"Ekonomik performans ve seçim"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), geçen ay milletvekili genel seçiminin 12 Haziran'da yapılması kararını aldı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Ekonomik performans ve seçim


Böylece normalde temmuz ortalarında yapılması gereken seçim, bu tarihte okulların tatilde olacak olması nedeniyle bir ay kadar öne alınmış oldu. Okulların tatilde olduğu dönemler, pek çok seçmenin tatil amacıyla seçim bölgelerinin dışındaki yerleşim yerlerine gitmeleri nedeniyle seçim için pek uygun kabul edilmiyor. Hatırlayacağınız gibi 2007'de, seçimlerin temmuz ayında yapılması da gönül rızasıyla olmamış, sonuçsuz cumhurbaşkanlığı seçimi ve 27 Nisan e-muhtırasının getirdiği siyasi karışıklık ortamında biraz mecburiyetten kaynaklanmıştı. Seçimin 12 Haziran'da yapılacağının kesinleşmesiyle olası bir seçime ilişkin olarak zaten sürekli yapılmakta olan partilerin oy oranlarına yönelik anketler de daha fazla ilgi çekmeye başladı. Bu anketlerin çoğu üç aşağı beş yukarı benzer sonuçlar veriyor ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) birinci, ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ikinci, diğer büyük muhalefet partisi olan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise üçüncü sırada çıkıyor. Yine bu anketlerin çoğunda iktidardaki AKP, tek başına iktidarda kalmayı sürdürecek gibi göründüğü için bugünlerde seçim sonuçlarına ilişkin çok fazla bir tartışmaya rastlanmıyor. Ancak seçim yaklaştıkça ve önceki seçimlerde doğru tahminleriyle dikkat çeken kamuoyu araştırma şirketlerinin anketleri de ortaya çıktıkça bu durum değişebilir.

EKONOMİNİN ETKİSİ
Seçim sonuçlarını anketlere dayanarak tahmin etmeye çalışmak bizim işimiz değil. Fakat ekonomideki durumla seçim sonuçları arasındaki ilişkiden yola çıkarak bu konuda bir şeyler söyleyebiliriz. İktidardaki partilerin ekonomideki performanslarıyla seçimlerde aldıkları oy arasında yakın bir ilişki olduğuna, daha önce de seçim öncesi dönemlerde yazdığımız yazılarda dikkatinizi çekmiştik. Burada sadece bizim gözlemlerimiz tarafından değil, bilimsel çalışmalar tarafından da ortaya konulan bir ilişki var. Mesela ABD'deki Illinois Üniversitesi'nden Ali T. Akarca ile Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden Aysıt Tansel'in 2006 yılında yaptıkları ve Türkiye'de 1950 ile 2004 arasında yapılan tüm seçimleri (genel, yerel, ara vb.) ele alan bir çalışması* bu yönde sonuç vermişti.
Bu yazı için biz de 1950 yılından bu yana yapılan milletvekili genel seçimlerini ele alarak bir analiz yaptık. Sonuçlarını Konjonktür'ün ikinci sayfasında sunduğumuz bu analiz de ekonomideki performansla seçim sonuçları arasında pozitif bir ilişki olduğunu gösteriyor. İktidardaki partiler ekonomide iyi bir performans gösterdiklerinde, seçmenden yine iktidarda kalmalarını sağlayacak ölçüde oy almayı başarıyor. Ekonomide başarılı olamayanlar ise muhalefete düşmekten kurtulamıyor. Üstelik yaptığımız analiz, seçmenin hafızasının genelde sanıldığı gibi zayıf da olmadığını, iktidar partilerini ödüllendirir ya da cezalandırırken sadece ekonomide son dönemde yaşananları değil, ilgili partinin tüm iktidar dönemindeki gelişmeleri dikkate aldığını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz