Konya'nın 2023 yolculuğu

Konya'nın 2023 yılı hedefleri oldukça iddialı.

1 MAYIS, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Konya'nın 2023 yolculuğu

2023'te, enerjide Türkiye'nin AR-GE merkezi olmaya hazırlanan il, tarımdaki gücünü de hiç olmadığı kadar artırmak niyetinde. Tarımsal sulamanın tamamının basınçlı sistemle yapılması, organik tarımın yaygınlaştırılması ve Konya'nın nitelikli sütün merkezi haline gelmesi tarım sektöründe planlanan öncelikli hedefler. İl ayrıca yılda 10 milyon turistin cazibe noktası olmak için çalışmalar yapıyor. Konya 2023 yılı yolculuğunda gerçek bir atılım gerçekleştirmeye hazırlanıyor. İlin odağında tarım, hayvancılık ve enerji sektörleri var. 2023’te, tarımsal sulamanın tamamının basınçlı sistemle yapılması, organik tarımın yaygınlaştırılması, Konya’nın nitelikli sütün merkezi haline gelmesi hedefleniyor. Enerjide Türkiye’nin AR-GE merkezi olmaya hazırlanan il, turizmde de yılda 10 milyon turistin cazibe noktası olmak için çalışmalar yapıyor. Ancak hedefler bunlarla da sınırlı değil... Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, “Sanayi sektöründe sağlanan katma değerin 15 milyar dolara yükselmesi, Konya’nın ülkemizin sağlık merkezi olması, limanlara ulaşımın demiryoluyla sağlanması ve üretilen milli gelirin ülke ortalamasının üzerine çıkarılmasını istiyoruz” diye konuşuyor.

Konya Valisi / Aydın Nezih Doğan
“HEDEF KAYNAKLARI HAREKETE GEÇİRMEK”
BÜYÜK HEDEFLER
Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023 yılı için büyük hedefler konuldu.2023 yılında ülkemizin,dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi içerisinde yer alması planlanıyor.
2 TRİLYON DOLARLIK GELİR Bu doğrultuda milli gelirimizin 2 trilyon dolar seviyesine ulaşması ve ihracatımızın 500 milyar dolar olarak gerçekleşmesi planlanıyor. Küresel ölçekte kıyasıya bir rekabetin yaşandığı günümüzde bu hedeflere ulaşmak için tüm kesimlerin katkı sağlaması gerekiyor.
YAPILACAKLAR BELİRLENDİ Ülkemizin hedeflediği noktaya ulaşabilmesi için Konya olarak yapabileceklerimizi belirlemek ve 2023 yılında Konya’nın nerede olacağını tespit etmek amacıyla Mevlana Kalkınma Ajansı aracılığıyla Konya ve Karaman illerini kapsayan bir çalışma yaptırdık.
NASIL BİR İŞ BİRLİĞİ? Bu kapsamda “Konya’nın hedefleri ne olmalıdır, hangi sürede gerçekleştirilmelidir, nasıl bir iş birliği sağlanmalıdır?” gibi konularda detaylı çalışmalar yapıldı. Bu çalışmaların temel hedefi ilimizin sahip olduğu bütün kaynakları harekete geçirerek daha yüksek bir üretim kapasitesi ve daha yüksek bir milli gelire ulaşmak.


SIÇRAMA KABİLİYETİ

Geçmişte sadece bir tarım şehri olarak bilinen Konya, tarımdaki gücünü korurken, sanayide de her geçen gün yeni başarılara imza atıyor. Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan son araştırmaya göre Konya’nın İstanbul, İzmir ve Ankara’nın ardından nitelikli sıçrama kabiliyetine sahip 4’üncü il konumunda olduğunu belirten Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, ilin rekabetçi yapısının da geliştiğini söylüyor. “Konya Sanayi Odası tarafından Konya sanayisini daha rekabetçi bir yapıya kavuşturmak amacıyla pek çok proje yürütülürken, özellikle otomotiv yan sanayi, döküm ve ayakkabı sektörlerinde yürütülen kümelenme projeleri sanayicilere yeni ufuklar açıyor” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.