Kocaeli'ndeki büyük değişim

Kocaeli, turizm ve bilişim gibi farklı sektörlerde de atağa geçmeye hazırlanıyor.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kocaeli'ndeki büyük değişim


ALTYAPI EKSİKLİKLERİ
Fakat son dönemde bu değişiyor.Artık çevre konusunda daha duyarlı bir kent haline geldi. Çevreyi koruma konusundaki altyapı eksiklerini tamamladık. Körfezi hızla temizlemeye çalışan bir kent olduk. Artık insanlar Körfez kıyısında piknik yapabiliyor.
ÖN PLANA ÇIKACAKLAR
Lokantaları, plajları ve sahil düzenlemeleriyle Türkiye’nin en güzel gezi alanlarının bulunduğu bir noktaya doğru gidiyoruz. Şehrin tarihi kültürü ve doğal güzelliklerinin ön plana çıkması için çalışıyoruz. Bu güzelliklerden herkesin yararlanması için çalışmalarımız var.

KOCAELİ SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DER. BŞK. BAKİ KARAMAN
“KOCAELİ’NE GEREKSİNİM HIZLI ARTIYOR”
AR-GE YATIRIMLARI

Türkiye ihracatçılar meclisinin yapmış olduğu hedef planlar çerçevesinde 2023 yılında Türkiye’nin ihracat rakamı 500 milyar dolar olarak ortaya konuldu. Bu rakam planlanırken üretim kapasitesinde artışlar, teknolojik ve AR-GE yatırımlarına yapılan yatırımlar dikkate alındı.
3,5 KATLIK ARTIŞ
İhracat rakamlarımızın seyri dikkatli bir şekilde incelendiğinde 6 yılda 3,5 kat arttığı görülüyor. Bunun sonucu olarak 12 yılda neden 4 kat artmasın? Kocaeli İstanbul’un ardında ihracat rakamlarında en fazla artış gösteren şehir.Temel nedenlerine bakarsak...
DÜZENLİ SANAYİLEŞME
Kocaeli sanayileşme yatırımlarının arttığı ve düzenli sanayileşmenin örneklerini görebileceğimiz bir bölge olmakla beraber mevcut lokasyonu sayesinde ulaşım kara, deniz, demiryolu ve havayolu konusunda diğer illere büyük bir üstünlük sağlıyor.Tüm bu gelişmeler ve yatırımlar neticesinde 2023 yılındaki hedef rakamlara ulaşmak için Kocaeli iline gereksinim artıyor.

KOCAELİ TİCARET ODASI BAŞKANI H. İBRAHİM KELEŞ
“İLİMİZİN YARATTIĞI KATMA DEĞER BÜYÜK”
12 OSB’Sİ VAR

Kocaeli’nde bugün itibarıyla 7’si faaliyette bulunan toplam 12 adet organize sanayi bölgesi ve 2 tane de serbest bölgede ticari etkinlik yapıyor. Kısa adı GOBS olan Gebze Organize Sanayi Bölgesi, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi ve Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde 2009 yılında faaliyet gösteren şirket sayısının toplamının 420’nin üzerinde olması ilin gücünü gösteriyor.
YATIRIM TUTARI
Ayrıca,yine bu 3 OSB’de aynı yıl yapılan yatırım tutarının 3 milyar TL’nin üzerinde olması ve bu bölgelerden gerçekleştirilen dış satımım toplamının 5 milyar TL’nin üzerinde gerçekleşmesi Kocaeli Yarımadası’nda konuşlandırılan organize sanayi bölgelerinin büyüklüğünü ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz