Güçlü hafıza formülü

Beynimiz nasıi çalışıyor? 100 miiyar hücre ve 1 milyon kilometre lif bağlantısından oluşan, her bir sinir hücresi küçük bir jeneratör gibi çalışan beynin işleyişi hâlâ muamma...

25 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Güçlü hafıza formülü
Beynimiz, sırları çözülememiş mükemmel bir makine... Milyarlarca hücrenin içinden her an sayılamayacak kadar çok veri geçiyor. Gündelik bilgilerin yanı sıra yalnızca hatırlamak değil, çoğaltmak, geliştirmek gereken önemli verileri kontrol etmek de elimizde... CEO’lar da işleri gereği pek çok bilgiyi hatırlamak ve onları yeri geldiğinde kullanmak zorunda. Bunun için ise farklı yollar izliyorlar. Yoğun iş temposunda hatırlamak istedikleri verileri not alanlar da var, bir hikayeyle bütünleştirenler de... Uzmanlar ise hikayeyle bütünleştirme yönteminin en iyisi olduğu görüşünde...

Beynimiz nasıi çalışıyor? 100 miiyar hücre ve 1 milyon kilometre lif bağlantısından oluşan, her bir sinir hücresi küçük bir jeneratör gibi çalışan beynin işleyişi hala muamma... Beynin bırakın tüm yönlerini, bazı araştırmalara göre yüzde 10'u, bazılarına göre ise sadece yüzde 5'inin nasıl çalıştığını biliyoruz. 60 watt'lık ampul kadar enerji kullanan, vücuda giren oksijen ve glikozun dörtte birini tüketen insan beyni, tüm canlı türleri içinde "düşünme" gibi eşsiz bir özelliğe sahip. Beyin, algılayan, yorumlayan, strateji üreten, karar veren ve seçim yapan insanın, varlığının başiangıç noktası.

Yoğun iş temposunda çalışan yöneticiler de bilinçli veya bilinçsiz, günün her anını yoğun zihinsel aktiviteyle geçiriyor. Psikiyatri diliyle "yüksek psikomotor aktiviteye sahip"yöneticiler, onlarca, binlerce bilgiyi, rakamı, ismi nasıl akıllarında tutuyor? Zihinlerini dinlendirmek, yeniden yüklemek için hangi yollara başvuruyorlar?

Bu soruların yanıtı her CEO'ya göre değişse de çoğunun zihinlerini belli odaklar belirleyerek çalıştırdıkları görülüyor. Bilgileri listeliyor, programlıyor ve geriye atıyor, gerekli gördüklerinde çağırıyorlar. "İşleyen demir ışıldar"misali, uzun dinlenceler, aralar vermiyorlar. Bilgi ve düşünceleri soyut değerlendirmeden, somut deneyimlere dönüştürüyorlar. Hatırlamak için hikayeleştiriyorlar. Bir araştırmaya göre yapılan sunumlardan sonra dinleyicilerin yüzde 63'ü hikayeleri, sadece yüzde 5'i rakamları hatırlıyor.

HİKAYE OLUŞTURMAK ÖNEMLİ
Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem, kendi deyimiyle"büyükveri"sini (big data) nasıl saklıyor? Erdem, 1997 yılına kadar uzanan, neredeyse her gün kimlerle görüştüğünü, neler yaptığını yazdığı defterleri olduğunu söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz