Sanatı paylaşmak gerek

Can Elgiz ile kurduğu müzesinde sanat, koleksiyonerlik ve sürekli takibindeki sanat mekanları üzerine konuştuk.

25.03.2014 17:38:470
Paylaş Tweet Paylaş
Sanatı paylaşmak gerek


Hangi sanatçıların eserlerini toplamayı tercih ediyorsunuz?
Biz koleksiyonumuzda bir sanat tarihi hiyerarşisi içine girmedik. Daha çok eklektik yapı içinde, neyi beğenirsek onu alma yoluna gittik. Sanat tarihi hiyerarşisiyle bir sanatçının her döneminde bir eseri olsun diye düşünmedik. Biz farklı sanatçıların farklı işlerini toplamak istedik.

Koleksiyonunuzda kaç parça eser var?
Sayı olarak tutmuyoruz, ancak bine yakındır. Sayıdan çok, o koleksiyondan edindiğiniz haz önemli. 20-30 eserden bile koleksiyoner olunabilir.

Son dönemde koleksiyona kattığınız bir iki isim verebilir misiniz?
Çok önemli bir sanatçı olan Garth Weiser'ın eserini aldık. Heykel konusunda Tony Cragg'in eski dönem bir işini, Mimmo Paladino'nun da yeni ve az görülmüş bir işini yakaladık. Değişik sanatçıları takip ediyoruz.

Müzede sergileri hangi aralıklarla, ne şekilde yapıyorsunuz?
Koleksiyonumuzdan belli bir başlık altında ya da ortak paydada eserleri bir araya getirerek sergiler oluşturuyoruz. Koleksiyonlar aslında öyle yastık altında kalacak değerler değildir. Önemli bir paylaşım konusudur. Biz Maslak'taki bu mekana geçeli 3-4 yıl oldu. Burası daha büyük metrekareli olduğu için farklı imkanlara sahip olduk. Mekanı iki bölümde kullanabiliyoruz. Bir koleksiyonun daimi sergisini yaparken, ikinci bölümde çok büyük olmayan retrospektif ya da özel sergilere yer verebiliyoruz. Mesela şu anda Seyhun Topuz sergisi mevcut.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz