek. Ayrıca tüm tesislerimizde çalışan personel bölgeden istihdam ediliyor. Konya’da da amacımız yine aynı şekilde bir istihdam yaratmak. Proje ile birlikte maden dahil sadece şirketimizin istihdam edeceği kişi sayısı yaklaşık bin 500 olacak. Bu rakam dışarıya vereceğimiz işler ile birlikte daha da büyüyecek” şeklinde konuşuyor. Ciner Grubu’nun bu yatırımın yanında Konya’da güneş santralı projesi üzerine çalışmaları da devam ediyor.

GÜNEŞTE POTANSİYEL İNANILMAZ
Gerçekten de Türkiye güneş enerjisi potansiyelinde, Avrupa’nın güneşe destek veren en büyük ülkesi Almanya ile kıyaslandığında, yaklaşık iki kat daha verimli bir coğrafyaya sahip. Konya da yenilenebilir enerjide Türkiye’nin en verimli bölgesi olarak tespit edildi. Özellikle güneş enerjisinde 92 MW ile Türkiye içinde en yüksek payı alıyor. Bu nedenle de Konya’da 59,7 milyon metrekarelik bir alanda potansiyel kurulu gücü 4 bin MW olan bir arazi Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi ilan edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.