"Dünya Bankası tahmin düşürdü!"

Dünya Bankası'nın bugün Ankara'da Türkiye Ekonomik Bilgi Notu'nun 5.'sini paylaştı. İşte öne çıkanlar...

23 ARALIK, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Dünya Bankası tahmin düşürdü!
Dünya Bankası 2014 büyüme tahminini düşürdü Dünya Bankası 2014 büyüme tahminini yüzde 3,1'e düşürürken, 2015 tahminini yüzde 3,5'te tuttu. Dünya Bankası 2014 büyüme tahminini yüzde 3,1’e düşürürken, iyileşen dış dengeleri ve devam eden piyasa volatilitesini göz önünde bulundurarak 2015 tahminini değiştirmeyerek yüzde 3,5’te tuttu. 

Dünya Bankası'nın bugün Ankara'da açıkladığı Türkiye Ekonomik Bilgi Notunun beşinci sayısına göre, yılın üçüncü çeyreği için açıklanan zayıf GSYH sonucu, yıl sonu büyüme rakamının yüzde 3'ün biraz üzerinde gerçekleşebileceğini gösteriyor, ancak iç talebin diğer bileşenleri iyileşme sinyalleri vermesine rağmen üçüncü çeyrekteki yavaşlama büyük ölçüde stoklardaki azalmadan kaynaklanıyor. Öte yandan, petrol fiyatlarındaki keskin düşüş sebebiyle enflasyon ve cari açık görünümünde bir iyileşme kaydediliyor. Dünya Bankası'nın 2015 yılına ilişkin büyüme tahmini ise değiştirilmeyerek yüzde 3,5'te tutuldu. 

YATIRIMCI ALGISI KONUSU

Kıdemli Ekonomist Kamer Karakurum Özdemir konu ile ilgili olarak şöyle konuştu: "Düşen petrol fiyatları sayesinde, Türkiye'nin 2015 yılında dış hesaplarında önemli bir yeniden dengelenme sağlmasını ve cari açığın GSYH'nın yüzde 4,5'i düzeyine, enflasyonun ise yüzde 6,7'ye inmesini öngörüyoruz." Bununla birlikte, bilgi notunda kurda yeniden ortaya çıkan zayıflığın bir kez daha Türkiye'nin yatırımcı algısındaki değişikliklere karşı kırılgan olduğunu, dolayısıyla para politikası alanında hareket alanının sınırlı olduğunu gösterdiği uyarısında bulunuluyor. Özel tüketimin tekrar ekonomik büyümenin ana sürükleyici etkeni haline gelmesi beklenirken, siyasi belirsizliklerin ve küresel piyasalardaki volatilitenin yatırımcı algısı üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceği öngörülüyor."

ÜRETKENLİK ARTIŞINA VURGU

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Martin Raiser ise şunları kaydetti: "Türkiye'nin 2015 sonrasındaki büyüme beklentileri özel yatırımların toparlanmasına ve
üretkenlik artışının tekrar başlamasına bağlıdır. Bunun için, hükümetin tüm yatırımcılar için eşit bir rekabet ortamı sağlama yönündeki kararlığına ilişkin bir sinyale ihtiyaç
duyulmaktadır. Yeni açıklanan 25 Dönüşüm Programı bu fırsatı sunmaktadır, ancak programın açıklanmasından uygulamaya geçiş kritik öneme sahip olacaktır." Bu çerçevede, Dünya Bankası 2014 yılında sermaye ve işgücü piyasalarındaki kilit reformları desteklemeye yönelik bir Kalkınma Politikası Kredisi Tuz Gölü Gaz Depolama Tesisinin tamamlanmasına yönelik BOTAŞ'a sağlanan ilave finansman ve Türkiye'deki KOBİ'lere yönelik olarak İslami finansman ve faktoring gibi yenilikçi araçlar üzerine odaklanan finansal destekler gibi araçlarla Türkiye'nin rekabet gücünü arttırmaya yönelik projeleri desteklemiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz