İnovasyon odaklı rekabet

3 milyar sınırı aşıldı...

28.12.2016 14:38:510
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon odaklı rekabet
SERAMİK
YENİ PAZAR ARAYIŞI
İHRACAT

Seramik sektörü, 2015 yılında seramik kaplama malzemelerinde iç pazarda toplam 230 milyon m2, dış pazarda ise toplam 77,2 milyon m2 satış gerçekleştirdi. Küresel pazarlardaki daralma nedeniyle 2015’te kaplama malzemeleri ihracatı aralık sonunda geçen yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 8,90 ve tutar olarak yüzde 16,37 azaldı. Aynı sebeplerle seramik sağlık gereçleri ihracatı da aralık sonunda geçen yılın aynı dönemine kıyasla miktar olarak yüzde 2,67 ve tutar olarak yüzde 10,66 oranında küçüldü.
EKSİLER
Enerji maliyetlerinin yüksek olması, seramik sektöründe maliyet avantajı getiren demiryollarının yeterince kullanılmaması, hammaddelere ulaşımda zaman zaman sıkıntıların yaşanması ve Ar-Ge yatırımının yetersiz olması sektörün başlıca eksileri. Bazı pazarlarda Türk seramiğine yönelik kötü algı da bir diğer negatif etken.
GENİŞLEME
2015’teki tüm negatif gelişmelere rağmen Türk seramik sektörü bugün dünyanın 4’üncü büyük ihracatçısı konumunda. Başlıca pazarları İngiltere, Almanya, Fransa olan sektör önümüzdeki dönemde ihracat alanını genişletmeyi planlıyor. Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) Genel Sekreteri Germiyan Saatçioğlu, “Başta ABD olmak üzere Afrika, Asya Uzak Doğu pazarları sektör olarak büyüme yaratacağımız pazarlar” diyor.

MOTOSİKLET 
SİGORTA MAĞDURU
DARALMA

Yakın coğrafyadaki negatif etkiler, Rusya ile ilgili gelişmeler ve döviz kurlarına bağlı yaşanan fiyat artışları ve tüketicinin kaliteli yabancı ürünlere yönelmesi gibi olumsuzluklar nedeniyle motosiklet satışı miktar bazında 2015’te bir önceki yıla göre yüzde 8,3 azaldı. Küresel markaların pazar payı yüzde 12 gibi çok ciddi bir oranda artış gösterdi. Pazarın toplam 2015 cirosu ise yaklaşık 1,26 milyar lira civarında gerçekleşti.
KDV ETKİSİ
Motosiklet pazarı, son iki yıldır küçülüyor, ancak kentleşmeyle büyüyen trafik sorunu nedeniyle büyük şehirlerde motosiklet satışlarında yükseliş görülüyor. Bunun yanında ikinci el ürünlerin motosiklet bayilerinden alınması halinde ödenen yüzde 18 KDV ürün maliyetinin yükselmesine neden oldu.
KARAMSAR
2016 yılında sektörde bahar havası beklentileri hâkimken Zorunlu Trafik Sigorta primlerinin çok yüksek oranda artışı talebi olumsuz etkiledi. Fiyatı 50 bin lira olan bir otomobilin zorunlu trafik sigorta poliçesi 750 lira civarındayken 3 bin liralık bir motosikletin zorunlu trafik sigorta poliçesi ise en az 850 liradan başlıyor. MOTED Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, “Ürün bedelinin üçte biri kadar olan sigorta ücretleri değişmediği takdirde gelecekte daha da karamsar bir tablo sektörü bekliyor” diyor.

GAYRİMENKUL
KRİZDE BÜYÜYOR
TALEP

Ülkemizdeki demografik değişimler (nüfus artışı, göç) ve konutun yatırım aracı olarak görülmesi gayrimenkul sektörüne olan talebi canlı tutuyor. Bunun yanı sıra özellikle kriz dönemlerinde hareketlenen bir sektör olması nedeniyle gayrimenkul pazarı, 2015 yılında bir önceki yıla göre satışlarda yüzde 9, ciro bazında da yüzde 4 büyüme gösterdi. Artan talebe bağlı olarak son 2 yılda kurumsal gayrimenkul şirketlerinin pazar payı yüzde 30 arttı.
MEVZUAT
Sektörün en önemli problemi henüz bir kanuna sahip olmaması. Ancak bu konuda hükümetin girişimiyle TBMM görüşme sırasına giren kanun tasarısı olumlu rol oynayacak. Önümüzdeki dönemde kanunun çıkmasıyla birlikte sektörün hem kurumsallaşması hem de müşteri memnuniyetini AB standartlarına çekmesi beklentiler arasında.
İYİMSER
Sektör önümüzdeki dönemde fiyatlarda daha tedbirli ve dengeli bir artış bekliyor. 2016 yılında ise sektörün yüzde 5 civarında bir büyüme göstereceği öngörülüyor. ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, “15 Temmuz darbe girişimi sonrası alınan tedbirler sayesinde ekonomik değişkenler sağlamlığını korudu. Bu da sektörün gelecek yıllarda hem yatırımcısını hem de çalışanlarını memnun edeceğinin en büyük göstergesi” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.