Sağlık turizmi stratejik sektörler olacak

Dr. H. Mustafa Palancıoğlu, Kalkınma Bakanlığı’na sunacakları bölgesel planlamanın içeriği ve çalışmalarıyla ilgili konuştuk.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sağlık turizmi stratejik sektörler olacak


Önümüzdeki 10 yılda Kayseri’de hangi sektörler gelişecek?
Sağlık endüstrisi, savunma sanayi, enerji ekipmanları üretimi, gıda sanayi ve madencilik stratejik gelişme alanlarımız. Artık klasik mobilya, çelik kapı değil, küresel rekabete uygun katma değeri yüksek sanayiye geçilmesi lazım. Ayrıca güneş enerjisinde yüksek potansiyel var. Yeni yönetmelik çıkar çıkmaz yatırımlar başlayacak.

Kayseri’nin köyleri hızla boşalıyor, nüfus şehir merkezinde toplanıyor. Tarım ve hayvancılık ne olacak?
Tarım ve hayvancılıkla ilgili en büyük bölgelerden biri burası. Yüzölçümü en büyük kalkınma ajansı biziz. Üç ilimizin büyüklüğü 60 bin kilometrekare. Yani bir buçuk Hollanda büyüklüğünde bir alan. Kayseri nüfusunun yüzde 87’si şehir merkezinde yaşıyor. Kayseri kent merkezi geliştiği sürece göç almaya devam edecek. Burada tarım arazilerinin kullanılması çok önemli. Bizim bölgemiz bildiğiniz gibi en çok gurbetçi işçi gönderen bölgedir. Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız yazın köylerine gelir, nüfus artar. Ancak şu bir gerçek ki bundan sonra tarım ve hayvancılık küçük ölçekli işletmelerde devam etmeyecek, bu kaçınılmaz bir şey, ABD, Kanada ve Hollanda’da olduğu gibi tarım ve hayvancılık büyük çiftliklerde devam edecek, Örneğin Kayseri’nin Develi ilçesindeki Saray Çiftliği, Avrupa’nın en büyüklerinden, Hayvancılık konusunda ilk dörde giriyor, Bundan sonra çiftçinin, küçük işletmelerin yapacağı en iyi şey ya birleşerek kooperatif olacaklar ya da büyük firmalara arazilerini kiraya verecekler, onlar işletecek. Önümüzdeki 10 yılda bunlar olacak, büyük ölçekli işletmeler kurulacak. Develi ovası sulamayla birlikte şu anda Türkiye’nin en önemli ovalarından biri haline geldi. Develi tarım konusunda muazzam değişecek. Ayrıca herkes bilmez ama denizi olmayan Kayseri su ürünlerinde çok iyi durumda, Kafes balıkçılığı yapılıyor. Alabalık konusunda en çok üretim yapılan yerlerden biri Kayseri, Bunun dışında kanatlı hayvan, tavuk ve yumurtada Türkiye’nin 2’nci önemli üretim bölgesi burası.

10 yıl sonra Kayseri sizce nasıl bir yer olacak?
Kayseri 10 yıl sonra birçok alanda aktif olacak, Erciyes Master Planı ve Anadolu Harikalar Diyarı çalışmaları turizmi etkileyecek, turist sayısı artacak, Kayseri’ye İstanbul’dan günde 10 sefer düzenleniyor.
İzmir, Van, Trabzon ve Antalya gibi şehirlerden de uçaklar gelmeye başlayacak. Sağlık turizminde de önemli gelişmeler olacak. Kayseri’de yaklaşık 30 adet özel ve kamu hastanesi var, Buraya yılda 8 milyon hasta geliyor, 125 bin civarında ameliyat yapılıyor, Ayrıca terminalin arkasındaki alana Türkiye’nin ilk sağlık kampüsü yapılacak, 2016’da tamamlanması planlanan bu yatırımla yatak kapasitesi artacak, Başbakan’ın talimatıyla kurulan bu tesis, Türkiye’nin ilk sağlık şehri olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz