Tarihe meraklıyım

Migros Genel Müdürü Özgür Tort’la özel hayatına dair bilinmeyenleri, tarih ve matematik merakını konuştuk...

5.01.2017 14:53:010
Paylaş Tweet Paylaş
Tarihe meraklıyım
Ayçe Tarcan Aksakal
aaksakal@capital.com.tr

Özgür Tort, Türkiye’nin en başarılı genel müdürlerinden biri. Çalıştığı şirkete de oldukça sadık. 23 yıldır Migros’ta görev yapıyor. 19 yaşında çalışma hayatına başladığı Migros’ta 35 yaşında genel müdür oldu. Migros’u son 7 yılda Şok’lar hariç 2 kattan fazla büyütmeyi başardı. Şirketin cirosunu 9,5 milyar TL’ye, mağaza sayısını ise 1.400’e yükseltti. Tort’un iş hayatındaki başarısının arkasında 3 kişiden oluşan ailesi ve hobileri var. Özel hayatıyla ilgili bugüne kadar pek konuşmayan Tort’un en büyük hobisi ise tarih ve matematik tutkusu. Tort, özellikle Mısır tarihine ve matematiğe özel bir merakı olduğunu söylüyor. Aynı zamanda tam bir Fenerbahçeli olan Tort, 14 yaşındaki oğluyla Fenerbahçe’nin futbol maçlarını kaçırmıyor. “Hafta sonlarında en sevdiğim iş ailemle vakit geçirmek” diyen Tort, iş-özel hayat dengesine de dikkat ediyor. Migros Genel Müdürü Özgür Tort’la özel hayatına dair bilinmeyenleri, tarih ve matematik merakını konuştuk.
* Yoğun bir çalışma ortamınız var. İş ve özel yaşamı nasıl dengeliyorsunuz?
Sizden bir anket geldi. Onu doldururken iş ve özel hayatı nasıl dengeliyorum diye düşündüm. Ben sabahları 8:00, 8:30 gibi işe geliyorum. Hafta sonu ise ofiste çalışmıyorum. Cumartesi günü sadece yarım gün mağazalarda vakit geçiriyorum.
* Hafta sonları çalışmadığınız zamanlarda neler yapıyorsunuz?
Hafta sonu en sevdiğim iş, ailemle vakit geçirmek. Benim için en önemlisi ailem. 14 yaşında bir oğlum var. Malum, talepleri oluyor, en fazla vakti onunla geçiriyorum.
* Oğlunuz en fazla ne talep ediyor? Birlikte neler yapıyorsunuz?
Onun en sevdiği hobi spor. Birlikte spor yaptığımız ortamlar oluyor. Çağın gereği olarak gençlerin birtakım ihtiyaçları var. Bol bol dışarıda geziyoruz diyebilirim. Ailecek seyahat etmeyi çok severiz. Hafta sonu kısa seyahat kaçamakları yapıyoruz. Bu kaçamaklar yoğunlukla Türkiye içinde oluyor. Normal tatil zamanlarında da yurtdışına gidiyoruz.
* Spor aktivitesi olarak neler yapıyorsunuz?
Genellikle maçlara gidiyoruz. Fenerbahçe’yi tutuyoruz. Kombinemiz var. Birlikte futbol da oynuyoruz. Bizim iki tane de iri kıyım Akbaş’ımız var. Onlarla tura çıktığımız zaman 1,5-2 saat dışarıda açık havada dolaşıyoruz.
* Nerede dolaşıyorsunuz?
Biz Çekmeköy tarafındayız. Biraz sitenin etrafında turlamak bile yetiyor. Temiz hava alıyoruz. Bol bol spor yapıyoruz.
*Oğlunuz hangi sporlara meraklı?
O tenis oynar. Ben tenis oynamıyorum. Onun dışında müziğe merakı var, gitar çalıyor.
* Sizin evde en sevdiğiniz alan neresidir?
Bahçeyi çok seviyorum. Bahçeyle de uğraşıyorum. Ufak, kendi imkanlarımızla yaptığımız, keyif aldığımız bir bahçemiz var. Bir de kendime vakit ayırdığım zaman tarih kitapları okumaktan keyif alıyorum.
* Hangi dönemle daha fazla ilgilisiniz?
Yakın dönemden ziyade eski dönemle ilgileniyorum. En çok Mısır tarihi ilgimi çekiyor. Benim iki tane keyif aldığım alan var. Birincisi matematik, ikincisi de tarih. Hayatımda bu alanların çok etkisi olmuştur. İlginçtir birkaç kez bunun testini de yaptım. Genelde analitik zekayla hareket eden kişilerin tarih merakı ön plana çıkıyor. Her şey birbiriyle çok ilintili. Bugün dünya politikası arkasında Mısır, Yunan ve Roma tarihine dayanan bir öykü var. Müthiş bir ilinti söz konusu. Bugünü doğru yorumlamak istiyorsanız ekonomik ve siyasi anlamda tarihi çok iyi bilmemiz gerekli. Ben biraz merak, biraz da gerçeklerle bağlantıda olmak için tarih okuyorum.
* Şu ara neler okuyorsunuz?
Şu anda Sümer tarihiyle ilgileniyorum. Sümer tarihini biraz farklı nedenlerden dolayı okuyorum. Sümer tarihinin içinde mistik hikayeler var.
* Matematiğe olan ilginizi iş hayatına nasıl yansıtıyorsunuz?
Biz arkadaşlarımıza her zaman ‘Veriyle yönetilen şirket olmak zorundayız’ diyoruz. Çünkü bizim literatürümüzde, hele de mağazacılıktan bahsediyorsak, hem esnaf olacaksınız hem de veriden anlayacaksınız. İkisi beraber gitmek zorunda... Tüketiciye verdiğimiz mesajla ilgili de hep aynı şeyleri söylüyoruz. Diyoruz ki tüketicinin hem aklına hem de kalbine hitap etmeliyiz. Biz, çalışanlarımızın esnaf olmasını, yani iyi ilişki kurmasını bekliyoruz. Bunun yanında rakamlara çok hakim olmaları da şart. Bu sayede mağazalarını verimli hale getirmeleri mümkün. Benim kişisel merakım diye söylemiyorum. Matematikle ilgilenmek bugünün dünyasında önemli bir ihtiyaç. Bizde çok dağınık bir yapı var. 1.400 noktada operasyon yönetiyoruz. Her birinin bambaşka rakamsal sonuçları var. Benim bu nedenle en çok üzerinde durduğum konulardan bir tanesi de bu. Arkadaşlar da bu durumun benden kaynaklandığının farkında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz