İhracat 13 milyar doları geçecek

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Şenol fiankaya, Bursa'nın son 2 yılda kendini toparladığını söylüyor

1.06.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhracat 13 milyar doları geçecek

Rusya Federasyonu'na yönelik UİB ihracatımız yüzde 105, İsrail'e yönelik ihracatımız yüzde 119, Arjantin'e yönelik ihracatımız yüzde 173, Avustralya'ya yönelik ihracatımız yüzde 90, Brezilya'ya yönelik ihracatımız da yüzde 50 artış gösterdi. Bu nedenle, alternatif pazarlara ulaşabilmek 2011 yılı ihracat rakamlarımız için de önem taşıyor. İhracat rakamlarımız 2010 yılıyla birlikte toparlanma eğilimine girdi. Ancak 2008 yılı rakamlarına ulaşmanın 1-2 yılı daha alacağını tahmin ediyoruz. 2011 yılında birlik olarak 20 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduk. Özellikle 2010 yılı boyunca ihracatçılarımızı olumsuz etkileyen düşük kur sorununun 2011 yılı ile birlikte ortadan kalkması ve AB pazarındaki daralmanın ve durgunluğun biraz olsun azalmaya başlaması bu yıl ile ilgili bizlere umut vaat ediyor. Nitekim UİB ihracatımız yılın ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 3 milyar 296 milyon dolar olarak gerçekleşti. Yıl boyunca artış oranının yüzde 10'da kalması bile 2011 yılı hedefimizi gerçekleştirmemiz için yeterli olacak. Biz UİB olarak, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2011 yılında da ihracatçılarımız için çalışmaya devam edeceğiz. Milli Katılım fuar organizasyonlarımız, ticaret ve alım heyetlerimiz, eğitim seminerlerimiz yıl boyunca sürecek. Dış Ticaret Müsteşarlığı ve TİM koordinasyonunda yürütülmekte olan ülke masaları projesi ile hedef ülkelerle ilgili olarak ihracatçı şirketlerimize sürekli bilgi akışı ve destek sağlamaya da devam edeceğiz.

Sektör bazında ihracatın kayıpları ne şekildedir? En fazla kayıp hangi sektörde oldu?
- Otomotiv birliğimiz 2010 yılını yüzde 8 artışla, tekstil birliğimiz yüzde 10 artışla, hazır giyim birliğimiz yüzde 8 artışla, meyve-sebze mamulleri birliğimiz de yüzde 3 artışla kapattı. Yaş meyve-sebze birliğimizde görülen yüzde 5 düşüş ise göreceli. Çünkü bu sektörümüz zaten krizde en az düşüşü yaşadı, bu nedenle 2010 sonunda bu sektörde yüksek bir artış görünmüyor.

Kriz sonrasında başarıya ulaşmak, kaybedilen rakamlara yeniden çıkabilmek için kilit nokta nedir?

- Kriz sonrasında ülke olarak kaybedilen rakamlara yeniden çıkıyoruz. Burada başarıyı yakalamaktaki kilit nokta, bazı değişimleri iyi takip etmekten geçiyor. Önümüzdeki dönemde gelişmiş ülkelerdeki iç talepte çok sınırlı genişlemeler olacak. Gelişen ülkelerde ise görece daha hızlı bir genişleme yaşanacak. Gelişen ülkelerin arasındaki ticarette ise hızlı bir artış olacak. Finansman alanında ise daha önceki dönemlerde bol ve ucuz olan imkanlar artık daha kısıtlı bir düzeyde devam edecek. Bu ve benzeri gelişmeleri tüm ihracatçı sektörlerimizin iyi takip etmesi ve doğru değerlendirmesi gerekiyor.

Bursa'nın kalesi ihracat, öngörülen hangi vadede yükselme trendini gerçek anlamda yakalayacak?
- 2010 yılı verilerine 2011 yılı ilk 4 aylık döneme baktığımızda Bursa'nın 2011 yılı sonunda yükselme trendini tam anlamıyla yakalayabileceğini görmekteyiz.

Bursa önümüzdeki dönemlerde hangi sektörlerde ivme kazanır?
- Bildiğiniz gibi Türkiye ihracatı 2010 yılı sonunda 114 milyar dolar oldu. Bursa da 2010 yılında 11 milyar dolar ihracat yaptı ve İstanbul'un ardından yine ikinci il olmayı başardı. Bugün Bursa otomotiv ana ve yan sanayi, tekstil, hazır giyim, makine ve gıda sektörlerinde Türkiye'nin en önemli üretim ve ihracat merkezlerinden biri ve bu sektörlerde güçlenmeye devam edecek. Bursa, son yıllarda gerçekleştirilen Ar-Ge faaliyetleri, dış ticaretin gelişimine yönelik sayısız proje ve tanıtım faaliyetleri ile Türkiye dış ticaretine büyük ivme kazandırmayı sürdürecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.