Sanatı paylaşmak gerek

Can Elgiz ile kurduğu müzesinde sanat, koleksiyonerlik ve sürekli takibindeki sanat mekanları üzerine konuştuk.

25.03.2014 17:38:470
Paylaş Tweet Paylaş
Sanatı paylaşmak gerek
Can Elgiz, Giz Plazalarının inşaatını yapan Giz İnşaat’ın yönetim kurulu başkanı. Başarılı işadamının çok farklı bir yönü daha var. Elgiz, Türkiye'nin en önemli resim ve çağdaş sanat koleksiyonerleri arasında gösteriliyor. Öyle ki Türk ve uluslararası sanatçılardan oluşan, bine yakın çağdaş eseri içeren çok önemli bir koleksiyona sahip. Kurduğu Proje4L Elgiz Müzesi’nde başta genç sanatçıların avantgarde çalışmalarına yer veren Elgiz, 2005’ten bu yana kendi koleksiyonunu da sergiliyor. “Sanat eserini alıp, salona asıp, tek başınıza seyretmektense toplumla paylaşmanın daha doğru olduğunu yurtdışına yaptığımız sanat gezilerinde gördük” diye konuşuyor.

Can Elgiz'in adını İstanbul Maslak'taki Giz Plazalarla duyduk. Ama aslında Elgiz, Türkiye'nin en önemli çağdaş sanat koleksiyonerlerinden biri... Elgiz için sanat, tam bir tutku... Öyle ki 1980'lerde Türk çağdaş sanatçılarının eserleriyle koleksiyonerliğe adım atan Elgiz, ardından uluslararası isimlerin eserlerini de toplamaya başladı. Bugün bine yakın esere sahip olan başarılı koleksiyoner, neden sadece çağdaş eserler aldığını, "Geriye dönüp bakmak yerine hep ileriye doğru gitmek gerektiğini düşünüyorum. Günümüzün sanatçılarının eserlerini almak bana her zaman daha doğru geldi" diye açıklıyor.

"Yurtdışında uluslararası sanat eserleri toplamaya başladığımız için sık sık gittiğimiz tüm fuar ve bienallerde koleksiyonlarını topluma açan kişilerle karşılaşıyorduk" diyen Elgiz, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek 2001 yılında Levent'te Proje4L'yi açtı. Proje4L, ilk yıllarında galerilere giremeyen avantgarde sanat sergilerine yer verdi. Ardından 2005'te Maslak'a taşınmasıyla Proje4L Elgiz Müzesi adını alan mekanda Elgiz, kendi koleksiyonunu da sergilenmeye başladı.

Can Elgiz, "Sanat eserini alıp, salona asıp, tek başınıza seyretmektense toplumla paylaşmanın daha doğru olduğunu yurtdışına yaptığımız sanat gezilerinde gördük" diyor. Elgiz'in koleksiyonunda ise Tracey Emin, Jan Fabre, Barbara Kruger, Cindy Sherman, Andy Warhol, Peter Halley, Paul McCarthy ve Robert Rauschenberg gibi çağdaş sanatın dünyadaki önemli isimlerinin yanında, Erol Akyavaş, Ömer Uluç, Fahrelnissa Zeid, Nejad Devrim ve Abdurrahman Öztoprak gibi Türk ustalarının eserleri de bulunuyor. Can Elgiz ile kurduğu müzesinde sanat, koleksiyonerlik ve sürekli takibindeki sanat mekanları üzerine konuştuk:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz