"Ekiplerin Bilgeliği"

Yüksek performanslı şirketi yaratmak

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Ekiplerin Bilgeliği


ANA FİKİR
Motorola, rekabeti aşmak için en hafif, en küçük ve en yüksek kalite cep telefonlarını geliştirirken ağırlıkla ekiplere yaslandı. 3M'de ekipler, şirketin, her bir yarı yıl gelirlerinin önceki 5 yılın inovasyonlarından elde edilmesi amacına ulaşmasında kritik bir önem taşıyor. Kodak'ın Zebra Ekibi rengin kral olduğu bir dünyada siyah/beyaz film üretiminin değerini kanıtladı.
Ama birçok şirket, gerileyen kârları düzeltmek, yeni pazarlara girmek ve heyecan verici inovasyonları gerçekleştirmek konusunda ekiplerin potansiyelini hafife alıyor. Çünkü ekipleri başarıyla kullanmayı bilmiyorlar. Yazarlar Jon R. Katzenbach ve Douglas K. Smith, ekiplerin nerede ve nasıl en iyi performans gösterdiklerini ve verimliliklerinin nasıl artırılabileceğini bulgulamak için 30'dan fazla şirketten yüzlerce insanla konuştu. Ve şunları açığa çıkardılar:
-Ekip başarısındaki en önemli unsur
-Ekip liderliğinde kim mükemmelleşir ve bunlar neden nadiren en kıdemli olanlardır
-Şirket genelinde değişim neden ekiplere bağlıdır ve daha fazlası.

BU KİTABA NEDEN İHTİYACINIZ VAR?
Kapsamlılığı ve verimliliği sınanmış olan Ekiplerin Bilgeliği, günümüzün global pazar alanında başarı için ekipleri güçlü bir araç haline getirme konusunda klasik bir el kitabı haline gelmiştir.

BÖLÜM 1: EKİPLERİ ANLAMAK
Ekiplere olan ihtiyaç
Ekiplerin (gerçek ekipler, yönetimin "ekipler" olarak adlandırdığı gruplar değil), boyutlarına bakılmaksızın tüm şirketler için performansın temel birimi olması gerektiğine inanıyoruz. Çok sayıda yeteneğin, tecrübenin ve yargının gerçek zamanlı bileşimini gerektiren herhangi bir durumda, bir ekip kaçınılmaz olarak, kendi görevlerine ve sorumluluklarına hapsolmuş bireylerin bir koleksiyonundan çok daha iyi sonuçlar almaktadır. Ekipler, örgütlü gruplaşmalardan daha esnektir. Çünkü genellikle kalıcı yapıları ve süreçleri rahatsız etmek yerine güçlendiren yollardan, daha çabuk bir araya getirilip dağıtılabilir, tekrar odaklandırılabilir ve ayrılabilirdir.
Ekipler, açık performans amaçları olmayan gruplardan daha üretkendir. Çünkü üyeleri, somut performans sonuçları üretmeye adanmıştır. Ekipler ve performans yenilmez bir bileşimdir.

Ekiplere direnç
İnsanların ekiplere karşı çekimser olmasının 3 temel kaynağı şöyle ortaya çıkmaktadır:

1. İkna eksikliği
Bazı insanlar ekiplerin, sıra dışı ya da öngörülemez koşullar hariç, bireylerden gerçekten daha iyi performans göstereceğine inanmamaktadır. Bazıları ekiplerin kattıklarından çok sorun yarattığını, çünkü üyelerin üretken olmayan toplantılar ve tartışmalarla zaman israf ettiğini ve aslında yapıcı sonuçlardan çok şikayete yol açtığını düşünüyor.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz