“Yatırımlarımız gelecek seçim'e değil gelecek nesi

Trafikten sağlığa, kültürel alandan sosyal projelere birbirinden farklı ve değerli projeler Osmangazi’nin vizyonunu değiştiriyor.

1.04.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
“Yatırımlarımız gelecek seçim'e değil gelecek nesi
2009 yılında yapılan seçimlerin ardından görevi devralan Mustafa Dündar, bu kısa süre içerisinde trafikten sağlığa, kültürel alandan sosyal projelere kadar birçok projenin altına imza attı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda hayatı kolaylaştırıcı ve değer katan projelerimizi birer birer hayata geçirmeye başladık. Merkez ilçe olmamız nedeniyle şehir trafiğinin en yoğun olduğu bölgedeyiz. Yaşanan trafik sıkıntısının giderilmesi için de gerekli olan şey otoparklar. Bizim bu dönem en önemli yatırımlarımızın başında otoparklar geliyor. Bunlarla ilgili süreç hızlı bir şekilde ilerliyor. Birinin temeli atıldıktan sonra sırayla hepsi yapılacak ve belediye olarak biz yapıp biz işleteceğiz” diyor. Dündar sözlerine şöyle devam ediyor:
“Gu­ra­ba­ne-i Lak­la­kan’ın dün­ya­da ben­ze­ri yok”
Tarihi mirasla ilgili belediyemizin çalışmaları sürüyor. Bunların en başında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’yla birlikte yürütülen sivil bir proje olan Sümbüllü Bahçe Konağı geliyor. Bir başka proje de Eski Hukukçular Derneği olarak bilinen, sur üzerindeki eski binalar. Onların da restorasyonu sürüyor. Nilüfer Köylü Pazarı Uzun Çarşı’yla birlikte yapılacak olan bir proje. Bu proje çarşımızın hanlar bölgesinin toptan yenilenmesi adına çok önemli. Bittiğinde geleneksel Osmanlı mimarisi ortaya çıkmış olacak. Tarihi yapının, dokunun görülmesi Bursa’nın sanayiden turizm kentine doğru kayışını ortaya çıkarmış olacak. Onun için buradaki esnafımızın da ileriye dönük böyle bir bakışı göze alması lazım. Osmangazi’yi Anma Fetih Şenlikleri içerisinde daha kapsamlı bir etkinlik yapmayı planlıyoruz. Faruk Saraç’ın ‘Padişah Esvabı’ koleksiyonu defilesini yapacağız. Bu defile, Faruk Saraç’ın Aya İrini, Dolmabahçe ve Cumhurbaşkanlığından sonra halkın huzurunda yaptığı beşinci defile olacak. Tarihi çalışmalarımız içerisinde Yorgancılar Çarşısı’nın giriş duvarının restorasyonu da yer alıyor. Ertaş Çarşısı ve Bakırcılar Çarşısı’nın üst örtüsü bitti, cephe giydirmesi, zemin düzenleme çalışması yapıldı. Gurabane-i Laklakan, dünyada eşi olmayan, haftanın belirli günlerinde veteriner hekim bulundurduğumuz ve evcil hayvanların bakımlarının yapıldığı bir yer. Tarihi eserlerle ilgili olarak camilerin çevre düzenlemesi çalışmaları devam ediyor. Timurtaşpaşa Camii, Üftade Camii tarihi dokusu yenilenen camilerden birkaçı. Tarihi eserlerin ortaya çıkarılması açısından da önemli çalışmalar bunlar. Bilinçsiz yapılaşmayla önü kapatılan tarihi eserleri gün ışığına çıkarıyoruz.
Bur­sa dip­lo­ma­si ko­nu­sun­da hız­lı adım­lar­la iler­li­yor
İnşaatına geçen dönem başlanan, iç tefrişatı bizim dönemimizde tamamlanan Bulgaristan Konsolosluğu’nun açılışını yaptık. Diplomasi literatüründe artık Bursa da var. Bu konsolosluk Bursa açısından önemli, çünkü devamı da gelecek. İkinci olarak da Bosna Hersek Fahri Konsolosluğu açılıyor.
Kamberlerdeki bir binayı onlara tahsis ettik. Şu an binayla ilgili düzenlemeleri yapıyorlar. Tarihte Bursa’da altı tane büyükelçilik varmış. İlerleyen süreçte bu konsoloslukların artacağını düşünüyorum.
Hizmet binalarımızdan açılışını yaptıklarımız ve açılışı yapılacak olanlar var. Bunların içerisinin de doldurulması önemli. Muhtarlık, spor kompleksi, tahsilat büroları olarak hizmet veriyor ya da aile hekimlerine tahsil ediliyorlar. Bu da vatandaşın bazı hizmetler için merkeze gelmeleri yerine, onlara yakın yerlerde bu tür işleri yaptırmaları açısından fayda sağlıyor.
30 Ağus­tos’ta 774 evin anah­ta­rı tes­lim edi­le­cek
En önemli çalışmalarımızdan bir tanesi de Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi. Biz göreve geldikten sonra var olan sorunları hallettik ve proje şu an çok hızlı bir şekilde ilerliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz