Yan yana olmanın avantajını yaşadık

Nurten ve Fikret Öztürk’le tanışmalarından bugüne paylaştıklarını ve yaşama bakışlarını konuştuk...

10.08.2016 12:10:510
Paylaş Tweet Paylaş
Yan yana olmanın avantajını yaşadık
Fikret Öztürk ve Nurten Öztürk çifti iş dünyasının en özenilen beraberliklerinden birini yaşıyor. 47 yılı aşan birlikteliklerinde birbirlerinden ayrı geçirdikleri süreler 3-5 günü hiç geçmemiş. Üniversite sıralarında başlayan büyük aşk, önce öğretmenlik yıllarında sonra ticarete atıldıkları dönemde hep beraber olmalarına neden oluyor. 2002’de Koç’la yüzde 50-50 ortak oluncaya kadar günde 20 saate yakın çalışan Öztürk çifti bundan sonra işi profesyonellere bırakıp geri plana çekiliyor. Fikret Öztürk Opet Yönetim Kurulu Kurucu Başkanı, Nurten Öztürk ise Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi olarak işi takip etmeye devam ediyor. Fikret Öztürk, “Yine işimizin başındayız ama biraz da kendimize zaman ayırıyoruz. Sabah erken gelip akşam geç saate kadar şirkette olursanız bazı şeylere müdahale etmeniz gerekir. O da profesyonellerin azmini kırar” diyor. Fikret ve Nurten Öztürk çifti artık haftanın 3-4 gününü İstanbul’da diğer günleri ise yazın Bodrum’da, kışın Antalya’da geçiriyor. Özellikle Fikret Öztürk’ün en büyük tutkusu golf. Bu tutku turizme yatırım yapmasına da neden olmuş. Nurten Öztürk ise bel fıtığı izin verdiği sürece golf oynuyor. Onun dışında hep Fikret Öztürk’ün yanında, fotoğraf hobisiyle ilgileniyor. Aynı zamanda şiir kitabı olan Nurten Öztürk, “Aslında işkolik bir aileyiz, işsiz duramayız. Şimdi iş dışında Bodrum’a, Antalya’ya gidiyoruz ama oraya gittiğimizde de işle beraber dinleniyoruz” diyor. İş dünyasının en önemli çiftlerinden Nurten ve Fikret Öztürk’le ve tanışmalarından bugüne hayatı nasıl paylaştıklarını ve yaşama bakışlarını konuştuk.
Tanışma hikayenizi biliyoruz ama bir de sizden dinlemek isterim. Nasıl tanıştınız? Bu beraberlik nasıl başladı?
Fikret Öztürk: İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde ben fizik okuyordum, Nurten Hanım da biyoloji okuyordu. Tanıştıktan sonra ikimiz de derslere asılıp 3 yılda okullarımızı bitirdik. Sonra öğretmen olarak Akşehir Öğretmen Okulu’na atandık. Orada 1,5 yıl çalıştık. Ondan sonra Gaziantep Eğitim Yüksek Okulu’na atandık. Burada da birkaç yıl çalıştıktan sonra ikimizi farklı yerlere atadılar. Nurten Hanım’ın maaşına da güvenerek ben ticarete atıldım. Bu arada öğretmenlik yapıp öğretmenlikten ayrılma ve daha sonra tekrar öğretmenliğe dönüş derken ben 9 yıl Nurten Hanım da 13 yıl öğretmenlik yaptık.
Tanıştığınızda kaç yaşlarınızdaydınız?
F.Ö:
1968-1969’da tanıştık. Üniversite 1’inci sınıftaydık. 19 yaşlarımızdaydık.
İş hayatında sürekli bir paylaşım içindesiniz. Evde paylaşım nasıl? Yemekleri kim yapar örneğin?
F.Ö: Nurten Hanım Bolulu, iyi yemek yapar dedim ama ben Gaziantepli olduğum ve Antep yemeklerini de iyi bildiğimden yemekleri hep bana yaptırdı.
Sonra girişimci oldunuz. Hayatınız nasıl sürdü?
F.Ö:
1971’de üniversite yıllarından sonra öğretmenliğe başlamıştık. 1980’de hem öğretmenlik hem ticaret yapıyorduk. Sonra akaryakıt sektörüne girdik. Nurten Hanım öğretmenliğe devam etti. Üçüncü çocuğumuz olunca Nurten Hanım 6 ay ücretsiz doğum izni aldı. Ondan sonra bu izni biraz daha uzattı. Bir daha da öğretmenliğe devam etmedi. Birlikte çalışmaya başladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz