"Yatırımcı ilgisi OSB’yi büyüttü"

Tek bir organize sanayi bölgesinin bulunduğu Antalya'da, yatırımcı ilgisi nedeniyle üçüncü tevsi alanına yönelik çalışmalar yürütülüyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yatırımcı ilgisi OSB’yi büyüttü
İki kısımdan oluşan tek bir organize sanayi bölgesinin (OSB) bulunduğu Antalya'da, yatırımcı ilgisi nedeniyle üçüncü tevsi alanına yönelik çalışmalar yürütülüyor. Bununla birlikte 280 olan mevcut parsel sayısının 321'e ulaşması hedefleniyor. Tahsis talebinde bulunan 1 80 civarında firmanın sırada beklediği bölgeye olan ilgi her geçen gün artıyor. Öte yandan yakın gelecekte Antalya'da Kumluca Gıda İhtisas OSB'nin de faaliyete geçmesi planlanıyor.

Antalya ekonomisinin lokomotif sektörleri tarım ve turizm. İl, bitkisel üretim ve özellikle örtü altı tarım alanında çok büyük bir potansiyele sahip. Bu değerleri ile her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) yayınladığı GSMH rakamları ile tarımsal üretim değeri açısından Türkiye birincisi durumunda. 2012 yılsonu itibariyle 8,6 milyar TL olan Antalya ili tarımsal üretim değerinde en büyük pay bitkisel üretimin. Türkiye’nin tarımsal ihracatı içinde de Antalya’nın payı oldukça yüksek. Turizmde ise Antalya en çok turist çeken kentlerin başında geliyor. Öyle ki 2013 yılının ilk sekiz aylık döneminde ülkemizi ziyaret eden yabancı turistin yüzde 34,3’ü Antalya’yı tercih etmiş durumda. Türkiye’ye gelen turist sayısı 2013 yılının sekiz aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 artış gösterirken, Antalya’ya gelen turist sayısı da yüzde 7,2 artış göstermiş bulunuyor. Tarım ve turizmde Türkiye şampiyonu olan Antalya sanayide ise aynı performansı gösteremiyor. Türkiye sıralamasında sanayi alanında l4.’üncü sırada yer alan kentte, yapısı nedeniyle ağır sanayi bulunmuyor. Dolayısıyla Antalya sanayisi önemli oranda üç sektöre, turizme, tarıma ve inşaata dönük faaliyet gösteriyor.

155 FİRMA FAALİYET GÖSTERİYOR
Antalya’da iki kısımdan oluşan tek bir organize sanayi bölgesi (OSB) bulunuyor. Antalya-Burdur karayolu’nun 26.’ncı kilometresinde bulunan Antalya OSB’nin ortasından geçen devlet karayolu, Burdur-Afyon üzerinde Türkiye'nin her bölgesine ulaşımı kolaylaştırıyor. Antalya’ya 26 kilometre uzaklıkta bulunan bölge; Akdeniz Üniversitesi’ne 26 kilometre, Antalya Limanı’na 35 kilometre, Antalya Havaalanı’na ise 40 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. 99 kilometre uzaklıktaki Burdur'la ise demiryolu kanalıyla bağlantı kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz