"Yedigöze Çukurova’ya değer katıyor"

Bölgenin içme suyu problemini çözmeye yönelik çalışmaların ardından yeni projelere imza atıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yedigöze Çukurova’ya değer katıyor
Yedigöze Su ve Hizmet Birliği, Adana’nın Kozan ilçesinde toplandı. Ceyhan, Kozan ve İmamoğlu’nun ortak olduğu Yedigöze Su ve Hizmet Birliği aylık encümen toplantısını Kozan’da gerçekleştirdi. Birlik Başkanı ve Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, İmamoğlu Belediye Başkan Vekili İsa Tatar ve birlik encümen üyesi olan belediye meclis üyeleri, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’ı ziyaret etti. Daha sonra toplantıya geçildi. Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili’nin de katıldığı toplantıda Yedigöze İçme Suyu ve Katı Atık Geri Dönüşüm Bertaraf Tesisi hakkında bilgi aktaran Hüseyin Sözlü, birliğin ileriki yıllarda önemli hizmetler sunacağını söyledi. Kozan Kaymakamı İzzettin Sevgili de bölgedeki içme suyu ihtiyacını uzun yıllar çözmeyi planlayan çalışmaların, vatandaşların hayrına yapılmış bir hizmet olduğunu ifade etti.
Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan ise “Bölgenin içme suyu problemini uzun yıllar çözme adına önem arz eden bir proje için birlikteyiz. Ayrıca Yedigöze Su ve Hizmet Birliği olarak, katı atık geri dönüşüm ve bertaraf projesini de yürütüyoruz. Çağdaş bir şehirden bahsedebilmemiz için, çevreyi koruma adına projemizin olması gerekir. Yürüttüğümüz bu proje ile çevremiz adına bir başlangıç yaptık. Geçtiğimiz günlerde Ceyhan’da Güney Koreli bir firma ile geri dönüşüm ve bertaraf tesisi için bir ön protokol imzaladık. Birlik olarak uyumlu bir çalışma ortamımız var, inşallah birliğimizi daha da genişleteceğiz” dedi.
Ayrıca Ceyhan’da katı atık geri dönüşüm tesisi kurulması amacıyla Yedigöze Su ve Hizmet Birliği ile Güney Kore firması Hantur arasında ön protokol imzalandı.
Ceyhan Belediyesi ve Yedigöze Su Hizmet Birliği Başkanı Hüseyin Sözlü, katı atık sorununun tüm belediyelerin ortak meselesi olduğunu belirtti. Ceyhan Belediyesi olarak katı atık sorununun çözülmesine yönelik projeyi geliştirdiklerini belirten Sözlü, “Kurduğumuz Yedigöze Su ve Hizmet Birliği’ne üye olan Kozan ve İmamoğlu belediyeleri de bu projeye dâhil oldu. Bölgemizdeki diğer belediyelerin de projeye katılacağını umuyorum. Güney Kore firması Hantur ile önceden görüşmüştük. Yap-İşlet-Devret modeli ile kurulacak bu tesis, 62 milyon 500 bin ABD dolarına mal olacak. Yarı otomatik bu tesiste, 150-200 kişinin de istihdam edilmesini bekliyoruz. Çok kapsamlı olduğu kadar Türkiye’de ve Avrupa’da bir ilk olacak” diye konuştu.
Hüseyin Sözlü, tesisin kurulması halinde katı atıkların çevreye verdiği zararın hemen hemen sıfıra ineceğini dile getirerek, “Atıklar, elektrikten gübreye kadar ekonomik ürünlere dönüşecek aynı zamanda geri dönüşümü sağlanırken, çevreyi de korumuş olacağız. Sadece Ceyhan’ın değil çevremizdeki belediyelerin de atık ve çevre kirliliği sorunu bu yolla ortadan kalkacak. Tesisin kurulması için gerekli araziyi kamulaştırdıktan sonra bu yılın sonunda da temeli atılacak ve yaklaşık iki yılda tesis hizmete girecek” şeklinde konuştu.
Hantur firması Genel Müdürü Hong Sung Hyo ise tercüman aracılığıyla yaptığı konuşmada ön protokole imza atan Ceyhan, Kozan ve İmamoğlu belediyelerine teşekkür etti. Hyo, “Bu tesisi kurmak için canla başla çalışacağız” dedi.
Daha sonra Ceyhan Belediyesi ve Yedigöze Su Hizmet Birliği Başkanı Hüseyin Sözlü ile Hantur Genel Müdürü Hong Sung Hyo arasında ön protokol imzalandı. Protokole, Kozan Belediyesi temsilcisi Fatih Aydın, İmamoğlu Belediyesi temsilcisi İcabi Kırcalı da imza attı. Tesis maliyetinin yüzde 85’inin Hantur, yüzde 15’inin de birliğe üye belediyeler tarafından karşılanacağı belirtildi. Ayrıca protokolde, tesisin tamamlanmasının ardından 15 yıl süreyle Hantur tarafından işletilmesi ve daha sonraki her 10 yılda bir yeni sözleşme imzalanmasını öngören madde de yer aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz