Potansiyelini gerçekleştiremiyor

Türkiye'de 2012 yılında 23 bin 840 adet treylerin trafiğe kaydı yapıldı.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Potansiyelini gerçekleştiremiyor
Treyler


AVRUPA’DA İLK ÜÇTE

2011 yılına göre pazarda yüzde 14'lük bir daralma yaşanmasına rağmen sektör, Avrupa'nın en büyük üç, dünyanın ise en büyük 10 treyler pazarı arasında yer aldı. Yılda 30 binden fazla treyler üretebilecek potansiyele sahip sektörün ihracatı, 2010 yılında 55 milyon dolar, 2011 yılında 75 milyon dolar, 2012 yılında ise 133 milyon dolar oldu.

GÜVENLİ TAŞIYOR

Treyler sektörü, ADR Konvansiyonunun (Tehlikeli Eşyaların Karayoluyla Uluslararası Taşınmasına İlişkin Avrupa Anlaşması) Türkiye'de uygulanabilmesi için gerekli altyapı çalışmalarını neredeyse tamamladı. Sektör özellikle önemli bir kısmı merdiven altında üretilen akaryakıtın taşınması konusunda önemli adımlar attı. Ancak ATP Konvansiyonu'nun (Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı Anlaşması) uygulanması konusunda treyler sektörü halen sıkıntı yaşıyor.

İKİNCİ YARIDA TOPARLAYACAK

Treyler sektörü, bankaların ve finans kurumlarının kolay kredi vermedikleri,yapılan sahteciliklerle itibarsızlaştırılmış bir sektör olmasına rağmen her geçen gün kapasitesini artırıyor. Türkiye Treyler Sanayicileri Derneği (TRE-DER) Başkanı Kaan Saltık, "2013 yılı ilk çeyreğinde treyler satışları düşse de pazarın yılın ikinci yarısında toparlanıp 2012 yılı rakamlarına ulaşmasını bekliyoruz. Üyelerimizin 2013 ihracat hedefi ise 160 milyon dolar. Ancak bu rakamlar sektör potansiyelimizin çok altında” diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz