CEO'nun tatil planları

Yazın gelmesiyle birlikte CEO’lar da tatil planı yapıyor. Peki kaç gün tatil yapıp, nereye gidecekler?

28.12.2016 14:33:280
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'nun tatil planları
Fatoş Bozkuş
fbozkus@ekonomist.com.tr

Yaz geldi, okullar tatile girdi ve tatil telaşı başladı. Yıl boyunca bedenen ve zihnen yaşanan yorgunluğu üzerinden atmak isteyen yöneticiler de tatil planlarını çoktan tamamlamış durumda. Eskisi gibi tatil yapmayıp, sürekli çalışan bir CEO profili yok. Zaten uzmanlar da tatilin çalışanların verimliliğini ve motivasyonunu artırdığının her fırsatta altını çiziyor. Herkesin tatilden beklentisi, stres atma yöntemi ve dinleme tercihi ise farklı. Kimi sahil kenarında sakin bir tatil yaparak atlatabiliyor yorgunluğunu, kimi ise yeni ülkeler keşfetmek istiyor. Tabii yazlıkta arkadaşlarıyla keyifli zaman geçirmeyi tercih edenleri veya tekneyle koy koy gezenleri de unutmamak lazım. Peki CEO’ların yaz tatili planları ne? CEOLife olarak bu konuda bir araştırma yaptık. CEO Club üyesi 87 iş insanının katıldığı anketin sonuçlarına göre CEO’ların yüzde 97,7’si bu yaz tatil yapmayı planlıyor.

TATİL SÜRELERİ UZUN
CEO’ların kaç hafta tatil planladığına gelince… CEO’lanın büyük çoğunluğunun 15 günü geçen süreler için tatillerini organize ettiklerini görüyoruz. Tabii bunun yanında, hafta sonlarını kullanacağını, iş seyahatlerini birleştireceğini söyleyenler de var. Tabii sadece Ramazan ve Kurban Bayramlarında tatil yapacağını belirtenler de söz konusu.
Anket sonuçlarına bakıldığında CEO’ların sadece yüzde 21,8’inin 4 haftalık tatil planladığını görüyoruz. Dört hafta tatil yapmayı planlayan CEO’lardan biri de Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Berkman. Bu süre boyunca Bodrum’da yazlığında kalmayı düşünen Berkman, sürenin bir kısmında ise Güney ve Kuzey Amerika’ya gitme niyetinde. Her yıl 20-25 gün tatil yaptığını söyleyen Ericsson Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Erdem ise “Tatillerimi en az 10, en fazla 15 gün olacak şekilde planlamayı tercih ediyorum” diye konuşuyor ve şöyle devam ediyor: “1992 yılından itibaren her yıl Çeşme’ye giderim. Ablam yaklaşık 15 yıldır Alaçatı’da yaşıyor. 89 yaşında olan annem geçen yıl İstanbul’daki evini kapattı ve Alaçatı’ya taşındı. Dolayısıyla hem tatil hem de aile ziyareti olarak tatillerimin dışında bayramlar ve hatta özellikle yazın bazı hafta sonlarını Çeşme-Alaçatı’da geçiriyorum. Ablamın sahibi olduğu butik otel olması vesilesiyle tabii ki Sedirli Ev en çok vakit geçirdiğim yer.” Ankete katılan CEO’ların yüzde 19,5’i 3 hafta, yüzde 40,2’si ise 2 haftalık tatil yapacağını söylüyor. Sadece bir hafta tatil yapacağını belirtenlerin oranı, yüzde 10,3’te kalmış durumda. TAV CEO’su Sani Şener, bir haftalık tatil planı olan CEO’lardan biri. Bodrum’da yazlığında tatil yapacak olan Şener, evin rahatlığını tercih etmiş bu yıl. Sancak Group Genel Müdürü Mehmet Sancak da tatilini bir hafta olarak planlayan iş insanlarından. Onun tercihi ise otel. Datça ve Marmaris’te çocukları için uygun olan bir otelde tatil yapma planı olduğunu söylüyor.

HEM YURTİÇİ, HEM YURTDIŞI
Ankete göre CEO’ların yüzde 67’si tatillerini hem yurtiçi hem de yurtdışında geçirme niyetinde... Birleşik Ödeme Hizmetleri Yönetim Kurulu CEO’su İlker Sözdinler, bu yaz yurtiçinde Bodrum, yurtdışında ise Los Angeles’a gitmeyi planladığını söylüyor. Bodrum’u özellikle çocuklar için tercih ettiklerini belirten Sözdinler, “Gündüz çocuklarla deniz keyfi yaparken akşam ise Bodrum’un lezzetli restoranlarında arkadaşlarımızla keyif yapabiliyoruz. Los Angeles’ı ise araba kiralayıp çok farklı yerleri ziyaret edebilme imkanımız olduğu için tercih ediyoruz” diye konuşuyor. Sözdinler’in favori otelleri ise Santa Monica’da Casa Del Mar, Las Vegas’ta Encore, Bodrum’da Kempinski ve Mandarin. Bu yıl da CEO’ların yurtiçinde en çok tercih edeceği tatil beldesi yine Bodrum olacak. Çünkü anketimize katılanların yüzde 40,3’ü bu yıl yurtiçindeki tatillerini Bodrum’da geçireceğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz