"Türkiye'nin kur endişesi yok!"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, faiz seviyelerinin hala yüksek olduğunu ve düşmesi gerektiğini söyledi. Zeybekci, Türkiye'nin kur endişesi bulunmadığını da belirtti.

18 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin kur endişesi yok!
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TBMM Genel Kurulu'nda, "torba kanun teklifi" üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

TURKCELL'E FLAŞ TEKLİF! TIKLAYIN!

'TÜRKİYE'NİN KUR ENDİŞESİ YOK(

Türkiye'nin kur endişesi olmadığını dile getiren Zeybekci, şöyle devam etti: "Türkiye, Merkez Bankası ile Türk Lirası'nın değerini korumak amacıyla döviz satarak kura müdahale edemez, etmemesi gerekir. Faiz artırarak da kura müdahale etmemesi gerekir. Neden? Çünkü dalgalanma bizden kaynaklanan bir dalgalanma değil. Dünyadan kaynaklanan bir dalgalanma. Bu sürdürülebilir değildir. Bütün kaynaklar ve insanlar değerlenen dolardan dolayı ABD'ye aktığında, yatırım artacaktır, kapasite artacaktır, üretim artacaktır. Sonuç, üretilen ürün ne olacak? İhracat yapmak zorundalar. Değerli dolar, onlar için ihracat dostu değil. Gün gelecek, bununla ilgili gerekli kararları almak zorunda kalacaklar."

'FAİZLER HALA YÜKSEK'
Zeybekci, faiz oranlarına ilişkin soruyu yanıtlarken, "Kimsenin 'Faizler artırılsın' diye bir şey söyleyeceğini zannetmiyorum" dedi. Faizlerin hala yüksek olduğunu ve düşmesi gerektiğini dile getiren Zeybekci, beklenti enflasyonuyla faiz kıyaslaması yapılması gerektiğini, beklenti enflasyonuna göre faizin yüksek olduğunu söyledi. Zeybekci, Türkiye'de yatırım yapılmasını zorlaştıran faiz oranlarının aşağı düşürülmesi gerektiğini kaydetti.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz