Ekonomide yumuşak çıkış

Merkez Bankası “yeni para politikası” uygulamasına geçmiş ve ekonomide yumuşak inişi gerçekleştirme çabasına girişmişti.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ekonomide yumuşak çıkışBÜTÇE İLK ÇEYREKTE İYİ PERFORMANS GÖSTERDİ

Merkezi yönetim bütçesi yılın ilk çeyreğinde sadece 897 milyon liralık bir açık verdi. Oysa geçen yılın aynı döneminde bütçede 6,4 milyar liralık açık vardı. Bu yılın ilk çeyreğindeki bütçe açığı geçen yılki düzeyinin yüzde 86,1 altında kaldı. İlk çeyrekte bütçenin iyi performans göstermesi, büyük ölçüde ocak ayındaki gelişmelerden kaynaklandı. Ocak ayında bütçede 5,9 milyar liralık fazla vardı. Geçen yılın ocak ayında da bütçe fazla vermişti ama o fazla çok daha düşük ve 1,7 milyar liraydı. Şubat ayında bütçe açığının geçen yılki düzeyinin altında olması da ilk çeyrekteki yüksek performansta rol oynadı. Mart ayında ise bütçe geçen yılki düzeyine yakın bir açık verdi.

ilk çeyrekte bütçede yaşanan bu gelişmelerde iç talepteki toparlanma sayesinde vergi tahsilatının artması büyük rol oynadı. Bu dönemde vergi gelirleri geçen yılın aynı dönemindeki seviyesinin yüzde 20 üzerinde gerçekleşti. Özellikle ocak ayında gelen özelleştirme gelirleri sayesinde ilk çeyrekte vergi dışı gelirlerdeki artış da epey yüksek gerçekleşti. Bu dönemdeki vergi dışı gelirler geçen yılın aynı dönemindeki seviyesini yüzde 29,7 aştı.

ilk çeyrekte bütçenin iyi performans göstermesinde faiz ödemelerindeki gerilemenin de etkisi oldu. Hazine'nin epeydir çok düşük faizle borçlanması sayesinde ilk çeyrekte faiz ödemelerinde yüzde 12,6 oranında düşüş yaşandı. Bu da faiz dışı harcamalardaki artışın yüzde 20,1 'i bulmasına rağmen toplam harcamalardaki artışın yüzde 13,3'te kalmasını sağladı.

2012 yılında bütçe açığı 28,8 milyar lira olmuştu. Yıllıklandırılmış bazda bakıldığında bütçe açığının mart ayında 23,3 milyar liraya kadar indiği görülüyor. Hükümetin 2013 sonu için bütçe açığı hedefi ise 34 milyar lira düzeyinde bulunuyor. Böyle giderse bu hedef rahatça tutacak ve hatta bütçe açığı yıl sonunda hedefin altında kalabilecek gibi görünüyor. Ekonomideki toparlanma sayesinde vergi tahsilatındaki artış önümüzdeki aylarda da güçlü seyredeceğe benziyor. Özelleştirme gelirlerinden ve faiz ödemelerindeki düşüşten gelen desteğin de önümüzdeki aylarda sürmesi ihtimali bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz