Gelecekten umutlu

İthalatta dalgalı seyir

19.02.2016 12:17:510
Paylaş Tweet Paylaş
Gelecekten umutlu
OYUNCAK
DURAĞANLAŞTI

Oyuncak sektörünün büyüklüğü, 2010-2015 arasında yüzde 25 büyüyerek 500 milyon dolara çıktı. Bu büyümenin önemli kısmı, 2010-2013 diliminde gerçekleşti. Sektör 2014’te ise durağanlaşarak yüzde 5 civarında büyüdü. Yıl içinde dövizde meydana gelen artışlar ve Çin’de üretim maliyetlerine paralel olarak fiyatların yükselişi oyuncak tüketimini negatif etkiledi.
KALİTESİZLİK
Sektörün halen markasız ve kalite konusunda sorunlu oyuncaklar oluşturuyor. Ucuz olduğu için tercih edilen bu ürünler, çocuk sağlığı için de tehdit oluşturuyor. Türkiye’deki çocuk nüfusunun yarattığı büyük potansiyel ise sektörün en önemli artısı.
BÜYÜYECEK
Dış alımı son 5 yılda yüzde 55 artan sektörün ithalatının, 2015 sonunda yüzde 1,5 düşmesi bekleniyor. Dünya oyuncak pazarı büyüklüğünün 82 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde Türkiye pazarının çok küçük olduğunu görülüyor. Yine de sektör temsilcileri geleceğe dair iyimser. Adore Oyuncak Genel Müdürü Esin Yürür, “Önümüzdeki 5 yılın sonunda hedefimiz, işimizi en az ikiye katlamak” diyor.

ZEYTİNYAĞI
FİYAT BASKISI SÜRÜYOR 
DARALMA 

2014-15 sezonunda 190 bin ton zeytinyağı rekoltesi elde edilmesi bekleniyordu. Ancak bu tahminlerin altında kalındı. Bunu fırsat bilen stokçuların da devreye girmesiyle birlikte zeytinyağı fiyatı, son tüketiciye litresi 20 lirayı aşarak ulaştı. Sektörün 2014 yılı ihracatı ise bir önceki yıla göre miktar olarak yüzde 44, gelir olarak yüzde 33 azaldı. 
TÜKETİM 
İç piyasada kişi başı yıllık zeytinyağı tüketiminin ortalama 2-2,5 litreden yukarılara çıkarılması, sektörün öncelikli hedefi. Ancak bunun rekolte artışıyla örtüşecek şekilde olması gerekiyor. Sektör dış piyasada ise markalı ihracatın artırılmasına uğraşıyor. Tağşişle mücadele, lisanslı depoculuğun genele yayılması da sektör gündeminde. 
HEDEF 
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi raporunda, 2016’da 167 milyon zeytin ağacından yüzde 15 düşüşle 143 bin ton zeytinyağı elde edileceği tahmin ediliyor. Ancak bölgelerden gelen bilgiler, bu tahminin altında kalınacağını ortaya koyuyor. Bu da yine fiyat baskısı ve ihracatta düşüş anlamına geliyor. Zeytindostu Derneği Başkanı Abidin Tatlı, “Önümüzdeki dönemde zeytinyağı rekoltemizi 750 bin tona çıkararak İspanya’nın ardından dünya ikincisi olmayı hedefliyoruz” diyor.

AKÜ
UZAKDOĞU'DA BÜYÜYECEK
İKLİM ETKİSİ 

Türkiye’de otomotiv akülerinde pazar büyüklüğü, 600 milyon TL civarında. Sektör iklim koşullarının geçtiğimiz yıl normal seyrinde gerçekleşmesi nedeniyle 2014’te büyümedi. Ancak üretim kapasitesi son beş yılda yüzde 30 artarak 13 milyon adet düzeyine ulaştı. İhracatı ise son beş yılda yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdi. 
REKABET 
Akü sektörü, iç pazarda ihtiyacı aşabilecek düzeyde üretim kapasitesine sahip. Özellikle uluslararası otomobil firmalarına akü veren büyük üreticiler, AR-GE faaliyetlerine yatırım yaparak yeni teknolojiye sahip aküler geliştirebiliyor. Türkiye akü sektörü, kalite ve kapasite açısından gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek düzeyde bulunuyor. 
BEKLENTİ 
Ekonomik dalgalanmalar nedeniyle sektör ihracatının 2015 sonunda yüzde 20 düşmesi, üretim kapasitesinin ise yaklaşık 13,5 milyon adet seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Araç sayılarının artması ve araç teknolojilerinin değişmesinden dolayı 2020 yılına kadar akü pazarının global ekonomik büyümeden daha fazla büyümesi öngörülüyor. İnci Akü Genel Müdürü Cihan Elbirlik, “Toplam talepte, özellikle Uzakdoğu ve gelişmekte olan ülkelerde önemli artışların olacağı bir 10 yıllık döneme giriyoruz” diyor.
~MADEN SUYU
TÜKETİM ARTIRILACAK
KAPASİTE

Maden suyu pazarı, 2014 yılında 608 milyon litre satışla yüzde 9 büyüme gerçekleştirdi. Kişi başı maden suyu tüketimi ise son beş yılda yüzde 40’tan fazla artarak 9 litreye ulaştı. Sektör maden suyu talebini 8-10 yıl karşılayacak dolum kapasitesine sahip. Ancak navlun maliyetinin çok yüksek olması ve Ortadoğu’daki olumsuzluklar nedeniyle ihracat istenilen düzeyde değil.
AMBALAJ
Tüketicide sağlık bilincinin giderek daha çok önem kazanması, geri dönüşümlü şişeden kullan-at şişeye geçiş, meyve aromalı maden sularının pazara girişi ve rekabetin ürün çeşitlenmesini sağlaması sektörü geliştiren faktörler. Kullanılan ambalajlarla ilgili geri kazanım hedeflerinin her yıl artması ise sektör üzerinde ekstra yük oluşturuyor.
HEDEF
2020 Sektörün önümüzdeki dönemdeki temel stratejisi, kişi başına tüketimi artırarak pazarı geliştirmek. Bu nedenle sektör temsilcileri tanıtım faaliyetlerine yoğunlaşacak. Maden Suyu Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Levent Sungur, “Önümüzdeki 5 yılda hedefimiz, bu faaliyetler ışığında madensuyu tüketimini kişi başına 20 litreye çıkarmak” diyor.

İSTİF MAKİNELERİ
İLK 3 HEDEFLENİYOR 
KONUM 

Türkiye istif makineleri sektörü, Avrupa’nın 6’ncı büyük pazarı ve 1,9 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip. Dünyada toplam 130 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Yine de geçen 4 yıl içerisinde sektörün ithalatı yüzde 70 oranında artarken, ihracatı yüzde 65 artış gösterdi. Sektör cirosal olarak ise 2010 yılından bugüne yüzde 90’a yakın büyüdü. 
BÜYÜME 
Sektörün en büyük artısı, büyüme potansiyelinin yüksek olması. Bu büyümeyle beraber gelen en büyük problem ise kontrolsüz büyüme denebilir. Sektör bu bağlamda standartlara uygun olmayan üretimlerin yapılması veya standartlara uygun olmayan ürünlerin ithalini önlemek için çalışmalara devam ediyor. 
SATIŞLAR 
Sektörün öncelikli hedefi, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Avrupa’da ilk 3 pazar içerisine girmek. Ayrıca forklift satış adetlerinin 20 binlerin üzerine, platform satış adetlerinin ise 4 bin adet civarına çıkması hedefleniyor. Mobil vinç sektörü satış adetlerinin ise 3 bin civarında olacağı düşünülüyor. İSDER’den yapılan açıklamada, “Önümüzdeki 5 yılda ihracatımızın 600 milyon dolara ulaşmasını, yıllık ticaret hacminin ise 3,5 milyar dolar seviyesine çıkmasını hedefliyoruz” deniliyor.

İNŞAAT
DEPREM HAZIRLIĞINDA 
PERFORMANS 

Konut sektöründe 2013 yılında önemli büyüme (yüzde 7) yaşadı. Alınan yapı ruhsatı sayısı 2013 yılında 811 bin adet olurken, konut satışları ilk kez 1 milyonu aştı. 2014 yılında ise inşaat sektöründeki büyümeyi özel sektör inşaat harcamaları sürükledi. Önceki yıla göre bina sayısında yüzde 25,6, daire sayısında yüzde 33,3 ve değerinde ise yüzde 54,4 artış oldu. Konut satışlarında ilk 3 sırayı İstanbul, Ankara ve İzmir alıyor. 
İŞ KAZALARI 
Sektördeki iş güvenliği açığı ve önemli kısmı ölümle sonuçlanan iş kazaları verileri sektörün itibarını olumsuz etkiliyor. Müteahhitlik işlerinde kayıt dışılık, iş güvenliğine yeterince önem verilmemesi ve denetim olmaması gibi nedenlerle inşaat sektörü iş kazaları ve ölümlü iş kazalarında en yüksek payı alıyor. 
KENTLEŞME 
İnşaat sektöründe 2015 sonu itibariyle büyümenin yüzde 4 olması bekleniyor. Sektörün öncelikli gündeminde ise olası bir depreme hazırlık var. 2014 yılında tespit edilen 566 bin 629 riskli binanın sadece 12 bin 500’ü yıkıldı. AYİD Başkan Yardımcısı Faruk Tever, “1999 Marmara Depremi sonrası denetimsiz, kalitesiz ve çarpık kentleşmeden kurtulmak için kentsel dönüşümün tamamlamaya odaklanacağız” diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz