İhracatta büyüme başladı

Sektör, yavaş da olsa büyümesini sürdürüyor.

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhracatta büyüme başladı


AĞAÇ ÜRÜNLERİ

2008’de 2,5 milyar lira olan pazar büyüklüğü geçen yıl 2,6 milyar liraya yükseldi. 2010’da sektörün yüzde 5’lik bir artış yakalayacağı tahmin ediliyor.
Son yıllarda yapılan yeni yatırımlarla üretim kapasiteleri talebin üzerine çıktı. Üretim artışına paralel ihracat da arttı. Geçen yıl, 640 bin metreküp olan ihracatın 715 bin metreküpe çıkması bekleniyor. Bu da ihracatta yüzde 13’lük büyüme anlamına geliyor.  Sektörde geçen yıl krizin etkisiyle kapasite kullanım oranı yüzde 70’lerdeyken bu yıl yüzde 85’ler seviyesine yükseldi. Mobilya sektöründeki KDV indirimi ağaç ürünlerini de canlandırdı. Sektördeki oyuncuların odağında kalite ve teknoloji yatırımları var. Buna karşın sektörün hala en büyük sorunu uygun fiyatlı odun hammaddesi temini. Türkiye’den temin edilen odun hammaddesi Avrupa ülkelerinin 2 katı, Rusya, Ukrayna ve ABD’den gelenlerin ise 4 kat pahalı. 2011’de büyümenin devam etmesini beklediklerini söyleyen Kastamonu Entegre Genel Müdürü Haluk Yıldız, sektörle ilgili şunları söylüyor:  “Mobilya sektörü ihracatını artırmalı. Böylece dolaylı olarak levha ihracatı da artacak. Sektörün gelişmesi komşu ülkelere yapılacak ihracatın levha ve mobilya olarak artırılmasına bağlı.” 

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz