Çıkış 2011'de

Çelik yapıların diğerlerine göre daha kısa sürede bitmesi sektöre olan ilgiyi artırıyor.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çıkış 2011'de


ÇELİK YAPI
Gökdelenler, havalimanları ve alışveriş merkezleri çelikten yapılıyor. 2000’li yıllardan sonra hızla gelişen sektör, çelik profil üreticilerini en büyük 500 şirket araştırmalarında üst sıralara taşıdı. Boyadan projeye kadar yeni alt sektörler doğdu. Üniversitelerde çelik yapı derslerine talebin artmasıyla yeni sınıflar açıldı. Ancak tüm bu olumlu gelişmeler, son 2 yılda inşaat projelerindeki daralmayla sekteye uğradı.  2007’de 1 milyon 70 bin tonla rekor kıran çelik profil üretimi, 2008’de1 milyon 20 bin tona, 2009’da ise 2005 seviyesinin bile altı olan 800 bin tona geriledi. İç pazardaki daralmayla birlikte çelik yapı üreticileri yurtdışına yöneldi. Türki Cumhuriyetler, Libya ve Ortadoğu’da önemli projeler gerçekleştirdi. Sektör firmaları bu alanda dünyanın sayılı şirketleri arasına girdi. Türk Yapısal Çelik Derneği Başkanı Prof. Dr. Nesrin Yardımcı, yapısal çelik üretiminde 2010’da yüzde 6 oranında bir artış beklediklerini söylüyor ve sektörle ilgili şu değerlendirmede bulunuyor:
“Yapısal çelik, 2011’de önlenemez yükselişini sürdürecek. İçeride ve dışarıda pazar payını artıracak. En büyük beklentimiz sektörün büyümesinin en yavaş olduğu konut alanında olumlu gelişmeler yaşanması. Çelikten üretilmiş konut projeleri üzerinde çalışıyoruz.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz