Menemen yeni limanlarla öne çıkacak

İzmir Limanı'nın son yıllarda ihtiyaca cevap vermemesiyle yıldızı parladı.

1.03.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Menemen yeni limanlarla öne çıkacak

İzmir Menemen Serbest Bölgesi, son günlerde yıldızı parlayan ve Alsancak Limanı'na alternatif olarak gösterilen Aliağa ve Nemrut limanlarına olan yakınlığıyla büyük bir avantaj kazanmış durumda. Yeni limanlara sadece 17 kilometre uzaklıkta olduklarını belirten izmir Menemen Serbest Bölge A.Ş -İDESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, "ihracatın büyük oranda deniz yoluyla sağlandığı düşünülürse, bu ulaşım kolaylığı bölgenin yatırımcısına büyük avantaj sağlayacak" diyor. 993 yılında kurulan İzmir Menemen Serbest Bölgesi İDES-BAŞ, Çevre Yasası ve yönetmeliklerine uygun, sağlıklı çalışan bir arıtma tesisine sahip. Dolayısıyla kirlilik yükü fazla sektörler için büyük avantajlar sağlıyor. Menemen Serbest Bölge A.Ş -İDESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, bugüne kadar bölgenin tanıtımının yeteri kadar yapılamadığını belirtiyor ve yatırımcılara büyük olanaklar sağladıklarını ifade ediyor. Sevimli, İzmir Limanı'nın son yıllarda ihtiyaca cevap vermemesiyle yıldızı parlayan Aliağa ve Nemrut limanlarının bölgeye olan uzaklığının yalnızca 17 kilometre olduğunu belirterek, bu durumun yatırımcılara büyük ihracat avantajı sağladığını söylüyor. Çalışmalarıyla ilgili olarak bilgi veren Menemen Serbest Bölge A.Ş -İDESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, sorularımızı şöyle yanıtlıyor;

İzmir Menemen Serbest Bölge A.Ş - İDESBAŞ ne zaman, nasıl kuruldu?

- İzmir Menemen Serbest Bölge AŞ- İDESBAŞ 1993 yılında kuruldu. Başlangıçta kooperatif ortaklarına katılımları oranında ortaklık payı verilmiş, ortaklıklar el değiştirdikçe şirket payları ve arazi büyüklükleri de el değiştirmiştir.

İlk kurulduğunda tümüyle deri işlemeye dayalı bir yapıda üretime başlayan İDESBAŞ, bugün hangi sektörleri barındırıyor? Toplam kaç şirket faaliyet gösteriyor?

- İDESBAŞ'ta, şu anda elektrik-elektronik, otomotiv, gıda, kimyasal, mobilya sektörlerinde faaliyet gösteren şirketler yer alıyor. Bölgemizde toplam 247 faaliyet ruhsatı mevcut.

Yıllık üretim ve ihracat rakamlarıyla ilgili bilgi verir misiniz?
- İzmir Menemen Deri Serbest Bölge'nin yıllık ticaret hacmi 280 milyon dolar olup, bölgeden yurtdışına yapılan doğrudan ihracat 50 milyon dolar civarında.

İDESBAŞ'ın İzmir açısından önemi nedir?

- İzmir Menemen Serbest Bölgesi, İzmir içinde deri sanayinin sağlıklı ve ruhsatlı faaliyet gösterebileceği tek alan. Bölge, çok önemli emek yoğun bir iş kolunu barındırıyor. Kurulduğu ve faaliyete geçtiği 1993-1998 yılları arasında istihdamı 13 bin kişiye kadar çıkmıştı. Ancak, 1998 yılı başlangıç olmak üzere deri sektörünün yaşadığı birkaç kriz bugün bu istihdamı bin 200 kişiye kadar düşürdü. Ancak Türkiye ayakkabı sanayinin gösterdiği gelişime bağlı olarak, İDESBAŞ'ın da buna koşut bir gelişimi sağlamaması düşünülemez. İzmir'in ikinci serbest bölgesi olarak İDESBAŞ, serbest bölge koşullarında çalışmak isteyip de kirlilik yükü fazla olan sektörlerin İzmir'de yatırım yapacağı tek adres olarak görülmeli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz