Ocak Ayı Kitapları-2000

BİLGİ ÇAĞINDA PAZARLAMA Teknolojik gelişmeler yeni çalışma alanları ortaya çıkarırken, internet üzerindeki ticari uygulamalar da hızla gelişiyor. Geleneksel pazarlamaya alternatif olduğu düşünüle...

1.01.2000 02:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

BİLGİ ÇAĞINDA PAZARLAMA

Teknolojik gelişmeler yeni çalışma alanları ortaya çıkarırken, internet üzerindeki ticari uygulamalar da hızla gelişiyor. Geleneksel pazarlamaya alternatif olduğu düşünülen internette pazarlama da bu yeni çalışma alanlarından biri.

``İnternette Pazarlama``, bu konuda yazılan ilk akademik kitap. İbrahim Kırçova, kitabının önsözünde, Türk işletmelerinin internetteki pazarlama uygulamalarına seyirci kaldıklarını söylerken, bu durumun konu ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmamaktan kaynaklandığını belirtiyor. İşte bu nedenle kitap, söz konusu alanda görülen bilgi eksikliğini bir ölçüde doldurmayı ve ilgilenenlere internet üzerinde pazarlamayı çeşitli yönleriyle tanıtmayı amaçlıyor.

Altı bölümden oluşan kitapta, internet üzerinden pazarlama olgusu tüm yönleriyle ele alınıp değerlendiriliyor. Teknik altyapıdan ürün ve hizmetlerin sunumuna, müşteri hizmetlerinden reklam ve pazarlama  araştırmasına kadar internetin kullandığı her alandaki uygulamalarla ilgili tanımlamalar yer alıyor.

İnternette Pazarlama, Dr. İbrahim Kırçova, Beta Basım Yayım dağıtım AŞ.,188 sayfa, Tel:0-212-511 54 32

``BAĞIMLILIKLARDAN KURTULUN''

Bir anlık keyifler yaşantımızı aslında biz hiç farketmeden kabusa dönüştürüyor. Bağımlılıkların en bilinenleri alkol, sigara ve uyuşturucu madde. Bunların dışında, zararsız gibi görünen bazı davranışların da bağımlılık unsurları olduğu düşünülüyor. Kumar bağımlılığı, tüketim bağımlılığı, bilgisayar ve internet bağımlılığı, televizyon bağımlılığı, iş ve yemek bağımlılığı, itibar ve kariyer bağımlılığı, ilaç bağımlılığı, zayıflama bağımlılığı gibi pek çok bağımlılık çeşidi var. Bütün bunlar, belki de modern yaşantının en karanlık getirileri.

Ercan Tuzcular kitabında hepimizi hayatımızdaki bağımlılıklardan kurtulmaya davet ediyor. Bunu yaparken de, tüm bu bağımlılıkların hem açık hem gizli kapaklı olumsuz etkilerini sıralıyor. Kitapta, keyif verici maddelerin aslında ne kadar keyifsiz sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekiliyor. Kitabın arkasındaki etkileyici metinde yazılanları okumanız bile, bağımlılıklarınızdan kurtulma sebebiniz olabilir;

Zararlı Alışkanlıklar ve Etkin Kurtulma Yöntemleri, Ercan Tuzcular, Altın Kitaplar Yayınevi, 158 sayfa, Tel: 0-212-522 40 45

TÜRK ŞİRKETLERİNE YOL HARİTASI

1998´de başlayan uluslararası dev şirket evlilikleri küçük şirket ve girişimlerin yaşam alanlarını daralttı ya da tamamen yok etti. Aynı yıl içerisinde Şükrü Dolu´nun, ``Türk Modeli EGS'' adı altında yayınlanan kitabı, söz konusu gelişmeler karşısında Türk girişimcilerinin ve şirketlerinin nasıl tavır almaları gerektiğini vurguluyordu. Kitapta yer alan EGS örneği, konusuna, kahramanına ve mekanına yabancı olmayan tüm Türk girişimcileri için tam anlamıyla bir klavuz oldu. Türk Modeli EGS, Uluslararası dev şirketlerin yeni rekabet stratejileri ve bunlarla rekabet edebilmek için güçbirliği yapan örnek Türk şirketlerinden biriydi ve deneyimleri aynı yoldan yürümek isteyenlere yol gösterici nitelikler taşıyordu.

İkinci baskıdan sonra, üçüncü baskı yayınlanmadan önce gelişmeler tekrar gözden geçirilmiş. Global ekonomide yaşanan çok hızlı değişimler dikkate alınarak EGS bir başlangıç olarak kabul edilmiş. Kitabın yeni baskısı konunun önemini vurgulayan daha fazla örnek deneyimle genişletildi.

Uluslararası Devlere Karşı Başarı Güçbirliğinde, Şükrü Dolu, Yayınevi Yayıncılık, 196 sayfa, Tel: 0-212-243 60 79

``MERHAMETSİZ BİR GERİLİM''

Dünyanın en ünlü polisiye-gerilim yazarlarından Ruth Rendell, ``Barbara Vine'' adıyla muhteşem bir gerilime daha imza atıyor. Eserleri eleştirmenler arasında büyük yankı uyandıran Rendell´ın yeni kitabında geriye dönüşlerle şekillenen ürkütücü bir takıntı, sabıkalı bir katil ve vahşice bir plan, muhteşem bir kurguyla psikolojinin karanlıklarını açığa seriyor.  

Sunday Times´ın, ``Geçmişin, şimdiki anın ve ürkütücü geleceğin ustaca kurulmuş, büyüleyici bir sentezi. Karanlıklar okyanusuna bir taş atarak, dalgalar yaratan; endişe içinde soluksuz okunacak bir eser'' olarak değerlendirdiği Merdivenli Köşk, kurgu dalında Angel Ödülü´nü almış. Ruth Rendell´ın pek çok eseri, BBC televizyonu tarafından dizi haline getiriliyor. Kraliyet Edebiyat Birliği üyesi olan Barbara Vine ya da gerçek adıyla Ruth Rendell,  Merdivenli Köşk´te, 60´lı yılların Londra´sının gerçek yüzünü büyük bir ustalıkla aktarıyor.

Merdivenli Köşk, Barbara Vine, Çeviren: Işık Alamur, Doğan Kitapçılık AŞ., 278 sayfa, Tel: 0-212-677 06 21

``DÜNDEN BUGÜNE ŞİRKETLEŞME''

Vakıfbank´ın bir kültür hizmeti olarak, okuyuculara kazandırılan bu değerli kitapta, bir dönemin ağırlıklı olarak ekonomik ama beraberinde toplumsal yaşantısını da kurumları ve kişileriyle gözler önüne seriyor. Prof. Dr. Haydar Kazgan´ın titiz çalışmaları sonucunda ortaya çıkan kitapta, 21. yüzyılın dinamik koşullarına, yoğun rekabetine hazır, ``globalleşme`` yolundaki Türk şirketlerinin verdikleri mücadelenin geçmişi anlatılıyor.

Kitap, Osmanlı İmparatorluğu´ndaki her türlü sınai girişimi, monografiler ve yorumlarla aktarıyor. 19. yüzyıl boyunca sanayileşme dışında kaldığı halde, ekonomisini bir bakıma canlı tutabilen Osmanlı Devleti´nin bu özelliği ``merkantilizm`` ile açıklanıyor. Özellikle dış ticarete; transit ticarete, komisyonculuğa ve pazarlamaya dayanan faaliyetlerle ekonomiye kaynak yaratıldığına dikkat çekiliyor. Son derece özenli yorumlamalar ile anlatılan bir şirketleşme tarihi, çok değerli görsel materyalle de zenginleştirilmiş.

Osmanlı´dan Cumhuriyet´e Şirketleşme, Prof.Dr.Haydar Kazgan, Creative Yayıncılık, 246 sayfa, Tel: 0-212-227 61 52/53/54

 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz