"Kayseri'nin yeni rotası"

Kayseri ulaşımı, altyapısının uygunluğu, zengin yeraltı kaynakları ve özellikle gelişmiş sanayisi ile Orta Anadolu'nun sanayi ve ticaret merkezi konumunda.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Kayseri'nin yeni rotası


Kayseri tam bir girişimci kenti. Tarih boyunca çalışkanlığı ve girişimci ruhuyla ön plana çıkan kent insanı, kısa zamanda yol alarak atölyeden KOBİ'ye, KOBİ'likten sanayiciliğe geçti. Bugün ise katma değer yaratan teknoloji ürünleri üreterek adından söz ettirmek istiyor. Lokomotif sektörleri kablo, çelik boru, demir-çelikten üretilen eşyalar, mobilya, tekstil, elektrikli ev aletleri ve madencilik ürünleri olan ilde sanayiciler artık markalı ürünler ihraç etme yolunda. Markalarını bölgesel marka yapma yolunda gelişme kaydediyorlar.Kayserili girişimcilerin rotasında bundan sonra pahada ağır, hacimde küçük ürünler üretmek var. Kayserili işadamları bir yandan da dünyada kendilerine alternatif pazarlar oluşturmak istiyor. Konum olarak Türkiye'nin tam ortasında yer alan kent, limanlara yakınlığı ve karayolu ulaşımının kusursuzluğuyla da geleceğin Avrupa Lojistik Merkezi olma iddiasında. Kayseri'de Ayrıca 275 milyon Euro'luk Erciyes Kış Turizm Merkezi projesi de Kayseri tarihinin en yüksek maliyetli projesi olarak Kayseri'nin önemli turizm merkezlerinden biri olmasını sağlayacak. İhracatta son yıllarda önemli gelişme kaydeden kentte 20 yıl önce 10 ihracatçı varken 2010 yılında 200 ihracatçı 1 milyar 315 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. İhracat atağına hazırlanan Kayserili sanayiciler 5 yıl içerisinde ihracatı 5 milyar dolara taşıma hedefindeler.


3'ÜNCÜ KUŞAK İNOVASYONA YÖNELDİ
Kayseri son yıllarda, yaratıcı sermayesi, yenilikçilik açısından dikkate değer bir gelişme gösteriyor. Kayserili sanayiciler rekabet gücünü artıran ürünler üretme gayreti içerisinde. Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak Kayserili sanayicilerin artık dünya piyasalarını yakından takip ettiğini ve inovasyonun öneminin farkında olduklarını ifade ediyor.Boydak bu bakış açısı değişikliğinde şirket yönetimlerinin 2'nci nesilden 3'üncü nesle geçişinin etkili olduğunu söylüyor ve devam ediyor: "Bu devir teslim son birkaç yıldır yoğun ve sağlıklı bir şekilde yaşanıyor. İşlerin başına iyi okumuş, kültürlü 3'üncü nesil bireyler geliyor. Özünden kaybetmeden dış dünyayı iyi tanıyan, birçoğu da dışarıda okumuş arkadaşlarımız. Kadın erkek fark etmeden işleri devralıyorlar ve Kayseri yeni girişimci tipiyle dünya ekonomisine entegre olmuş bir kent oluyor."Rotasına sanayide katma değerli ürünleri üretmeyi koyan Kayserililer bu amaca ulaşmak için Erciyes Üniversitesi ile de işbirliği halinde. 100'den fazla Kayserili şirket Erciyes Teknopark'ta akademisyenlerle ortak proje geliştiriyor. Ayrıca network ve kablolama sektöründeki HCS adlı şirket alanında dünyanın ikinci büyük şirketiyle ortak olmuş durumda.

TURİZMDE DEV PROJE

Kayseri bu zamana kadar hep ticaret ve sanayi ile anılan bir şehir oldu. Şimdi gündemde buna "turizm kenti" unvanını eklemek ve buradan büyük bir ekonomi yaratmak da var. Erciyes Kış Turizm Merkezi projesi yaklaşık 275 milyon Euro'luk yatırım bedeliyle Kayseri tarihinin en yüksek maliyetli projesi. Projenin Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan onay almasının ardından yaklaşık 25 milyon metrekare genişliğindeki arazi Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. İhaleleri de yapılan projenin 6 adet mekanik tesis ve karlama ünitelerinin yapım çalışmalarına başlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz