Tarihe meraklıyım

Migros Genel Müdürü Özgür Tort’la özel hayatına dair bilinmeyenleri, tarih ve matematik merakını konuştuk...

5.01.2017 14:53:010
Paylaş Tweet Paylaş
Tarihe meraklıyım
* Peki matematikle ilgili merakınızı iş dışında nasıl kullanıyorsunuz?
Aslında matematikte olduğu gibi kendi hayatımızı da birtakım modellere oturtuyoruz. Bu, çok keyif aldığım bir tarafım değil ama gerçek hayatta da kendi hayatımı böyle yönetiyorum. Hayat planlamayla dönüyor. Yılları planlıyorsunuz, önümüzdeki dönemi planlıyorsunuz. Ancak günlük hayatta matematikle uğraşıyorum diyemem.
* Gıda alışverişi dışında eşinizle, çocuğunuzla alışverişe çıkmayı sever misiniz?
Ben alışverişi severim. Gerçekten ihtiyacı bildiğiniz sürece onu doğru şekilde karşılamamız getirmek gerekir. Biraz kafamda modelleyerek alışveriş yapıyorum. Alışverişte saatlerimi geçirmem. Ancak haftada bir kendi kendime gittiğim, kimseyi de karıştırmadığım bir alışveriş alışkanlığım var. Açık konuşmak gerekirse bizimki biraz meslek hastalığı gibi. Her alışverişe gittiğimiz ortamda; tekstil de olsa gıda dışı da olsa ışıklara, raflara, vitrine bakıyoruz. Bu nedenle yurtdışında alışveriş yaparken daha fazla keyif alıyorum. Çünkü orada bakış açımız böyle olmuyor. Keyif alarak alışveriş yapıyoruz.
* Türkiye içinde ya da dışında seyahat etmeyi hedeflediğiniz birkaç yer var mı?
Tabii ki var. Biz ailecek hemen hemen her yeri sıraya koyduk. Bu sırayı da yavaş yavaş tamamlıyoruz. Ürgüp’ü gördük mesela. Birkaç hafta önce Eskişehir’deydik. Eskişehir’e işim gereği sık sık gidiyorum. Burası çok hoşuma gidiyordu. ‘Buraya mutlaka bizimkileri de getirmem lazım’ diyordum. Hafta sonu denk getiriyoruz, onları da götürüyorum. Hatay’a uzun zamandır gidemedim. Şimdi ailemi Hatay’a götürmeyi planlıyorum.
* Yurtdışı için ajandanızda görmek istediğiniz uzak, değişik yerler var mı?
Yurtdışında en son kutuplara gitmek istedik. Tabi nasıl yaparız, ne zaman denk getiririz bilemiyorum. Ancak birkaç yıl içinde planlayacağız. Kutupların enteresan olacağını düşünüyorum.
* “Son dönemde Sümer tarihine merakım arttı” dediniz. Neden Sümer tarihine ilgi duymaya başladınız, biraz açabilir misiniz?
Sümer tarihinde okuduğunuz birçok hikaye, Sümer kültürünün, o dönemki dünya üzerinde var olan teknolojilerle icrasının hemen hemen imkansız olduğu birtakım realiteleri anlatıyor. Bu nedenle o kültür, o realiteyi nasıl yerine getirmiş dediğimiz zaman ortaya mistik bir sonuç çıkıyor. Aslına bakarsanız bu nasıl olmuşun cevabı yok. Kitabelerden, dönemin olaylarına kadar bunları nasıl yaptıklarının yanıtı yok. Bu olayların meydana geldiği yer ise asırlar boyu yapılan savaşlar sonucunda kaybolmuş. Ancak bir know-how var. Eğer bu bilgi birikimi kaybolmasaydı bugün teknolojik olarak da dünya çok daha iyi bir yerde olabilirdi. Bu konuyla ilgili başka söylemler de var biliyorsunuz. Bunu tamamen fanteziye taşıyıp ‘Uzaydan birileri geldi ve onlar yaptı’ diyenler de mevcut. Ancak Mısır tarihi pek öyle değil. Mısır’ınki gerçek bir tarih. Ancak Sümer tarihinde birtakım mistik yönler var. Bunun ne kadarı gerçektir yoruma açık bir konu.
* Oğlunuz ve eşiniz de tarihe meraklı mı?
Oğlum da tarih sever, eşimin pek merakı yok. World History Atlas var, iphone’larda bile takip edebileceğiniz, akşam yatmadan önce bakabileceğiniz bir aplikasyon. Bütün tarihçeyi elinizin altında görebiliyorsunuz.
* Tarihi açıdan gittiğiniz yerler var mı?
Türkiye’de çok yer var. Efes’i baştan aşağıya iyi yorumlamak lazım. Tarihi kalıntılar İzmir’in her tarafında mevcut. Tarih merakımı ‘seyahatlerle pekiştirdiniz mi’ diye soruyorsanız bunu hiç yapmadım.
* Hafta sonunuz iş dışında genelde nasıl geçer?
Hafta sonunda genelde bir günümü bir mağazada geçiririm. Cumartesi günü İstanbul’da yoğun bir trafik olduğu için öğleden sonrasını genelde evde geçiririm. Pazar günü dışarıda işim varsa dışarı çıkarım. Hafta sonu en keyif aldığımız ise evde ailecek arkadaşlarımızla birlikte zaman geçirmek.
* Matematik ve tarih dışında başka bir hobiniz var mı?
Tekneleri seviyorum. Ancak şu anda tekneyi bir hobi olarak söylemek mümkün değil. Ben yelkenle tatile çıkıyorum. Genelde ailecek Türkiye’de güney sahillerinde dolaşıyoruz.
* Yelkenliyi kim kullanıyor?
Kendim kullanıyorum. Arkadaşlarımızla çıktığımız da oluyor. Yarışlara katılmıyorum. Geçtiğimiz yaz Göcek’teydik, çok keyifli bir yer. Bir haftayı orada geçirdik. Yelkenle tatil için en ideal ortam Göcek.
* Yurtdışına geçiyor musunuz, Yunanistan’a mesela?
Arada bir geçiyorum. En uzak gittiğim yer Yunanistan. Oradan ötesi macera olur.
* Hobilerinizin size ne tür katkıları olduğunu düşünüyorsunuz?
Matematiğin günlük hayatıma yansıması bilgisayar teknolojisiyle ilgili. Sonuçta matematiği günlük hayatta bilgisayarda kullanıyoruz. Bu nedenle teknolojiye de meraklı olduğumu söyleyebilirim. Her türlü mobil, elektronik cihazla ilgileniyorum.
* Evde ne kadar vakit geçirirsiniz?
Ben evde vakit geçirmekten keyif alan birisiyim. Ancak evde genelde arkadaşlarımızla vakit geçiririz. Yalnız vakit geçirmekten çok keyif aldığımı söyleyemem.
* Bahçede ne yetiştirirsiniz?
Sebze de çiçek de yetiştiriyoruz bahçemizde.
* Evde çalışmayı sever misiniz?
Size özel bir alan var mı evinizde? Biz ofiste açık ofis mantığında ilerliyoruz. Bu nedenle evde de öyle bir yerim yok. Evde çok fazla iş yaptığımı da söyleyemeyeceğim. İşim varsa gidip ofiste çalışırım.
* Tatilde de işinizi takip eder misiniz?
Evet ediyorum. Artık mobil teknolojiyle raporlarımızı, maillerimizi takip ediyoruz. Bunu ben de yapıyorum, arkadaşlarımdan da bekliyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz