Euro Bölgesi'nden iyi haber

Euro Bölgesi’nde deflasyonist baskıyı işaret eden yeni bir rapora göre, ekonomik aktivite dört buçuk yılın zirvesinde.

23 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Euro Bölgesi'nden iyi haber
Zayıf fiyat baskısını işaret eden yeni bir rapora göre, Euro Bölgesi’nde ekonomik aktivite dört buçuk yılın zirvesine tırmandı.

Londra’da Markit Economics Pazartesi günü, servis ve imalat bileşik endeksinin Ekim ayındaki 53.9 seviyesinden Kasım’da 54.4 seviyesine yükseldiğini aktardı. Gösterge, Kasım ayında Mayıs 2011’den beri görülen en yüksek seviyesine ulaşırken, her iki sektörde bireysel olarak yükseliş kaydederek, değişiklik olmayacağı yönündeki analist beklentilerinden ayrıştı. Göstergede, 50 seviyesinin üzeri genişlemeye işaret ediyor.

Anket, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin enflasyonu canlandırmak için daha fazla teşviğe ihtiyaç duyulabileceğini belirttiği Euro Bölgesi’nde, büyümenin devam ettiğini işaret ediyor. Son raporun dokuzuncu ayda ürün fiyatlarının düşmesini işaret etmesiyle beraber, göstergesinin çok fazla rahatlatıcı etkisi olmadı.

Markit baş ekonomisti Chris Williamson, “Merkez bankasının, toparlanmanın bu aşamasındaki iyileşmenin gücüyle ilgili olarak hayal kırıklığı devam ediyor. Biraz iyi gelen Kasım PMI verisinin, politika yapıcıların daha fazlasının yapılması konusundaki fikrini değiştirmesi yönünde, şüphesiz çok az bir etkisi olacaktır” dedi.

Markit, raporun Euro Bölgesi’nde “devam eden deflasyonist” baskıyı işaret ettiğini belirtti. Ortalama girdi fiyatları, düşen küresel emtia fiyatlarına bağlı olarak, az yükseldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.