Sanatı paylaşmak gerek

Can Elgiz ile kurduğu müzesinde sanat, koleksiyonerlik ve sürekli takibindeki sanat mekanları üzerine konuştuk.

25.03.2014 17:38:470
Paylaş Tweet Paylaş
Sanatı paylaşmak gerek

Eski misyonumuzu da terasta uyguluyoruz. Bin 500 metrekarelik terasımız yüksek binalarla çevrilmiş arena gibi bir mekan. Bu terasta genç sanatçıların farklı işlerine yer veriyoruz. Bütün akademilerin güzel sanat alanlarına, heykel bölümlerine duyurular yapıyoruz. Ardından gelen müracaatlar akademisyenlerden oluşan bir kurul tarafından seçiliyor ve sergileniyor. Bu şekilde koleksiyonumuza dahil olmayan, heykel üzerine yoğunlaşan sergiler yapıyoruz.

Bir dönem 40 yaş altı sanatçıların eserlerini bir araya topladık. Bir dönem 40 yaş üstü önemli sanatçıların eserlerine yer verdik. İlk defa land art yaptık. Avusturyalı Andrew Rogers, doğal malzemelerle genelde büyük araziye yaygın işler yapıyor. Bizim terasımızda da meraklı katılımcılar ve sanat öğrencilerinin interaktif çalışmasıyla bir sergi yaptı.

Müzenize ne kadar ziyaretçi geliyor?
Günlük tek başına gelen ziyaretçimiz çok fazla olmamakla birlikte okullardan büyük gruplar geliyor. İstanbul'a gelen ve sanatla ilgilenen tüm turist grupları müzemizi ziyaret ediyor. Çünkü, yurtdışında bilinirliğimiz yüksek. Türkiye'de de sanat öğrencilerinin yoğun ilgisi var.

Son dönemde koleksiyonunuzda hangi sanat dalına daha fazla ağırlık veriyorsunuz?
Müzede terasta sergilediğimiz eserlerin de etkisiyle heykele ağırlık vermeye başladık. Tabii terasımızda açık havaya uygun heykeller bulunuyor, fakat kendimiz de zaman içinde fark ettik ki koleksiyonumuzun sadece tuval ya da fotoğraf sanatını değil tüm alanları kapsaması doğru olacak. Bu anlamda kendi koleksiyonumuzda eksiklik hissettik. O nedenle son dönemde alımlarımızda heykele ağırlık veriyoruz.

Heykel çoğu koleksiyonerin ilgisini çekmiyor...
Ben mimarım. Mimarlık heykele çok yakındır. Öğrenciyken bu alanda ünlü heykel sanatçılarından dersler aldık. O anlamda da bir bağlantım var. Mimarlık fonksiyon içeren 3 boyutlu bir tasarım. Heykel, fonksiyon içermese de sanatsal yönü olan bir tasarım. İkisinin dengeler, odaklanmalar açısından ortaklıkları var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz