Tekirdağ büyükşehir olacak

Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem Dalgıç sorularımızı yanıtladı.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tekirdağ büyükşehir olacak


Belediye olarak bölgeye ne gibi artılar kattınız? Halen devam eden projeleriniz var mı?
-
Biz göreve geldiğimizden bu yana öncelikle kurumsallaşma ve mali disiplini sağlama adına büyük bir gayret gösterdik ve bunu da başardık. Akıllı kent otomasyon sistemi ile artık Tekirdağ ile ilgili her türlü bilgiye sahip durumdayız. Tekirdağ’ın hafızasını oluşturduk. İtfaiyesinden fen işlerine, çevre müdürlüğünden proje müdürlüğüne kadar 20 müdürlük ve tüm birimlerimizle, çevremize de hizmet eden ve örnek oluşturan bir belediye konumuna geldik. Çevreyi koruma amacıyla gerçekleştirdiğimiz birçok projemizi de son 3 yıl içerisinde tamamladık. Ambalaj atıkları, atık yağlar, kullanılmış lastikler, piller hepsi ayrı toplanıyor. Tıbbi atık sterilizasyon tesisini tamamladık ve hizmete açtık. Şehrimizin en az 50 yıl ihtiyacını karşılayacak olan biyolojik arıtma sistemimizin projesini de tamamladık. En kısa zamanda yapımını gerçekleştirip hizmete açacağız.

Yeni teşvik kanunu Tekirdağ’a neler getirecek? Tekirdağ ile ilgili hükümetin kısa ve uzun vadeli hedefleri neler?
-
Yatırımların artacağını umuyorum. Hedef sektör olarak özellikle ulaştırma, nakliye ve lojistik öne çıkıyor. Tarım ve sanayi Tekirdağ’da zaten önemli durumda. Birçok şirket yatırım için uygun yer ve zaman arayışı içerisinde. Büyükşehir olduktan sonra bunlar giderek artacak.

Sanayi yatırımları açısından Tekirdağ’ı 80 ille karşılaştırdığınızda il kaçıncı sırada yer alıyor?
-
Tekirdağ 2011 yılı yatırım tahsisleri açısından 50’nci, kişi başına düşen kamu yatırımı tahsisinde ise 75’inci sırada. Ancak özellikle Çorlu ve Çerkezköy bölgesinde özel teşebbüsün sanayi yatırımları anlamında önemli sayılabilecek girişimleri var. Bu anlamda Türkiye’de üst sıralarda yer alabileceğimizi düşünüyorum.

İstanbul’daki sanayilerin bir kısmının bu bölgeye kaydırılması gibi bir gündeminiz var mı? Varsa özel bir sektör seçildi mi?
-
Tekirdağ’ın en önemli özelliklerinden biri de finans merkezi olan İstanbul’a yakınlığıdır. İstanbul’un artık dolmuşluk ve doymuşluk anlamındaki özelliğini düşünürsek İstanbul’dan Tekirdağ’a gerek sanayi gerek ticaret genel anlamda ekonomik bir kaymanın olması kaçınılmaz bir gerçek gibi gözüküyor. Tekirdağ’ın 1’e 100 binlik planları meclisimizde kabul edildi ve ilimizin tüm haritası hazırlandı. Sanayi, tarım, konut, lojistik alanlarının nerelerde olacağı belirlendi. Gelecekte bu durum, üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri olarak gözüküyor. Tekirdağ karayolunu etkin kullanıyor. Ancak demiryolu, havayolu ve deniz taşımacılığı konusunda eksikleri var. Özellikle demiryolu ve deniz taşımacılığında kapasiteyi artırmak için açılmalar olacak mı?
Tekirdağ, coğrafi konum olarak başta İstanbul olmak üzere ülkemizin gelişmiş kentlerine yakın bir mesafede, özellikle de Avrupa’yı Anadolu’ya, dolayısıyla Ortadoğu’ya bağlayan kara ve demiryolu üzerinde kurulmuş stratejik bir ildir. Dolayısıyla ulaşım ağının da gelişmiş olması gerekiyor. Türkiye’nin en yoğun ithalat ve ihracatının yapıldığı İstanbul ile Avrupa arasında bağlantı sağlayan D-100 ve D-110 karayolu ile TEM otoyolu Tekirdağ sınırları içerisinden geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz