İnegöl’ün hedefi 3 milyar dolar

Türkiye'nin ilk ilçe OSB'sinin kurulduğu İnegöl, örnek sanayileşmesiyle dikkat çekiyor.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnegöl’ün hedefi 3 milyar dolar
2011 yılında 1 milyar dolar dış ticaret hacmi gerçekleştiren ve 10 yıldır sürekli dış ticaret fazlası veren ilçede 2023 yılında 3 milyar dolarlık ticaret hedefleniyor. 2011 yılında 1 milyar dolarlık dış ticaret gerçekleştiren İnegöl ekonomisi, aynı yıl 250 milyon dolar fazla verdi, Üstelik İnegöl ekonomisi sürekli gelişiyor ve 10 yıldır dış ticaret fazlası veriyor, 1977 yılında Türkiye’nin 4’üncü organize sanayi bölgesi İnegöl’de kurulmuş, İnegöl OSB aynı zamanda Türkiye’nin ilk ilçe OSB’si olma özelliğine de sahip, İnegöl’deki sanayileşme öyküsünü, ilçenin gelecek hedeflerini anlatan İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Damaklarda enfes bir lezzet bırakan köftesi, Uludağ eteklerindeki Oylat kaplıcaları, eşsiz güzellikteki mobilyaları, doğayla barışık sanayisi ile ender bir yerleşim yeri olan İnegöl, yıllardır ülke ekonomisine yaptığı olumlu katkıyla göz dolduruyor” diyor.

100 YILDIR MOBİLYA ÜRETİLİYOR
İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, çevresi ormanlarla çevrili olan Bursa’nın 45 kilometre doğusunda şirin bir ilçe olan İnegöl’de üretim kültürünün 1900’lü yıllara uzandığını söylüyor. Aktaş, İnegöl’de kereste üretimi ile başlayan üretim ve ticaretin zamanla at arabası ve sandalye üretimi ile devam ettiğini vurgulayıp bugün ilçenin Türkiye’nin önemli mobilya merkezlerinden biri haline geldiğini belirtiyor. Başkan Aktaş, 1977 yılında ilçedeki eski havaalanına Türkiye’nin 4, organize sanayi bölgesi olan İnegöl OSB’nin kurulduğunu söylüyor, Ülkenin ilk ilçe OSB’si olan İnegöl OSB’nin düz bir alanda kurulduğu için kısa sürede yatırımcıların ilgisini çektiğini
belirten Aktaş, “İnegöl ülkemizin 3 büyük kentine eşit uzaklıkta yer alıyor, İlçemiz sahip olduğu lojistik avantajını çok iyi kullanarak bugün Türkiye’nin önemli bir üretim merkezi haline geldi” diyor. Tekstil, gıda, oto yan sanayi ve ambalaj sektörlerinin ön plana çıktığı ilçenin lokomotif sektörü ise mobilyacılık. Türkiye’nin mobilya başkenti olma iddiasındaki İnegöl’de, ağaç işçiliği 100 yıllık bir geçmişe sahip. Ahşap işleme sanatı 1900’lü yılların başında fırın küreği, fıçı, fayton, at arabası ve araba tekerleği üretimi ile başlamış. Ürettiklerini yurt geneline göndermeye başlayınca ilçenin adı bütün Türkiye tarafından bilinir hale gelmiş. Bir dönem, hazeran sandalye denilen, ağacın özel bir teknikle ısıtılarak bükülmesi esasına dayanarak yapılan üretim, ilçede yapılan ağaç işçiliğini farklı bir boyuta taşımış. O dönemin en modern ev mobilyası unvanına sahip hazeran sandalye, İnegöl’ün ağaç işçiliğindeki ağırlığını daha da perçinlemiş. 1960’larda, 20-30 kişinin çalıştığı işletmelerde fabrikasyon üretimle tanışılmış, 1980’lerden sonra üretimin miktarı da, çeşitliliği de artmış, Hatta o yıllarda Suudi Arabistan ve Libya’ya klasik barok tarzı mobilyalar ihraç edilmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz