Tüketim tasarruf fırsatları

"Bireyler, şirketler ve hükümet olarak hepimiz daha fazla tasarruf etmeliyiz"

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tüketim tasarruf fırsatları

Bu kapsamda "Turuncu Hesap" adını taşıyan bir ürün de oluşturan banka, Türkiye'de bireyleri tasarrufa teşvik ederken kazanmayı hedefliyor. ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, "Biz ING Bank olarak Turuncu Hesap ürünümüz ile 100 TL'lik tasarrufa bile rekabetçi bir faiz vererek sektörde bir ilke imza attık ve ilk kez tasarruf yapacak kişileri bankamız ile tasarrufa alıştırmaya başladık. 2012 ilk çeyrek itibarıyla ING Bank olarak tasarruf mevduatımızı yüzde 7 büyüterek sektörde hızlı bir büyümeye imza attık. Sektörde aynı dönemde tasarruf mevduatı büyümesi sadece yüzde 1. Önümüzdeki dönemde de Türkiye'de bireyleri tasarrufa yönlendiren iletişim yapmaya ve ürünler çıkarmaya devam edeceğiz" diyor.

TÜKETİMİN FONLANABİLİR OLMASI LAZIM'
YENİ YÖNTEMLER

Bir ekonomide ihracat ve ithalat dengesi çok önemli. Eğer bir ulus kendisini tam bir ithalatçı ya da tüketim toplumu olarak bulursa bu durumda yapılması gereken, ulusun daha sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için yeni ihracat yöntemleri bulmasıdır. Örneğin Dubai turizme, Singapur da finansal hizmetler sektörüne odaklanıyor. Böylelikle yeni zenginlikler, yeni kaynaklar yaratmış oluyor.
TÜRK İŞ DÜNYASI YAVAŞ
Türk iş dünyası bugüne kadar uluslararası düşünme anlamında yavaş kaldı. Yerel pazarlar için daha yerel segmentlere odaklanarak daha kolay bir seçeneği tercih etti. Borusan, Koç ve Sabancı gibi şirketler hala stratejileri ve inovasyona yaklaşımlarıyla içe dönük. Bu şirketlerin daha büyük bir dünyaya uyanmaları ve oyun değiştiren teknikleri kullanmaları gerekiyor.
SAĞLIKLI BİR DENGE
Yaşam ve refah düzeyi yükselirken tüketim toplumu olmakla ilgili bir sorun yok. Bu iyi, fakat bunun fonlanabilir ve hızlı büyüyen sürdürülebilir bir GSMH ile eş zamanlı gerçekleşmesi gerekiyor. İşte bu nedenle Türkiye için global bir oyuncu olarak düşünme ve işteki varlığını artırma zamanı. Ülke, ancak bu şekilde ithalat odaklı tüketimden uzaklaşır ve tüketimde sağlıklı bir denge elde edebilir.

ŞİRKETLERİN YENİ ROTASI
Sadece bankacılık değil birçok sektör, tasarrufu ön plana çıkaran çalışmalar yürütüyor. Tasarrufa teşvik eden bireysel emeklilik sisteminin de önümüzdeki dönemde büyüme beklentisi yüksek. 2011'de toplam 2 milyon 650 bin kişi ile 14,3 milyar TL'lik fon büyüklüğüne ulaşan sektör, tasarrufun ön plana çıkmasından en büyük payı almak niyetinde. Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Mete Uğurlu, BES'in büyümesi ve daha hızlı gelişmesi için tüm şirketlerin ortak bir heyecan içinde çalıştığını, sigorta ve tasarruf bilincinin gelişmesi için ortak iletişime önem verdiklerini anlatıyor. Uğurlu, "BES için 2020 yılında 115 milyar TL'lik bir fon büyüklüğü ve 5,5-6 milyon katılımcı sayısı öngörüyoruz" diyor. Teknoloji şirketleri ise tasarrufa yönelik trendden her konuda tasarruf sağlayan ürünlerin satışlarındaki payını artırarak faydalanmayı planlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz