Odağı iş güvenliği

Üretimde tek haneli artış beklentisi

4.03.2016 13:25:270
Paylaş Tweet Paylaş
Odağı iş güvenliği
E-TİCARET
FIRSATLARA GEBE
MOBİL ETKİSİ

E-ticaret sektörü yıllık yüzde 50’ye yakın bir büyümeyle 2014 yılına ulaştı. 2014’te ise yüzde 35 büyüme sağladı. 2014 ve 2015 yıllarında özellikle mobil üzerinden yapılan e-ticaret hacminde ve çok kanallı perakendede büyüme trendi görüldü. 2015’te e-ticaret hacminin büyüme sebeplerinden en önemlisi ise şirketlerin kendi büyüme oranlarının piyasaya etkisi oldu.
SORUNLAR
Şu anda Türkiye’de internet kullanıcılarının yalnızca üçte biri e-ticaret yapmış durumda. Gelişmekte olan ülkeler genelinde bu oran yüzde 50 civarında. İkinci olarak da, e-ticaret yapma sıklığı çok düşük. Son araştırmalara göre e-ticaret yapanlar yalnızca 3 ayda bir internetten online alışveriş yapıyor ve ortalama sepet tutarları 200 TL.
HEDEFLER
E-ticaretin toplam perakende içindeki payı 2014’te yüzde 1,6 oldu. Bu oranın gelişmiş ülkelerde yüzde 6,5 gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 4,5 olması sektörün 5 yılda en az 3 kat büyüyebileceğinin işareti olarak görülüyor. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, “Mobil ticaretin daha da yaygınlaşması, e-ticaret sitelerinin sayılarının artması, e-ticaret kullanıcı sayısının 15 milyondan 30 milyonlara ulaşması ile bu çok da gerçekçi bir hedef olarak görünüyor” diyor.

ISLAK MENDİL
İNOVASYONA YOĞUNLAŞTI 
YÜKSEK İVME 

Islak mendil pazarı Türkiye’de üretici firma sayısının artmasıyla son yıllarda büyük bir ivmeyle büyüdü. 2009 yılında Türkiye genelinde 160 milyon TL’lik ciroya sahip ıslak mendil pazarı, 2013’de yüzde 80’in üzerinde bir artışla 290 milyon TL’lik büyüklüğe ulaştı. 2014 yılında ise sektör bir önceki yıla göre adette yüzde 9, ciroda yüzde 14 oranında bir büyüme gerçekleştirdi. 
MERDİVEN ALTI 
Yerli ve yabancı markaların sayısının her geçen gün artması, sektörün çekiciliğini gözler önüne seriyor. Ancak sektörde “merdiven altı” olarak tabir edilen üreticiler, uygun olmayan koşullarda üretim yapıp, ucuz fiyatlarla raflarda yer alarak tüketicilerin sağlığını doğrudan tehdit ediyorlar. 
AR-GE 
Hızlı kentleşmeyle gelen dinamik yaşam temposu gereği insanlar temizlik ve bakım ihtiyacını gittikçe daha pratik yöntemlerle karşılamaya ihtiyaç duyuyor. Buradaki büyüme fırsatını gören sektör önümüzdeki dönemde farklı çözümler için AR-GE’ye yoğunlaşacak. Fresh’n Soft Markalar Müdürü Aysun Nayır, “5 yıllık hedefimiz yurtiçi ve yurtdışında tüketici ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ürünler sunmak ve ihracat pazarlarındaki payımızı artırmak” diyor.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
KALİTE PEŞİNDE 
GERİLEME 

Türkiye toplam 18,5 milyon ton/yıl çiğ süt üretimiyle, 782 milyon ton olan dünya süt üretimi içerisinde dünya ülkeleri arasında 9’uncu sırada yer alıyor. Türkiye ayrıca 12,9 milyon tonluk dünya süt ve süt ürünleri ticaretinde 137 bin tonluk ihracat rakamına sahip. Sektör 2014 yılında süt ürünleri dış ticaretinde yüzde 23’lük bir yükseliş yaşarken, 2015’te ise maliyetlerin, düşen dünya fiyatları yanında oldukça yüksek kalması nedeniyle ihracatında benzer oranda geriye düştü. 
MALİYET 
Süt sektöründe üretim ve ticaretin yarısı kayıt dışı olup bu durumun süratle iyileştirilmesi ihtiyacı var. Ayrıca otlak imkânları kısıtlı olduğundan genellikle kapalı besi yapılıyor ve hayvanlar hazır yemle besleniyor. Bir taraftan mera ve otlak alanların geliştirilmesi, diğer taraftan yem ve yem hammadde üretiminin artırılarak fiyatlarının düşürülmesi nihai ürün maliyetlerinin düşmesine ve tüketimin artmasına yardımcı olabilir. 
STANDART 
Türkiye’nin yakın çevresi süt ürünlerinde net ithalatçı ülkeler tarafından çevrilmiş durumda. Sektör, ihracat sorununu aşabilmek için önümüzdeki 5 yılda üretilen çiğ sütün kalitesinin AB düzeyine, fiyatların ise dünya fiyatları ile rekabet edebilecek seviyeye gelmesini hedefliyor. SETBİR Başkanı Zeki Ilgaz “Artan süt üretimimizin, ihracat ve yurtiçi tüketimle desteklenmesi şart” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz