Enerjik kalma formülü

CEOLife iş dünyasının enerjisi yüksek liderlerinden enerjik kalma formüllerini öğrendi. Ortaya herkese ilham verecek yöntemler çıktı...

26.09.2018 14:52:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerjik kalma formülü


“STRES BENİ AYAKTA TUTTU”
DR. MURAT AKDOĞAN  MYC GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI

“ÇALIŞMAKTAN ZARAR GELMEZ” 
Geleneksel tıpla modern tıbbın en güçlü yönlerini kullanarak zinde kalmaya çalışıyorum. Enerjik olmak için haftanın altı günü çalışıyorum. Çalışmaktan zarar geldiğini düşünmüyorum. Ben 30’lu yaşlarımın başında çok kritik bir hastalık yaşadım. Beyinde enfeksiyon teşhisiyle tıp literatürüne geçen 14’üncü kişi oldum. 13’ü öldü yaşayan tek kişi benim, bunu da çalışarak başardım. O dönem Baymak’ı krizden çıkarmaya çalışıyordum.
“ALKALİ BESLENİYORUM” Stres beni ayakta tuttu. Dünyanın en büyük yalanlarından bir tanesi stres adamı öldürür derler, sakın inanmayın. Stres adam öldürmez stres kendisiyle başa çıkamayanı öldürüyor. Bugün ben olabildiğince alkali beslenmeye çalışıyorum. Günde ortalama 5,5 saat uyuyorum. Akşam 23:30’da yatıyorum. Serotonin hormonlarının salgılandığı 00:00-04:00 arasında uyumayı tercih ediyorum. Spor olarak yürüyorum, yüzüyorum. Sağlığıma katkısı olması için hiçbir olumsuz etkisi olmayan zeytin yaprağı çayını sabah, öğlen, akşam içiyorum. Kuru zeytin yaprağını 13 dakika sıcak suda demleyerek yapılan bu çayın zindelik anlamında da yararını görüyorum.“AYÜRVEDİK KÜR YAPMAYI PLANLIYORUM”
CANAN ÖZSOY GE TÜRKİYE CEO'SU

 POZİTİF GERİ BİLDİRİM
Enerjinin iş performansına çok etkisi olduğuna inanıyorum. Uzun yıllardır kendime pozitif geri bildirim vermenin, her olayın hatta her krizin iyi taraflarına ve fırsatlarına odaklanmanın faydasını görüyorum. Bunun dışında sağlıklı olmanın, iyi beslenmenin, aile ve iş hayatı dengesini korumanın pozitif enerjiye çok faydası olduğuna inanıyorum. İyi beslenmeye, fırsat bulduğumda düzenli olarak spor yapmaya, aileme, arkadaşlarıma ve dostlarıma zaman ayırmaya özen gösteriyorum. Böylece iş hayatının güçlükleriyle daha iyi başa çıkabiliyorum ve etrafıma pozitif enerji vermeye devam edebiliyorum.
“EN İYİ ÇÖZÜM EV YAPIMI BESİNLER” Beslenme benim için gerçekten çok önemli bir konu. Hem eşim hem ben yemek yapmayı çok seviyoruz. Eşimin memleketi olan Erdek’e çok sık gidiyoruz ve mutfak alışverişimizi de oradan nasıl üretildiğini bildiğimiz çiftliklerden yapmaya özen gösteriyoruz. Az da olsa muhakkak her gün kahvaltı yapıyoruz. Zeytinyağlı yemeklerin ve Akdeniz diyetinin faydasına inanıyoruz. Bir gün dışarıda yemek yersek ertesi gün akşam yemeğini çok hafif yağsız sebze çorbasıyla geçirmeye dikkat ediyoruz. Gazlı içecekleri, konsantrelerden yapılmış meyve sularını ve konserve gıdaları hayatımızdan tamamen çıkardık. Taze ve ev yapımı besinlerin en iyi çözüm olduğuna inanıyoruz. Bu yıl sekiz günlük bir Ayurveda kampına katıldım ve ayurvedik beslenme ile ilgili bilgiler aldım. Orada öğrendiğim faydalı yöntemleri sürdürmeye çalışıyorum ve yılda en az 10 gün ayurvedik kür yapmayı planlıyorum çünkü hem enerjimdeki hem sağlığımdaki olumlu etkisini gözlemledim.“MİNNETTARLIK, RUHU CANLANDIRIYOR”
HİLAL SUERDEM KİĞILI GENEL MÜDÜRÜ

ÖNCELİK STRESLİ İŞLERİN 
Şükretmenin ve minnettarlığın insanın ruhunu canlandırdığına ve güne pozitif başlamanın ana noktası olduğuna inanıyorum. Güçlü olduğuna inandığım özelliklerime yoğunluk verip, karşımdaki her birey ile sevgiyle ve nazikçe iletişime geçiyorum. İyi bir kahvaltı sonrası, günümü planlayıp herkesin en sona bıraktığı stresli işleri ilk sıraya alıp günün başlangıç enerjisiyle çözüme kavuşturuyorum. Böylelikle günün diğer saatlerinde stresten kurtulup keyifli bir gün geçirebiliyorum.
“ARA ÖĞÜNLERE DİKKAT EDERİM” Spor hayatımın önemli bir parçası. Gün içinde mutlaka ara öğünlerime dikkat ediyorum. Ceviz, hurma ve fındık gibi atıştırmalıklar gün içinde vazgeçilmez yiyeceklerim arasında yer alıyor. Enerjimi düşüren olaylar ve konularla ilgili kararlar vermeden önce ortamdan ve olaylardan kendimi biraz uzaklaştırırım ve motivasyonumu yükseltecek konu ve olaylara yönelmeye çalışırım. En zayıf ihtimalle kendimi pozitif düşünmeye zorlarım. Bunu en kısa zamanda yapmak isterim çünkü motivasyonum düştüğünde ekip arkadaşlarımıza da bunun yansıyacağını bilirim.CENK BAYRAKDAR / REVO CAPITAL YÖNETİCİ DİREKTÖRÜ

 “AYDA BİR KERE SIVI DETOKSU YAPIYORUM”

“GÜNE ZİNDE BAŞLIYORUM” Sabahları yataktan enerjik kalkabilmeye çok önem veriyorum. Bu yüzden günde 7 saat uyku almaya özen gösteriyorum. Sabahları kısa bir spor ve müzik eşliğinde bir duş ile güne zinde başlıyorum. Hafta sonları dahi erken kalkıp ailem uyanmadan önce çalışmaya başlayarak onlara daha çok vakit ayırmaya çalışıyorum. Aklımdaki işleri istediğim düzene soktuktan sonra çok daha keyifli ve pozitif olduğumu söyleyebilirim.
“YENİDEN YOGAYA BAŞLAYACAĞIM” Uzun bir süredir amatör seviyede yoga yapıyordum ancak 2 yıl önce geçirdiğim bir trafik kazasında boynumu incittikten sonra uzun bir ara vermek zorunda kaldım. Bu yaz yogaya tekrar başlamak hedeflerim arasında. Enerjimin düştüğünü hissettiğimde kısa süreli bir power nap uygulamanın çok etkili olduğuna inanıyorum. Bu tip bir imkanımın olmadığı bir ortamda ise kısa süreli odaklandığım konuyu değiştirip daha sonra tekrar aynı konuya dönerim.
“BESLENME DÜZENİM” Son dönemde yeni bir beslenme düzenine girdim; akşam 8’den sonra yemek yemiyorum, sadece çay ve ıhlamur içiyorum. İlk beslenmemi öğleden sonra 13.00’da yapıyorum. Kuvvetli bir öğle yemeğinden sonra ara atıştırmalardan da kaçınıyorum. Bunun dışında hamur ve şekeri mümkün olduğu kadar hayatımdan çıkarmaya çalışıyorum. Ayda bir kere de 3 günlük sıvı detoksu yapıyorum. Ayrıca son dönemde sabahları Coenzyme Q10, Probiotic, Artichoke extract, Milk Thistle hapları ve bir de çocuk aspirini alıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz