"Yönetici girişimci farkını anlatan müthiş hikaye"

Rekabetin tatlı yüzünü görmek için mutlaka okuyun.

4 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yönetici girişimci farkını anlatan müthiş hikaye
VEYSEL BERK / WALLIT CEO’SU, EVEBİRİLAZİM.COM’UN KURUCUSU
Howard Schultz ve Joanne Gordon'ın kaleme aldığı “How Starbucks Fought for Its Life without Losing Its Soul” okuduğum en keyifli gerçek hikayelerden biriydi. Starbucks, 2007 yılında ekonomik kriz esnasında batma noktasına geldi. Hatta piyasalar, Starbucks'ın tek kurtuluşunun McDonald's tarafından satın alınması olacağını söylüyordu. Şirketin kurucusu bir süre CEO koltuğundan uzaklaşmıştı, fakat kurduğu markanın bu durumu karşısında tekrar CEO olarak göreve döndü.

Çok zorlu bir süreçten sonra sanki Starbucks'ı ikinci kez sıfırdan kuruyor gibi heyecanla ve tekrar bir girişimci ruhla şirketi ayağa kaldırdı. Ve bugün Starbucks, çok güçlü bir marka olarak yoluna devam ediyor. Yönetici ve girişimcinin farkını anlatan müthiş bir hikaye. ikinci önerim ise Walter Isaacson'un kaleme aldığı Einstein biyografisi: “Einstein: His Life and Universe". Özetle hayatın uç noktalarında yaşayan insanları, hep farklı görürüz.

Onlara sanki dünyadan değil de başka bir gezegenden gelmiş gibi yaklaşırız. Oysa bu insanların hayatlarına biraz detaylı bakınca, iç dünyalarına indiğimizde bizden hiç farklarının olmadığını anlıyoruz. Bu kitabı okuyana kadar Einstein'ın başka bir bilim adamını ondan daha önde olduğu kıskandığını, uykularının kaçtığını, meraktan acaba kendisinden önce izafiyet teorisini buldu mu diye midesine sancılar girdiğini bilmiyordum. Meğer o da rakipleri yüzünden bizim gibi sancılar çekiyormuş. Rekabetin tatlı yüzünü görmek için mutlaka okuyun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz