Sağlık turizmi stratejik sektörler olacak

Dr. H. Mustafa Palancıoğlu, Kalkınma Bakanlığı’na sunacakları bölgesel planlamanın içeriği ve çalışmalarıyla ilgili konuştuk.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sağlık turizmi stratejik sektörler olacak
Erciyes Master Planı ile kente turist çekmeye çalışan Kayseri, asıl patlamayı sağlık turizminde yapacak. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. H. Mustafa Palancıoğlu, kentte 30 kadar hastane bulunduğunu, 2016 yılında tamamlanması planlanan Türkiye'nin ilk sağlık kampüsü ile yatak sayısının hızla artacağını belirtiyor. Palancıoğlu, bu yıl 15 milyon TL'si özel sektör, 5 milyon TL'si kamu olmak üzere yaklaşık 20 milyon TL mali destek sağlayacakları stratejik sektörlerden biri olarak sağlık endüstrisini seçtiklerini söylüyor. 5449sayılı Kalkınma Ajansları Kanunu çerçevesinde kurulan 26 kalkınma ajansından biri olan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), özel sektör gibi çalışan yeni bir kamu kurumu. Kayseri, Yozgat ve Sivas illerinin bölgesel planlaması üzerine çalışıyor. Mesai kavramı yok, çoğu özel sektörden gelen ve birkaç yabancı dil bilen 36 çalışanı, üç ildeki ofislerde konumlanmış durumda. Şu anda bütün ekip bu üç ilin önümüzdeki 10 yılını planlamaya çalışıyor. Hangi sektörlerde büyüyecekler, hangi altyapı yatırımları gerçekleşecek, üniversiteler kente neler katacak, hızlı tren gelirse şehir nasıl gelişecek gibi konularda çalışmalar yapıyorlar. Aslında ajansın iki görevi var; bölgeyi planlamak ve projelere destek olmak için kaynak sağlamak. Uygun yatırım alanlarını tespit ederek yatırımcılara sunuyor, mali destek kapsamında onaylanan özel sektör ve kamu projelerine maddi destek sağlıyorlar. Kayseri’nin önümüzdeki 10 yıl içinde nasıl büyümesi ve gelişmesi gerektiğini belirleyecek olan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın Genel Sekreteri Dr. H. Mustafa Palancıoğlu, 1 Temmuz 2013 tarihinde Kalkınma Bakanlığı’na sunacakları bölgesel planlamanın içeriği ve çalışmalarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

Bölgenin planlaması ne zaman tamamlanacak?
Aslında bölgesel planlama, ulusal kalkınma planlarının bir bileşeni. Burada nazım imar planları, çevre il düzenleme planları da var. Kalkınma ajanslarının hazırladığı bölgesel planlarla ulusal planlar hazırlanıyor. Planlar artık merkezden değil yerelden yapılıyor. Bu süreç çok önemli çünkü yereli bilmeden planlama yapmak, yanlış kararlara sebep oluyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz