Kocaeli'ndeki büyük değişim

Kocaeli, turizm ve bilişim gibi farklı sektörlerde de atağa geçmeye hazırlanıyor.

1 AĞUSTOS, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Kocaeli'ndeki büyük değişim
Kocaeli, Türkiye'nin yanı sıra dünyanın da en önemli üretim merkezlerinden. İl Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 13'ünü, ithalatının ise yüzde 18'lik kısmını tek başına gerçekleştiriyor. Türkiye'de kişi başına en çok vergi de Kocaeli'nde ödeniyor. Ancak bu konumla yetinmek istemeyen il daha fazlası için çalışıyor. İlin önde gelenleri 2023 yılı için koyulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ilin 80 milyar dolar gibi bir katkı yapacağını söylüyor. Sanayide teknoloji ve AR-GE odaklı büyümenin peşindeki Kocaeli, aynı zamanda turizm ve bilişim gibi farklı sektörlerde de atağa geçmeye hazırlanıyor. Kocaeli, Türkiye sanayisinin kalbi. Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun yaklaşık 6’da 1’i Kocaeli’nde üretim yapıyor. Otomotivden, enerjiye, demir çelikten, makineye, gıda ve içecekten kimyaya Türkiye’nin dev kuruluşları ilin sunduğu olanaklardan yararlanarak geleceklerine yön veriyorlar. İl Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 13’ünü, ithalatının ise yüzde 18’lik kısmını gerçekleştiriyor. Türkiye’de kişi başına en çok vergi de Kocaeli’nde ödeniyor. İlde kişi başına ödenen vergi miktarı 21 bin 500 TL.
Kocaeli’nin sanayide bu kadar öne çıkmasının en önemli nedenlerinden biri hiç kuşkusuz coğrafi konumu. İl, kara ve demiryolu açısından Türkiye’nin İstanbul ve Avrupa’yla bağlantısının sağlandığı bir coğrafyada yer alıyor. Karadeniz ve Marmara’ya kıyısı olan ildeki İzmit Körfezi de deniz ticareti açısından stratejik bir önem taşıyor. İstanbul’a 83 kilometrelik kısa mesafesi, aynı zamanda Türkiye’nin en işlek kara trafiği ile deniz ulaşım olanağına sahip olması Kocaeli’nin sanayideki gelişimini körükledi. Altyapı olanakları, zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, enerji nakil hatlarının yeterli düzeyde olması ve kalifiye insan kaynağı da ilin ekonomik büyümesine her daim ivme kazandırdı.

ARTIK DAHA BİLİNÇLİ
Bugüne kadar büyümede yükselen bir ivme yaşayan Kocaeli, büyümenin sancılarını da hep hissetti. Yoğun şekilde göç alması, artan nüfusu ve sanayi odaklı çevre kirliliği, karşılaştığı bir numaralı sorunlar oldu. Ancak son dönemde Kocaeli bu sorunlara daha bilinçli yaklaşıyor. Büyümeyi daha sağlıklı kılmak için de önemli bir dönüşüm yaşıyor. Örneğin, artık bölgeye yatırım yapmak isteyenler arasında daha seçici davranıyor. Yatırımlar çevre ile ilgili sorunu olmayan yerlere yönlendiriliyor. Çevresel kaygılar nedeniyle birçok sanayi kuruluşuna izin verilmiyor. Hatta Kocaeli Valisi Ercan Topaca, “Toplam yatırım tutarı 5-6 milyar dolar olan teklifler olmasına rağmen çevre ve insan sağlığını göz önüne alarak buna izin vermiyoruz. Demir-çelik sektöründe faaliyet gösteren Türkiye’nin 4 tane kuruluşunun OSB’lerde yatırım talebi var. Buna sıcak bakmıyoruz” diyor. Sadece bu kadar da değil... Kocaeli katma değeri yüksek ürünlerin üretim ve ihracatını artırmak için teknoloji vadisi kurmaya hazırlanıyor. Kocaeli’nde bulunan 35 limanın altyapısı yenileniyor. Limanların otoyol ve demiryoluyla bağlantıları güçlendiriliyor. Böylelikle üretimin devam etmesi için gereken hammadde, petrol bazlı ürünlerin gelmesini kolaylaştırmak için çalışılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.