Yaş sebze ve meyve ihracatı 10 milyar dolara ulaşacak

Türkiye'nin yaş sebze meyve üretim merkezi Antalya, 2023 yılı hedefini belirledi.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yaş sebze ve meyve ihracatı 10 milyar dolara ulaşacak


Yaş sebze meyve ihracatında geçtiğimiz yıllarda Türkiye ürünleriyle ilgili çıkan negatif haberler artık medyada yer almıyor. Bunun sorunların çözüldüğü anlamını taşıdığını söyleyebilir miyiz?
- Türkiye'de siyaset ve spor çok önemli konular. Haliyle sebze ve meyve spor adamlarıyla anılmaya başlayınca iş daha da manşet oluyor. Yaşadığımız sıkıntıların başında hızlı büyümemiz yer alıyor. En önemlisi, bizim bu alanda hızlı büyümemizden rahatsız olan ülkeler var. Son 10 yılda yaşadığımız sorunlara rağmen ihracat bazında 10 kat büyüdük. Kiraz ve domates üreticisi ve ihracatçısıyız. Kayısıda neredeyse tekel konumundayız. 43 milyon tonla en çok meyve sebze üreten ülkeyiz. Bizi 36 milyon tonla İspanya takip ediyor. Fakat biz üretimimizin sadece 2,7 milyon tonunu ihraç ediyoruz. Bizim 4 kat daha büyüme hedefimiz var. Pazar talepleri ve iklim koşullarından bakınca bu hedefe çok kolay ulaşabileceğimizi söyleyebilirim. 3 milyon tona yaklaşan yaş meyve sebze ihracatımızla rakip ülkeleri iyice rahatsız etmeye başladık. Artık çok daha titiz davranmamız gerekiyor. Hatasız olmamız gerekiyor. İhracat sürecinde payı olan her birim birbirini desteklemeli. Birbirimize güvenmemiz lazım. Üreticimiz de bu süreçte üstüne düşen hassasiyeti göstermeli. İhracatımız sürekli artıyor ama buna paralel sorunlarımız da büyüyor. Rekabet zorlaşıyor. Gümrük kapılarında bürokratik sorunlarla uğraşıyoruz. İhracatçı olarak bizler analizlerden kaçmıyoruz ama ihracatı geciktiren, aksatan uygulamalar
ihracatın gelişimini engelliyor.

Antalya Yas Sebze Meyve ihracatçıları Bşk. Mustafa Satıcı
"DÜNYANIN İLK PAKETLEME OSB'SİNİ KURUYORUZ"
OSB'Yİ TOKİ İNŞA EDECEK
Bölgemizde seracılık faaliyetleri arttıkça paketleme alanında yaşadığımız sorunları gördük. Büyük bir paketleme alanına ihtiyacımız vardı. Bölgemizde arazinin çok değerli olması ve çok fazla tarımsal arazi olması paketleme altyapısının oluşmasını engelledi. Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın ortaklığı ile dünyanın ilk paketleme organize sanayi bölgesi için adım attık.TOKİ ile görüşmelerimiz de devam ediyor. İnşaat için TOKİ'yi seçtik çünkü çok daha hızlı yol alıyor.TOKİ'nin bu inşaatı yapması halinde ihracatın 2'ye katlanacağını tahmin ediyoruz. OSB alanı 22 hektar. 30 paketleme tesisi olacak. Sektörün içinde olan şirketlere öncelik vereceğiz. Bu şirketleri davet edeceğiz. Bütün amacımız paketleme evlerinin oluşmasını sağlamak.Alıcı ülkeler artık bazı standartları bekliyor. Biz buna hazırlanıyoruz. OSB'deki yerlerin fiyatları ise makul olacak. TOKİ ile yapacağımız anlaşmada ortaya çıkacak olan maliyetlere göre fiyat belirleyeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz