Ayakkabı tutkusu

İş hayatının yorucu temposunda şık görünmek kadınların olduğu kadar erkeklerin de en doğal arzularından...

9.05.2017 11:49:150
Paylaş Tweet Paylaş
Ayakkabı tutkusu
Özlem Aydın Ayvacı
oaydin@capital.com.tr

Aslında “ayakkabı” tutkusu hep kadınlara mal edildi. Erkeklerin, kadınların ayakkabı takıntısını anlamamaları gayet doğal karşılandı. Oysa iş dünyasının şık erkekleri de en az ortalama bir kadının sahip olduğu kadar ayakkabıya sahip. Son dönemde siyahın ve kahverenginin esaretinden kurtulup renkleriyle cezbeden ayakkabıların da bunda payı büyük. Örneğin AE Arma Elektropanç Yönetim Kurulu Üyesi Burak Ç. Kızılhan, “Ayakkabı benim için gerçek anlamda bir tutku. Bir markanın modelini beğenmişsem en az 3-4 rengini mutlaka alıyorum.
Ayakkabılarımı kullandıktan sonra gerekli temizliklerini yaptırıp, kalıpta ve kutularında saklarım. Ayakkabılarımı saymadım ama tahmini 50 çifte yakın vardır. Günlük hayatta en fazla 20 çifti aktif kullanıyorum” diyerek bu tutkusunu anlatıyor.

“TASARIM AYAKKABI SEVERİM”

Derimod Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedef Orman, iş ve özel yaşamında farklı giyinmeye modacı olduğu için ihtiyaç duymuyor. Gündüz babet, loafer tarzı ya da rahat sneaker tercih ettiğini söyleyen Orman, ayakkabılarını kıyafetle kombinlemek için özel bir çaba sarf etmiyor. Kıyafet ve ayakkabılarını anlık moduna göre deneysel seçip giyiyor. Olağandışı renklerde ayakkabı giymeyi çok sevdiğini belirten Orman, hafta sonları kovboy tarzı botlar giymeyi tercih ediyor. “Her kadın gibi benim de çok ayakkabım var. Ayakkabılarımı çok temiz giyerim, yıllarca ilk günkü gibi dururlar. Hepsini aktif kullanırım” diye anlatan Orman, tatillerde sneaker ve flip flop giydiğini söylüyor. Davetlerde ise yüksek hatta çok yüksek topuk ve süet ayakkabı giymeyi sevdiğini belirtiyor. Siyah kıyafetleri mutlaka renkli gece ayakkabıları ile kombinliyor. Moda anlayışında ayakkabının çok önemli bir yeri olduğunu belirten Orman bu tutkusunu şöyle anlatıyor: “Hafif tabanlı, esnek, rahat babet tarzı ayakkabıları ve maskülen bağcıklı erkek tipi ayakkabıları çok severim. Casual ve sneaker stiller en çok tercih ettiğim tarzı oluşturuyor.”

KENDİ BOYUYOR
Gülman İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Polat Gülman, ayakkabılarını lostralara emanet edemeyecek kadar çok seviyor. Gülman, ayakkabılarını boyamaktan büyük zevk alıyor. Özellikle daha sık kullandığı bir düzine ayakkabısının olduğunu söyleyen Gülman, “Mutlaka çok özel bir tatile veya programa sakladığım yeni bir ayakkabımı kullanılmamış olarak saklarım. Hemen yeni ayakkabımı giymem. Bakımına da özen gösteririm” diyor. Gülman’ın iş yaşamında ayakkabı seçiminde dikkat ettiği 3 önemli kriter var. İş ayakkabıları mutlaka bağcıksız, deri ve altı da kauçuk olmalı. Acı kahve ve siyahın en favori renkleri olduğunu belirten Gülman, “Ayakkabımla çoraplarımın mutlaka aynı renk olmasına dikkat ederim” diyor. Gülman, hafta sonları ise daha rahat ayakkabılar tercih ediyor. Yine altı kauçuk tercih ederken mevsime göre güderi ayakkabı da giyiyor.

RENK SEÇİMİ KRİTİK
Nef CEO’su Erden Timur, ayakkabıların kendisi için bir tutku nesnesi olmadığını ama şık görünmek için çok önemli parçalar olduğunu düşünüyor. Çok fazla ayakkabı almadığını belirten Timur, “Ayakkabılarımın bakımına özen gösteriyorum. Fazla sayıda ayakkabım olmaz. Her sezon giyebileceğim kadar ayakkabı alır sezon sonunda da sevdiğim dahil tüm ayakkabılarımı dağıtmayı ya da başka şekilde değerlendirmeyi düşünürüm” diyor. Timur, iş hayatında genelde deri ayakkabıları tercih ettiğini, yaz aylarında ve bahar geçişlerinde ise süet ayakkabıları da severek giydiğini söylüyor. Hafta sonları genellikle spor ayakkabıları tercih eden Timur, için renk uyumu çok önemli. “Koyu renk ayakkabıları sıklıkla giyerim ama bazen farklılık adına 80 ceo&aksesuar kıyafetime tezat farklı renkleri tercih ediyorum diyerek de tercihlerini anlatıyor.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz