"Zentiva Türkiye'nin ikinci büyük ihracatçısı seçildi"

Zentiva Sağlık ürünleri,Türkiye ihracatçılar Meclisi tarafından Türkiye'nin en büyük ikinci ilaç ihracatçısı seçildi.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Zentiva Türkiye'nin ikinci büyük ihracatçısı seçildi

Sanofi-Aventis Türkiye, geçen yıla kadar Eczacıbaşı Grubu ortaklığıyla faaliyetlerini sürdüren Çek Cumhuriyeti kökenli ilaç kuruluşu Zentiva Türkiye ile geçen yıl birlikteliğe imza attı. Sanofi-Aventis bu birleşmeyle beraber ilaç portföyü, aşıları ve eşdeğer ilaçlarıyla her yaştan ve her kesimden insana sağlık hizmeti sunabilir konuma ulaştı. Dünya çapında 100 bine yakın çalışanı ile 5 kıtada bütüncül tedavi çözümleri sunan Sanofi-Aventis; Türkiye’de Sanofi- Aventis, Zentiva ve Sanofi Pasteur şirketleriyle hizmet veriyor. İhracat faaliyetlerini TİM altında kurulu bulunan İMMİB (İstanbul Maden Metal İhracatçı Birliği) bünyesinde sürdüren Zentiva’nın 2009 yılı ihracatı 38 milyon 600 bin milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracat faaliyetlerini sözleşmeli satışlar, grup içi satışlar ve markalı ürünlerin satış ve pazarlaması olmak üzere üç ana başlık altında gerçekleştiren Zentiva’nın ihracat faaliyetleri, İngiltere’den Yeni Zelanda’ya, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden El Salvador’a kadar çok geniş bir coğrafyaya uzanıyor. Zentiva’nın iş hacminin en geniş olduğu beş yurtdışı pazar ise sırasıyla Almanya, İsviçre, Slovakya, İsrail ve Irak.

TÜRKİYE’Yİ MÜKEMMELLİK MERKEZİ OLARAK SEÇTİ

Sanofi-Aventis ülke başkanı Olivier Guillaume, birleşmenin ardın dan Türkiye’yi bir üretim üssü olarak konumlandırma kararı aldıklarını vurguladı. Sanofi-Aventis’in daha önce İngiltere’de gerçekleştirdiği antibiyotik üretimini Türkiye’ye kaydırdığını aktaran Guillaume, “Bu bizim Türkiye’de ihracata başlamamızı sağlayacak bir adım. Bu çerçevedeki ilk adımlardan biri olarak 2012 yılında yaklaşık 12 milyon kutu antibiyotik üretimini Türkiye’de yaparak İtalya, Portekiz, Belçika, Almanya, Hollanda, İspanya, gibi Avrupa ülkelerine göndereceğiz. Asya’dan Hong Kong, Endonezya, Malezya-Singapur, Filipinler, Tayvan, Tayland, Vietnam, Orta Doğu’dan Dubai, İsrail, Ürdün, Lübnan ile Kanada, Japonya, Rusya ve Azerbaycan başta olmak üzere toplam 29 ülkeye ihraç edeceğiz.”

2010’DA 191 MİLYON KUTU ÜRETİM

Sürdürülebilir büyümeyi sağlamak ve know-how’ı geliştirmek için tüm dünyada çeşitli birleşmeler gerçekleştirdiklerini söyleyen Guillaume, Zentiva birleşmesi ile de geçen yılı Türkiye’de lider olarak kapattıklarını belirtti. Sanofi-Aventis’in, Türkiye sağlık sektörüne sunduğu yenilikçi çözümleri ve geniş ürün yelpazesiyle lokomotif bir rol üstlendiğini ifade eden Guillaume sözlerini şöyle sürdürdü: “Yetişmiş insan gücü, tıp uzmanlığı ve bilim adamlarının kalitesiyle Türkiye, Sanofi-Aventis açısından özel ve öncelikli bir konuma sahip. Birleşmenin ardından 2009 yılını Türkiye’de lider olarak kapattık. Bu birleşmeyle beraber Avrupa’nın en büyük üretim tesislerinden birini bünyemize katmış olduk. Guillaume, Tesisimizde geçen yıl yaklaşık 154 milyon kutu üretim gerçekleştirdik. Bu yılın sonunda bu rakamı 191 milyon kutuya çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

KÜRESEL OLARAK İLAÇ KEŞFİ İÇİN AR-GE’YE 4,6 MİLYAR EURO YATIRIM

Sanofi-Aventis’in dünya genelinde net satışlarının yaklaşık yüzde 16’sını Ar-Ge’ye ayırdığına dikkat çeken Olivier Guillaume, “İlaç sektörünün olmazsa olmazı Ar-Ge çalışmalarımızı üç kıtaya yayılmş 28 tesiste, 12 bin 520 çalışanla yürütüyoruz. 2009 yılında, Ar-Ge alanında toplam 4 milyar 585 milyon Euro yatırım gerçekleştirdik” diye konuştu. Türkiye’de de Ar-Ge alanında önemli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Guillaume, “Türkiye’de ilaç sektöründeki Ar-Ge yatırımlarına öncülük ediyoruz. İlaç sektöründe yapılan toplam Ar-Ge yatırımının yüzde 25’ini biz gerçekleştiriyoruz. Bu yıl da 15 milyon dolar yatırım yapacağız” dedi.

8 TRAKYA 29

 

 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz