Kentsel dönüşümde dünyada bir numarayız

Melih Gökçek, Ankara'da yürütülen projeler ve hedefleriyle ilgili sorularımızı yanıtlarken önemli mesajlar verdi.

1 MAYIS, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Kentsel dönüşümde dünyada bir numarayız
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'da bugüne kadar gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri ile sadece Türkiye'ye değil, dünyaya örnek olduklarını söylüyor. Projelerin büyüklüğü ve sayısıyla şu anda dünyada bir numara olduklarını dile getiren Gökçek, Ankara'da yürütülen projeler ve hedefleriyle ilgili sorularımızı yanıtlarken önemli mesajlar verdi.

Ankara’da pek çok kentsel dönüşüm projesi yapılıyor. Şu anda devam eden ve başlaması planlanan projeler hakkında bilgi verir misiniz?

- Belediye olarak gerçekleştirdiğimiz kentsel dönüşüm projeleri ile sadece Türkiye’ye değil, dünyaya örnek olduk. Avrupa Başkentine yakışır modern ve çağdaş bir görünüme kavuşturacak irili ufaklı 44 kentsel dönüşüm projemiz bulunuyor. Projelerimizin büyüklüğü ve sayısıyla şu anda dünyada bir numara olduğumuzu gururla söylemek istiyorum. Bunlardan büyük çaplı olanlardan biri Dikmen Vadisi boyunca yaklaşık 6 kilometrelik uzunlukta bir alanı kapsayan ve 5 aşama olarak planlanan Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi. Bu projenin 1, 2 ve 3. aşamalarını tamamladık, 4.ve 5. etaplarındaki çalışmalara da başladık. Başkent’in dört bir yanında uygulamaya konan kentsel dönüşüm projelerinden bir diğeri ise Pursaklar’da yapımı sürmekte olan “Kuzey Ankara Girişi Kentsel Gelişim Projesi”dir. Bölgede çirkin bir görüntü oluşturan 6 bin gecekonduyu hiçbir sorun yaşamadan, bayram havasında yıktığımız proje kapsamındaki 3 bin 500 konut tamamen bitti. Geri kalan konutların inşaat seviyesi ise yüzde 80 dolaylarında tamamlandı. Bir diğer proje ise yine Çankaya’da yani Başkent’in güney aksında bulunan Güneypark Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi. Başkent’in önemli kentsel dönüşüm projelerinden bir diğeri olan bu projenin ise en kısa zamanda inşaat çalışmalarına başlanacak. Tüm bunlara ek olarak 50. Yıl Kentsel Dönüşüm Projesi’nde altyapı çalışmaları başlarken, Merkezi İş Alanları Projesi (MİA) ise Başkent’in merkezinde bulunan iş alanlarının şehir dışına taşınarak bu alanın yeniden planlanmasını kapsıyor. Alanın tamamen boşaltıldığı projede de en kısa zamanda yapım çalışmalarına başlanacak. Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi de Altındağ’da Başkent’in tam merkezinde yer alan bir başka projemiz. Toplam 1 milyon metrekarelik bir alanı kapsayacak olan proje ile kentin merkezi, gecekondular ve çarpık yapılaşmadan kurtarılmış olacak. fiu anda vatandaşlar ile sözleşmeler imzalanmaya başlandı. Yapım çalışmalarına ise en kısa süre içinde başlayacağız.

Ankara için 2023 planınız nedir?
Dünyanın sayılı şehirleri arasında yer alan ve artık bir marka şehir olan Ankara, sadece 2023 için değil, çok uzun yıllar bu öncülüğünü ve önderliğini sürdürmek için çalışmalarını aralıksız sürdürecek. Biz, Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak hizmeti, sadece alt ve üst yapı olarak düşünmeyip, sosyal belediyecilik sorumluluğu çerçevesinde Başkentlilere hizmeti her alanda götürmeyi amaç edindik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.