"Yatırım amaçlı tablo almam"

Pınar ve Güntekin Köksal çiftiyle resim meraklarını, Boğaz’da yeni restore ettirdikleri yalılarında konuştuk.

8.08.2016 14:37:480
Paylaş Tweet Paylaş
"Yatırım amaçlı tablo almam"
Güntekin Köksal, Türkiye’nin ilk petrol girişimcisi ve petrol sektöründe 40 yılı aşkın bir geçmişe sahip. Pet Holding’in yönetim kurulu başkanı olan Köksal, aynı zamanda iyi bir koleksiyoner olarak da biliniyor. İş hayatı boyunca yaptığı seyahatlerde gezdiği galeriler nedeniyle bu meraka sahip olmuş. En fazla Rusya, Polonya ve Azerbaycan’daki galerileri beğendiğini söyleyen Köksal, bugüne kadar yaklaşık 450 eser aldığını belirtiyor. Köksal’ın koleksiyonunda ağırlıklı olarak klasik eserler yer alıyor. Aldığı tüm tablolar ise yağlı boya. “Hayatın içinden resimleri tercih ediyorum” diyen Köksal, kendisi için 50 yılı aşan bu tutkuyu bir süre önce eşi Pınar Köksal’a devrettiğini de dile getiriyor. Köksal çifti için resim hiçbir zaman bir yatırım aracı da olmamış. Edindikleri resimleri mutlaka asmayı ve seyretmeyi sevdiklerini dile getiriyorlar. Pınar ve Güntekin Köksal çiftiyle resim meraklarını, Boğaz’da yeni restore ettirdikleri yalılarında konuştuk.
İş dünyasında Ankara merkezli bir grup olarak 41 yılı geride bıraktınız. Fakat kısa bir süre önce İstanbul’a da yerleştiniz. Resim merakınıza gelmeden önce bu süreci anlatır mısınız?
Aslına bakılırsa zaten İstanbulluyum. Biz çok köklü bir aileden geliyoruz. 1. Ahmet ve Genç Osman dönemlerinde sadrazamlık yapmış Öküz Mehmet Paşa ahfadından geliyoruz. Öküz Mehmet Paşa, iki defa sadrazam olabilmiş nadir isimlerden biridir. Babam da 12 yaşına kadar sarayda büyümüş. Bulunduğumuz yerlerde babaanneme Saraylı Hanım derlermiş. Tabii 1913’te Balkan Harbi döneminde babamı liseden alıyorlar ve asteğmen olarak asker oluyor. Dolayısıyla benim gençlik yıllarım da İstanbul’da geçti. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Şarık Tara gibi isimlerle aynı dönemde okula başladım ama üçüncü sınıfta petrol mühendisliği okumak üzere Avusturya’ya gittim. Döndüğümde ise Türkiye Petrolleri’nde çalıştım ve ardından da 1974 yılında kendi işimizi kurdum. Tabii bu süreçlerde İstanbul ile bağım hiç kopmadı.
İstanbul’a ailenizin köklerinin geldiği bir yer olarak yatırım yaptınız ve Sarıyer Büyükdere’de satın aldığınız yalıyı restore ettirerek iki ay önce yerleştiniz. Restorasyon süreci epey uzun sürdü değil mi?
Evet, yaklaşık 5 yıl kadar sürdü restorasyon süreci ve aslına uygun hale getirerek yerleştik. 1835’lerden kalma Abdülmecit’e av köşkü olarak yapılan bu yalıya sonraki dönemlerde uygunsuz bir şekilde bodrum kat yapılmış. Bazı ekler yapılmış. Fakat biz bunların hepsini kaldırdık, tamamen aslına uygun hale getirmemiz 5 yılımızı aldı. Fakat neticede çok başarılı bir restorasyonla aslına uygun yaptırdığımız yalıya birkaç ay önce yerleşmiş olduk.
Yalının duvarlarını süsleyen pek çok eser görüyoruz. Bu tabloları ne kadarlık bir sürede edindiniz? Daha doğrusu resim sanatına olan tutkunuz ne zaman başladı?
Tabii bu merakım çok eskilere dayanıyor. Beni en çok etkileyen Avusturya’daki sanat galerileri ve ardından da Sovyetler’deki sanatçıların bu alandaki yetenekleri oldu. Yaklaşık 50 yıldır resim topluyoruz. Ankara’daki merkez binamız ve evimiz tam bir müze gibidir. Topladığımız her bir eseri orada zaten sergiliyoruz. Ankara’da olduğu gibi bu evde de sevdiğimiz yağlıboya eserlere duvarlarımızda yer açtık. Duvarlar hep kalem işi olduğu için ancak renklere ve ortama uyan az sayıda tablolarımızı buraya getirebildik.
50 yıllık süreçte kaç ülkeden resim topladınız. Bu eserleri buraya getirirken ne gibi zorluklar yaşadınız?
Pek çok ülkeye yaptığım seyahatlerden bu eserleri edindim. Daha ziyade Ruslar resim konusunda çok yetenekli ve onların eserleri beni etkiliyor. Vakti zamanında oralarda satın aldığımız eserleri Türkiye’ye getirmekte zorlandığımız oldu. Mutlaka bir tanıdığınız veya gümrükte bir ahbabınız olmalıydı. Antika mı diye Kültür Bakanlıklarından izin almış olmak gerekiyordu. Ardı sıra satın alma belgeleriniz tam olmalıydı. Çünkü 1800’lerden bir yağlı boya tablo alıp bunu ülkenize taşımak istediğinizde belli zorlukları oluyor. O nedenle meşakkatli bir şey yurtdışından tablo getirmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz