TÜYAP, Bursa’yı fuar şehri yapacak

TÜYAP Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü sorularımızı yanıtladı.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
TÜYAP, Bursa’yı fuar şehri yapacak

Gerek üretim değerleri, gerek bu bölgeden yapılan ihracat, gerekse yurtiçindeki pazar payları dikkate alındığında şehrimizin tüm sektörler için önemli bir merkez olduğunu görüyoruz. Ülkemizin önde gelen birçok sektörünün bir arada olduğu coğrafyada; tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik düzenlediğimiz BURTARIM fuarı en büyük ve özel fuarlarımızın başında geliyor. Geçen yıl 219 bine yakın kişi tarafından ziyaret edilen fuar, bu yıl 225 bine yakın ziyaretçi hedefiyle hazırlanıyor ve Avrasya'nın en büyük fuarı olma özelliğini sürdürüyor.

İki yılda bir gerçekleşen, Anadolu'nun en büyük otomobil fuarı olan Bursa Oto Show 2013 ise 2011 yılında 122 bin 490 kişi tarafından ziyaret edilmişti. Bu yıl 150 bin ziyaretçinin hedeflendiği fuar ünlü markaların en son modellerinin katılımıyla kasım ayında TÜYAP çatısı altında düzenlenecek olup en büyük fuarlarımızdan biri. Yine, metal/sac işleme sektörlerine yönelik olarak 11 yıldır düzenlediğimiz Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuan, yapı ve inşaat sektörlerini buluşturan Bursa Yapı ve Yaşam Fuarı ve Kongresi, mobilya sektörünün Anadolu'daki en büyük buluşmalarından birisi olan MODEKS Fuarı ve mayıs ayının sonunda düzenlenerek 55 bine yakın doğa ve av tutkununu bir araya getiren Bursa Doğa Av Fuan'nı da bu özel fuarlardan görmekteyiz.

Geçen yılki ziyaretçi sayılarınız nedir? Bu yılki beklentileriniz ne yönde?
İstanbul’dan sonra en çok fuar düzenlenen şehirlerden biri olan Bursa’da 2012 yılında gıda, unlu mamuller, sağlık, mobilya, evlilik hazırlıkları, mağaza-market ekipmanları, kitap, eğitim, yapı ve yaşam, inşaat ve doğalgaz, belediye ihtiyaçları, kalıp, ambalaj-plastik, otomotiv yan sanayi, doğa av, tarım, hayvancılık, metal işleme, sac işleme, elektrik-elektronik-otomasyon, hırdavat ve iş güvenliği ve endüstriyel su teknolojileri konularında 23 farklı fuar düzenledik. Bu fuarlarla 39 ülkeden 2 bin 190 firma ve firma temsilciliğini, Türkiye dahil 62 ülkeden ve yurt genelindeki 77 ilden gelen 640 bin 889 nitelikli ziyaretçiyi ağırladık. 2013 yılında ise toplam 18 adet fuar düzenleyeceğiz. Şubat ayında MODEKS ile başladığımız fuarlarımıza sırasıyla Kitap, Eğitim, Yapı Yaşam, Isıtma-Soğutma-Havalandırma, Belediye İhtiyaçları, Untek Fuarı ve yeni düzenlediğimiz Bursa Doğa Av Fuarı ile devam ediyoruz. Bu yıl şimdiye kadar 900'e yakın firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla düzenlediğimiz 8 fuar ile yurtiçi ve yurtdışından yaklaşık 400 bin kişiyi Bursa'da ağırladık. Yıl sonuna kadar düzenleyeceğimiz 10 fuar projesi ile toplam ziyaretçi sayısının 850 bine ulaşmasını hedefliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz