"Şirketlerin ciddi döviz açığı var"

Kurdaki artışın çok boyutlu etkileri olduğunu belirten Mehmet Şimşek, "Şirketlerin çok ciddi döviz açığı var" dedi.

27.12.2016 10:24:500
Paylaş Tweet Paylaş
"Şirketlerin ciddi döviz açığı var"
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV'nin ekonomi gündemine ilişkin sorularını yanıtladı. Şimşek şunları söyledi:

2016 zor bir yıldı ama Türkiye büyük direnç gösterdi. 2017 bundan daha kötü olmaz. Rusya'yla normalleşme sürecimiz var, bu çok olumlu. Yılın ikinci yarısında reformlarda bir momentum kazandık. Yılın son çeyreğine bakınca hafif bir kıpırdanma var. Açıkladığımız önlemler 2017'nin ikinci çeyreğinde etkisini gösterir. Yakın coğrafyamızda riskler varsa da 2016'ya göre daha yönetilebilir olduğu kanaatindeyim.

"DÖVİZ BORÇLANMASI BİR SORUN"

Kurun çok boyutlu etkisi var. Şirketlerin, reel sektörün çok ciddi bir döviz açığı var. Bunun etkileri daha önemli. İthalatı sınırlama anlamında kur bir miktar etkili olmuştur. Kur enflasyonu gecikmeli de olsa bir miktaretkiler, cari açığı bir miktar sınırlar. Liranın değer kazanmasıyla insanlar zamanında dövizle borçlanıp cazip bulmuşlardı. Şu anda bu bir sorun. Şirketlere dönük de döviz borçlanmada bazı sınırlamalar var, bunları da çalışıyoruz. Yarın öbür gün finansal istikrar kurulu toplanacak, yeterli mi tartışacağız. Şu anda kurda mevcut risk açık pozisyonun yönetilmesi, özel sektöre nasıl yardımcı oluruz çalışıyoruz.

"TÜRKİYE ALEYHİNDE BÜYÜK ÇABALAR VAR"

Dışarıda Türkiye aleyhinde büyük çabalar var. Son iki yıldır küresel ölçekte gelişmekte olan ülkelere yönelik ciddi fon çıkışı var. 2017'de bunun yavaşlaması bekleniyor. Reel sektöre yönelik destek paketi büyük resmin bir parçası olarak görülmeli.

"SERMAYE KONTROLÜ DÜŞÜNÜLMÜYOR"

Hiçbir şekilde sermaye kontrolü düşünülmüyor. Ciddi fon ihtiyacı olan bir ülkeyiz. Küresel piyasa ekonomisi normlarına uyarak bu sorunları aşarız. AB'ye entegrasyonu devam ettirerek sorunları aşarız. AB bizim için önemli bir çıpa, bunu kaybetmeyeceğiz. Ben batıdan bir kopuş görmüyorum. Kredi notunda 2017'de yükseliş mümkün ama şartlara bağlı. Anayasa değişikliği sükunet içinde geçer, sisteme ilişkin taşlar oturur, güçlü bir reform ivmesiyle mümkün. Kısa vadede hızlı dönüşler olmuyor. Yatırım yapılabilir notumuza geri döneceğiz, sadece biraz zaman alacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz