"Dünyada fazla sayıda fırsat var"

Ekonomist Nouriel Roubini'nin Uludağ Ekonomi Zirvesi'ndeki konuşmasının detayları ise şöyle.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dünyada fazla sayıda fırsat var
Kriz kahini Nouriel Roubini’ye göre, global ekonomide bugün çok fazla sayıda fırsat ve olumlu yönde risk var. Ancak meydan okumalarla ve zorluklarla olumsuz yönde riskler de yok değil. Türkiye’de de sosyal fırsatlar ona göre fazla. Ayrıca Türkiye'nin uyguladığı ekonomik politikaları da doğru buluyor. Roubini, gelişmiş ülkelerdeki sıkıntıların ise bir süre daha devam edeceğini düşünüyor. Kırılganlıkların korunduğunu da anlatan Roubini, bu ortamda gelişmiş ülkelerin potansiyel büyümeye ulaşması için net ihracatın artırılması gerektiğini düşünüyor.

Dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde “Büyüme Başlıyor mu?” başlıklı bir konuşma yaptı. Roubini, konuşmasında dünya ekonomisinin gidişatına ve Türkiye ekonomisinin geleceğine dair çarpıcı tespitler de yaptı. Kriz kahinine göre 2008'deki krizin ardından bugün de sıkıntılar sürüyor. Gelişmiş ülkelerdeki sıkıntıların bir süre daha süreceğine dikkat çeken Roubini, “Gelişmiş ülkelerin çoğu, şu anda kırılganlıklarını koruyor.

Bu gelişmiş ülkelerin çoğunda, ekonomik büyüme çok zayıf göründüğünden şimdi mali kemer sıkma politikalarına başvuruluyor” diye konuşuyor. Ona göre kemer sıkma politikaları ise artan vergiler ve azalan hükümet harcamaları demek. “Ortaya daha büyük oranda negatif mali çarpanlı ekonomik büyüme çıkıyor ve ekonomik faaliyetler işte bu yüzden kırılgan oluyor” diye konuşan Roubini şöyle diyor: “Gelişmiş ülkelerin, potansiyel büyüme oranlarını yakalamaları için kendi net ihracatlarını artırması gerekiyor. Net ihracatın artırılabilmesi için para biriminizin değerini düşürmeniz gerekir ve para biriminizin değerini düşürmek için de daha esnek parasal politikalar ve daha fazla kantitatif rahatlatma planları uygulamanız gerekir. Bu yüzden bütün gelişmiş ülkeler, şu anda birbirleriyle bir tür kantitatif rahatlatma savaşına girmiş durumda.” Ekonomist Nouriel Roubini'nin Uludağ Ekonomi Zirvesi'ndeki konuşmasının detayları ise şöyle:

Sıkıntılar sürüyor
“Türkiye, büyük bir ülke. Çok muazzam bir ekonomisi var ve sosyal fırsatlar çok fazla. Ayrıca doğru bir ekonomi politika da izliyor. Bu yüzden önce global ekonomiden, ardından Avrupa'dan ve nihayetinde özel olarak Türkiye'den bahsedeceğim. Zorlu meydan okumalara rağmen dünyada görülen başarı hikayelerine değineceğim. Eğer günümüzdeki global ekonomiyi karakterize etmem gerekirse diyebilirim ki ortalıkta çok fazla sayıda fırsat ve olumlu yönde riskler var. Ancak meydan okumalar ve zorluklarla olumsuz yönde riskler de yok değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz