Enerjik kalma formülü

CEOLife iş dünyasının enerjisi yüksek liderlerinden enerjik kalma formüllerini öğrendi. Ortaya herkese ilham verecek yöntemler çıktı...

26.09.2018 14:52:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerjik kalma formülü

“POZİTİF ENERJİYE İNANIYORUM”

GittiGidiyor Genel Müdürü Oget Kantarcı, pozitif enerjiye inanıyor, yaşadığı her olayın iyi bir yönünü bulup çıkarmaya çalışıyor. Kendini enerjik kılmak için de spor, hayatının önemli bir parçası. Her sabah saat 06.00’da kalkıp koşuyor. “Koşarken zihnim sıfırlanıyor. Ayrıca uzun uzun düşünme fırsatı da buluyorum. Birçok projeyi koşarken tasarlıyorum. Benim için koşmak bir tür meditasyon” diyor. Kantarcı, haftada bir kez tenis oynuyor. Yüzmeyi çok seviyor. Bu yılki planları arasında detoks programlarına katılmak var. Mutfak da Kantarcı için bir başka meditasyon alanı. Haftanın üç günü yemek yapıyor. “Beş saat pişirdiğim makarna soslarım vardır. Balık pişirmeyi ve yemeyi de seviyorum. Un ve şeker tüketimimi hemen hemen sıfırladım. Bedensel ve ruhsal zindeliğin yalnızca sporla değil, doğru beslenmeyle de çok bağlantılı olduğunu düşünüyorum” diye konuşuyor. Oget Kantarcı, enerjisi düştüğünde tek başına yürümeyi ve müzik dinlemeyi tercih ediyor. “Ardından hayatımda iyi ve güzel olan tüm ayrıntıları düşünüyor ve onlara odaklanıyorum. Böylece moralimi bozan konunun aslında geçici ve halledilebilir olduğunu anlıyorum” diyor. 

“KALİTELİ ZAMAN YARATIYORUM” 

Kimi iş insanları ise kendini enerjik hissetmenin dış faktörlerle değil içsel etkenlerle ilgili olduğunu düşünüyor. ODE Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da bu isimlerden biri. İnsanın hayatta kendi kontrolü dışında olan bitene müdahale edemese de kendisini ve bakış açısını değiştirebileceğini düşünüyor. Herkesin kendi zihnini kontrol etmeyi öğrenerek çok daha pozitif olabileceğini söylüyor. Özellikle Türkiye gibi iş dünyasının çok dinamik olduğu bir ülkede, anlık değişimlere ayak uydurma esnekliğine sahip olup, yeni kararlar alabilmenin son derece önemli olduğunu belirten Turan, “Bu esnekliği sağlayabilmenin yolu da kuşkusuz kişisel motivasyondan geçiyor. Bu bakış açısıyla ben de tüm bu dinamizm içerisinde gerekli motivasyonu sağlayabilmek adına kendime kaliteli zaman yaratmaya özen gösteriyorum” diyor. Turan, haftada 3 gün spor yapıyor. “Sporu günlük yaşamın bir parçası haline getirmek, insanın enerjisini de yüksek tutuyor” diye konuşuyor. Ruhen beslenmek için ise farklı uzmanlık alanları ve iş kollarından kişilerle bol bol sohbet ediyor, kitap okuyor. 

“PİLATES VE YÜZME VAZGEÇİLMEZİM”

Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar da insanın enerjisini kendi içinde bulacağı görüşünde. “Olumlu düşün, olumlu ol” felsefesiyle hareket ediyor, yaşam koşullarını da bu felsefeyle oluşturmaya çalışıyor. Enerjik olmak için en fazla dikkat ettiği konu ise kahvaltı. Serpme kahvaltı en sevdiği kahvaltı türü. Ruhsal anlamda kitap okumanın yanında moda portallarını takip etmenin kendisine iyi geldiğini söylüyor. Sporu ise vakit buldukça yapıyor. “En azından haftanın 3 günü 1 saat yürüyüş, 2 günü 1’er saat pilates ve yazın yüzme vazgeçilmezlerim arasında” diye konuşuyor. Arar, enerjisinin düştüğünü hissettiğinde sessiz ve dingin bir ortamda kalmayı tercih ediyor. “Bu gibi durumlarda tekrar beni motive edecek hedeflere ulaşmaya çalışırım. ” diye konuşuyor. 

“GOLF RUHU DİNLENDİRİYOR, AKLI AÇIYOR”

 Digicom Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit, her daim enerjik ve dinamik iş insanlarından… Bunun özel bir çabanın sonucu olmadığını, karakterinin böyle olduğunu belirten Yiğit, “Hızıma genellikle ekip arkadaşlarım yetişemez. Yavaşlık beni çok sıkıyor” diye konuşuyor. Enerjik kalmaya yönelik yaşam felsefesini ise şöyle açıklıyor: “Yaşam felsefem aslında bol çalış, bol eğlen diye özetlenebilir. Ben çalışmayı, üretmeyi, yeni ufuklara yelken açmayı çok seven bir insanım. Aynı zamanda sevdiklerimle keyifli zaman geçirmek, beraber gülmek de vazgeçilmezlerim. Bu hayata bir kere geliyoruz. Bu nedenle hem üretken olup dünyaya dokunmalısınız hem yaşamı severek yaşamalısınız.” Yiğit, pozitif olmanın da her insan için olmazsa olmaz bir özellik olduğu görüşünde. “Karamsarlıkla kimse önünü net olarak göremez ve kaliteli karar veremez. Bence olaylara çok boyutlu bakabilmek için motive ve pozitif olmak tek yol” diye konuşuyor. Sabri Yiğit, ruhu, bedeni ve zihni için golf oynuyor. Golfün, ruhu dinlendiren, aklı açan bir oyun olduğunu söylüyor. 

“HAYATIN HAKKINI VERMELİ” 

Silk&Cashmere CEO’su Ayşen Zamanpur, “Her şey beynimizde başlar. Ben yaşamı büyük bir şans olarak görüyorum. Hayatın hakkını vermeli” diyor. Zamanpur, kendisindeki enerjinin kaynağının da bu bakış açısı olduğunu söylüyor. Enerjisi düştüğünde ise bunu doğal karşılıyor. “Yorulunca uyurum, dinlenirim, kitap okurum, müzik dinlerim, kendimi zorlamam. Çünkü geçici olduğunu bilirim, içimdeki yaşam sevinci hep bir yerlerden bir şekilde çıkar” diye konuşuyor. Zamanpur’un yaşam enerjisini besleyen en önemli unsurlardan biri ailesi, çocukları ve dostlarıyla olmak. Bunların yanında seyahat, edebiyat, müzik ve resim gibi konuların kendisini motive ettiğini söylüyor. Spor da Zamanpur’un hayatında bir şekilde hep var. Sabahları 20 dakika spor yaptığını, haftada 3 gün 1 saat yürüdüğünü anlatıyor. Yaşam rutini içinde insanı, kalabalıkları eksik etmediğine de değiniyor, “Uzun Ferzan Özpetek masalları gibi hayatı severim” diye konuşuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz