İhracat 13 milyar doları geçecek

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Şenol fiankaya, Bursa'nın son 2 yılda kendini toparladığını söylüyor

1 HAZİRAN, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
İhracat 13 milyar doları geçecek

Krizden sonra ekonomik açıdan ciddi anlamda kan kaybettiklerini ifade eden Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Şenol fiankaya, Bursa'nın son 2 yılda kendini toparladığını söylüyor. fienkaya, "2009 yılında 9 milyara düşen ihracatımız, 2010'da 10,6 milyar oldu. 2011 sonunda ise 13 milyar doları geçme ihtimali var" diyor.Türkiye'nin otomotiv üssü olan ve dünyanın en büyük otomotiv üretim merkezleri arasında önemli bir yer edinen Bursa, ihracat hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. 2008 krizinin ardından sarsıntı yaşayan dünyada kendi payına düşen zararı kısa sürede kapatan şehir, atölyeden fabrikaya, fabrikadan holdinge geçen başarı hikayeleriyle dolu. Türkiye'nin ihracat şampiyonu İstanbul'u yakından takip eden Bursa, Türkiye'nin 2'nci büyük İhracatçı Birliği konumunda bulunuyor. Uludağ İhracatçı Birlikleri 2010 yılını 18,5 milyar dolarlık ihracat rakamı ile kapattı. Bu dönemde birlik ihracatı 2009 yılına göre yüzde 8 artış gösterdi. UİB'in Türkiye ihracatındaki payı yüzde 16,5 oldu. Uludağ İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Şenol fiankaya, nisan ayında ihracatta yüzde 16 artış gerçekleştirerek 1 milyar 881 milyon dolarlık dış satışa ulaştıklarını kaydediyor. fiankaya, UİB bünyesindeki Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'ne dikkat çekerek, "İhracatta, lider sektör otomotiv endüstrisi gibi, hedefimize dört teker üzerinde son sürat ilerliyoruz" şeklinde konuşuyor. Uludağ İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Şenol fiankaya, Capital'in Bursa'nın ekonomik yapısıyla ilgili sorularını yanıtladı:

Sektörel olarak 2009 ve 2010 yıllarıyla ilgili değerlendirmeniz nedir? 2011 yılı hedef ve beklentiler nelerdir?
- 2010 yılını değerlendirdiğimizde, UİB ihracatında en önemli sektörün 15,7 milyar dolar ihracat ve yüzde 85 payla otomotiv olduğunu görüyoruz. Onu 934 milyon dolarlık ihracat rakamı ve yüzde 5 payla tekstil, 495 milyon dolarlık ihracat ve yüzde 3 payla hazır giyim ve konfeksiyon, 179 milyon dolar ihracat ve yüzde 1 payla meyve-sebze mamulleri ve 101 milyon dolar ihracat ve yüzde 1 payla yaş meyve-sebze sektörleri takip ediyor. 2010 yılında diğer sektörlerin UİB üzerinden ihracatı 1 milyar doların üzerinde ve payı da yüzde 5 oldu. 2008 yılı, Türkiye genelinde olduğu gibi UİB ihracatının da zirve yaptığı yıl oldu. UİB 2008 yılında 25,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2009 yılında ise ihracat rakamlarımızda küresel ekonomik krizin etkisiyle ciddi bir düşüş yaşandı. 2010 yılında ihracatımızda tekrar toparlanma yaşandı ancak özellikle yıl boyunca devam eden düşük kur sorunu ihracat rakamlarımızın daha yukarılara çıkmasını engelledi. Yine başlıca pazarımız konumunda bulunan AB ülkelerinde durgunluğun devam etmesi de ihracatımızı olumsuz etkiledi. Ancak tüm bu olumsuzlukların yanında ihracatçılarımızın alternatif pazarlara yönelme konusunda başarı gösterdiği de söylenebilir. UİB, 2010 yılında 175 ülkeye ihracat gerçekleştirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.