Şair CEO'lar

Aslında şiir, iş dünyasının çok da ilgilenmediği bir alan olarak bilinir...

11.08.2016 10:42:450
Paylaş Tweet Paylaş
Şair CEO'lar
“Duvağın telinle güle güle git
Gözlerin ardında kalmasın Zeynep,
Mutluluk yolunda bile bile git
Kirpiğinde yaşlar olmasın Zeynep”
Bu dörtlük, Türk iş dünyasının duayen sanayicisi Kale Grubu Onursal Başkanı İbrahim Bodur’a ait. Bodur, iş dünyasındaki başarısının yanı sıra edebiyat ve müzik dünyasına da önemli katkılar yapan bir isim. Kızı Zeynep Bodur’a evlenirken yazdığı bu şiir, 2007 yılında Bodur’un sanayideki 55’inci, seramikçilikteki 50’nci yılı için hazırlanan ve Melahat Gülses’in yorumlarından oluşan beş CD’lik “Miras” albümünde beste olarak yer aldı. Albümün 5’inci diskinde İbrahim Bodur’un şiirlerinin değişik besteciler tarafından şarkılaştırılmış halleri yorumlandı. Bu besteciler arasında Talat Er, İhsan Özer, Rüştü Eriç, Hasan Esen, Bilge Özgen, Amir Ateş, Hasan Şanlıtürk ve Necip Gülses de yer aldı. Aynı albümde İbrahim Bodur’un torunu için yazdığı “Hoş geldin altın top” adlı şiir ise Necip Gülses tarafından Hicaz makamında bestelendi. İş dünyasında İbrahim Bodur’la başlayan şair iş insanı geleneği yeni isimlerle devam ediyor. CEO Life, iş dünyasının şiir yazan iş insanlarının en güzel şiirlerine ulaştı.
ÖDÜLLÜ BİR ŞAİR
KPMG Türkiye Başkanı ve Kıdemli Ortağı Ferruh Tunç, ödüllü bir şair. Şiir her zaman hayatının tam ortasında yer aldı. 1980’lerin sonunda yayınlanmaya başlayan, İkinci Yeni akımı ve toplumcu Türk şiirinin sentezlenmesiyle gelişen şiirlerinin toplu eserler halinde basılması da bu döneme denk geliyor. Tunç’un ilk kitabı “Şehrin Eski Yolcusu” 1995’te, ikinci kitabı “Melez Zamanlar” 2010’da, son kitabı “Tunç Ayna” ise 2012’de yayımlandı. “Melez Zamanlar” 2011 yılında Behçet Necatigil ve Ceyhun Atuf Kansu şiir ödüllerine, “Tunç Ayna” ise 2012 yılı Behçet Aysan şiir ödülüne layık görüldü. “Modern sonrası bir şiir söylemeye çalışıyorum” diyen şair her kitabında farklı bir temayla uğraşsa da vasatla mücadele onun eserlerinde önemli bir yer tutuyor. “Şair gibi çalışırım” derken şiirin içtenliğini, dürüstlüğünü ve vicdanını işine taşıdığını anlatan Tunç, itiraz kültürünün de şiirle geliştiğini söylüyor. “Benim 7’nci iş yerimdir burası. Yani istifa edip çıkar giderim. Bu da şairane bir şey, akıllı uslu bir adam bunu yapmaz” diyor.
HAYATIN ŞİİRİNİ YAZIYOR
Petgaz Genel Müdürü Cem Önce, ortaokul yıllarında şiirle uğraşmaya başlamış. Türk şairlerini okuyarak şiire merak saldığını söyleyen Önce, yaklaşık 35 yıldır şiir yazıyor. “Mavi Güncemin Kızı” adlı bir şiir kitabı da bulunan Önce’ye göre şiir hayatın ta kendisi. Hayattaki her şey üstüne şiir yazılabileceğine inanan Önce bu duygularını şöyle açıklıyor: “Şiir yaşadıklarının ve hissettiklerinin en doğal halini, minimum kelimeyle anlatabilmektir. Bu yüzden de şiir her şey için yazılabilir. Ben de öyle yapıyorum; hayatın şiirini yazmaya çalışıyorum. Mesela en sevdiğim şiirlerimden biri annemin ölümünden sonra yazdığım, annemi ve oğlumu anlatan bir şiirdir: En Küçük Çengelli İğne. İçinde hem acı hem ümit barındırır.” Önce, yaklaşık 10 yıldır, her pazartesi arkadaş grubuna “Haftanın Şiiri” adlı bir e-posta da gönderiyor. Bu yolla insanların haftaya yumuşak geçiş yapmasını sağladığını düşünüyor. Sayesinde arkadaşlarının birçoğunun yeniden şiir okumaya başladığını söyleyen Önce sözlerini şöyle sürdürüyor: “Şair dostlarımla arada sırada yemekli sohbetler yapıyoruz. İş dünyasının ödüllü şairi ve dostum Ferruh Tunç’la sohbetten çok keyif alırım. Oğluma da bazı akşamlar yatmadan önce şiir okuyorum. Amacımsa dünyanın en naif sanatı olan şiiri oğluma sevdirmek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz